Odborníčka Janka BIELIKOVÁ vám poradí ako VYBRAŤ stromy a kry do záhrady
4. 6. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Záhradkár/Shutterstock
Výber okrasných drevín do záhrady by nemal byť len prvoplánovým a bezhlavým rozhodnutím počas krátkej návštevy záhradného centra. Nad čím sa treba zamyslieť ešte skôr, než strom, ktorý vám na prvý pohľad padol do oka, vysadíte?

Už len myšlienka na strom, ktorý vrhá počas sezóny tieň, prináša plody alebo nádherne kvitne, je prvým krokom k tomu, aby ste získali „bohatstvo“ minimálne na niekoľko desaťročí až storočí. Bude pokladom v záhrade nielen pre vás, ale aj pre ďalšie generácie. A to je markantný dôvod, prečo nad výberom konkrétneho druhu a odrody dreviny adekvátne popremýšľať.
Zdroj: Mak Media
Keďže výber stromov do záhrady je dlhodobá investícia, radšej si všetko dobre premyslite. Aby drevina prosperovala, okrem estetickej stránky zvážte najmä pestovateľské nároky konkrétneho druhu.
Podmienky priestoru
Tak ako pri všetkých záhradných úpravách, základom je zvážiť polohu záhrady a jej orientáciu voči svetovým stranám. V severnejších a chladnejších častiach Slovenska sa určite vyvarujte druhov, ktoré sú náchylné na mráz a nízke teploty. V konečnom dôsledku pri zlom výbere budú trpieť nielen ony, ale aj vy. Sklamanie bude obojstranné a namiesto radosti si pridáte viac práce a starostí.
Zdroj: Shutterstock
Prirodzenému stanovišťu prispôsobte svetelné podmienky výsadby. Napríklad, obľúbené japonské javory prekvitajú v polotieni, na slnečnom mieste často trpia.
Vo vyprahnutých záhradách obkolesených vysokým betónovým múrom často vídať druhy, ktoré potrebujú viac vlhkosti. Nemyslíme tým len tú pôdnu, ale rovnako tak aj vzdušnú. Napríklad obľúbené japonské javory nebudú určite prosperovať na suchom mieste a celodennom slnku. Dopriať by ste im mali blízkosť vody, kde bude vlhkosť prirodzene vyššia alebo ich umiestnite do polotieňa. Odvďačia sa vám, ak ich nevysadíte na podmáčané miesto a doprajete im mierne kyslú pôdu. V prirodzene vlhkejšom prostredí vydržia aj na priamom slnku a nebudú im schnúť okraje listov, čo býva častým problémom.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: pinterest/shop.zahrady-rostliny.cz
Platan javorolistý ‘Alphen´s Globe’ (Platanus acerifolia)
Vysoké stromy
Ak snívate o príjemnom tieni pod korunou statných stromov a ste majiteľom rozlohovo veľkorysej záhrady, pokojne siahnite po majestátnych druhoch, akými sú duby, javory, brezy, hraby, platany, lipy či bresty. Najmä pri dlhovekých drevinách by ste si však mali veľmi dobre premyslieť miesto ich výsadby. Tu platí azda tisíckrát staré známe, dvakrát meraj a raz rež. Napríklad, obľúbený platan javorolistý ‘Alphens Globe’ (Platanus acerifolia) sa často vysádza k fasádam domov do vzdialenosti jedného či dvoch metrov, kde sa vôbec nerešpektuje jeho veľkosť. To je veľká chyba, keďže nemá šancu naplno zažiariť.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Ľaliovník tulipánokvetý, je dekoratívny strom so zaujímavo tvarovanými zelenými listami. Skutočnou okrasou sú však žltozelené kvety s oranžovým pruhovaním na spodnej časti. Majú tvar tulipánov.
Ak ste zazreli niekedy prekrásny strom s kvetmi pripomínajúcimi tulipány, išlo pravdepodobne o drevinu s príznačným názvom ľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera). Síce pôvodný druh môže dosiahnuť šírku až okolo 25 m, odroda ‘Fastigiata’ s výškou okolo 10 m a šírkou 3 m sa hodí aj do menších záhrad. Je zaujímavou alternatívou všade tam, kde môžete „ísť“ do výšky, no šírkou plochy ste značne limitovaní. Práve fastigiátne, čiže štíhle koruny budú rozumnou možnosťou pri skromnejšom priestore. Ale aj tu platí, že každá drevina je špecifická a jej veľkosť a vzhľad je podmienený odrodou. Napríklad, taký hrab v rovnakej odrode je koniec koncov statný strom s vajcovitou korunou. Ak chcete vytvoriť tieň na terase pomocou platana, siahnite po jeho zapestovanej forme „dáždnika“ na špalieri, čo však so sebou prináša zložitejšiu údržbu a pravidelný rez.
Zdroj: pinterest/arboles-con-alma.blogspot.com.es
Jedinečnosť jarabiny ju predurčuje do okrasných záhrad.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/73/8d/09/738d09b056d277201ee454ec454fd373.jpg
Ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua)
Stredne veľké stromy
Ak nemáte dostatok priestoru vysadiť v záhrade mohutný strom, siahnite po druhoch, ktoré dorastajú do výšky približne 10 m. Vynikajúcou možnosťou sú odrody našich domácich drevín, ako hlohy, jarabiny, javory či vzrastovo nižšie lipy. Niektoré upútajú žiarivým olistením, iné poskytnú zdravé plody. Úžasným jesenným sfarbením vyniká napríklad ambrovník, teda druh ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua). Zaujme vrásčitou kôrou a jeho listy nápadne pripomínajú javor. Ak nemáte dostatok priestoru, no aj tak túžite po tomto druhu, siahnite po odrode ‘Gum Ball’. Má guľovitý tvar koruny a naozaj nízky vzrast oproti základnému druhu. Kôra je ďalší element, ktorý sa oplatí pri stromoch intenzívne všímať. Určite mnohí z vás poznajú typickú „maskáčovú“ kôru pri platanoch, no ani ostatné druhy nezaostávajú. Nápadne odlupujúca sa kôra čerešne tibetskej ‘Tibetica’ (Prunus serrulata) je očarujúca najmä počas zimy. Javor sivý (Acer griseum) patrí rovnako k druhom, ktorých kôra sa odlupuje v tenkých plátkoch. Dosahuje výšku okolo 5 až 7 m a najviac vynikne s podrastom trvaliek, ktorým vyhovuje polotieň.
Zdroj: Mak Media
Držte sa pravidla, že menej je viac. Radšej použite menej druhov a v záhrade ich vo väčšom počte opakujte. Jednoduchú modernú výsadbu vytvoria brezy himalájske ‘Jacquemontii’ v spoločnosti hortenzie stromčekovitej ‘Anabelle’.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: pinterest/botanikaland.hu
Jaseňovec metlinatý (Koelreuteria paniculata)
Nižšie dreviny
Medzi obľúbené nižšie dreviny, ktoré dorastú do výšky zhruba 5 m, patrí napríklad hloh obyčajný ‘Paul's Scarlet’ (Crataegus laevigata), hloh Lavallov ‘Carrierei’ (C. x lavalleei), jaseňovec metlinatý (Koelreuteria paniculata) či gledíčia trojtŕňová ‘Sunburst’ (Gleditsia triacanthos) so vzdušnou korunou a sviežim zelenožltým zafarbením listov. Netreba zabudnúť ani na ovocné druhy, keďže sú často veľmi esteticky hodnotné. Napríklad taká dula podlhovastá (Cydonia oblonga) patrí medzi nižšie dreviny a prinesie do záhrady nielen zaujímavé plody, ale rovnako nádherné kvety. Upúta tiež štruktúrou koruny a veľmi pekným olistením, ktoré vydrží pomerne dlho. Ak však túžite po väčšom strome, nebojte sa ani čerešne, hrušky alebo jablone. Ak ste sa pustili do stavby alebo rekonštrukcie rodinného domu či záhrady, pristupujte pri stavebných prácach s citom. Nemusia všetky rastliny hneď padnúť za obeť. Okrasné i ovocné druhy väčších rozmerov sa určite oplatí zachovať. Predstavte si, koľko rokov trvalo, kým narástli do svojej výšky? Takisto pri výstavbe chodníkov a výkopových prácach dávajte pozor na koreňový systém. Predstavte si, že korene intenzívne siahajú do priemetu koruny na zem. Pri obrovských stromoch je to úctyhodný rozmer, no nie?
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Shutterstock
Viackmenné brezy krásne zapadnú do výsadby trvalkových záhonov. Treba však pamätať, že po čase dosť vyrastú.
Moderné viackmene
V posledných rokoch záujem o viackmenné rastliny priam raketovo vystrelil, a to najmä o populárny muchovník (Amelanchier). Niet sa čomu čudovať, keďže sú skvelou voľbou do menších záhrad, pôsobia veľmi elegantne, krásne kvitnú, ponúkajú chutné plody a ešte aj upútajú úžasným jesenným zafarbením. Rovnako sa môžete často stretnúť s brezou himalájskou ‘Doorenbos’. Treba si však uvedomiť, že po rokoch dosiahne aj tento „trs prútikov“ výšku 8 až 10 m. Áno, dva či tri jedince v skupine naozaj očaria, no mnoho ľudí je prekvapených, keď rast po troch metroch neprestáva a stromy rastú ďalej. Preto je podrobné nasávanie informácií o vyšších kríkoch a stromoch ešte o niečo dôležitejšie ako pri trvalkách. Tie s určitosťou ľahšie presadíte po pár sezónach ako strom, ktorý na nevhodnom stanovišti neprosperuje.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zoznam rastlín: 1. Muchovník Lamarckov 2. Vavrínovec lekársky ‘Rotundifolia’ 3. Rozchodník nádherný ‘Iceberg’ 4. Šalvia hájna ‘Ostfriesland’ 5. Dúška materina 6. Mliečnik mandľolistý ‘Ascot Rainbow’ 7. Čistec vlnatý ‘Silver Carpet’ 8. Kavyľ chvostíkový 9. Echinacea purpurová ‘Alba’ 10. Rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ 11. Rebríček obyčajný ‘Appleblossom’ 12. Divozel veľkokvetý 13. Akant mäkký
V záhradách s obľubou používaný je aj druhovo bohatý rod Prunus. Keď sa ponoríte do skúmania jednotlivých druhov, nájdete tam vždyzelený ker vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus), marhuľu (P. armeniaca), mnohé „sakury“ v krásnych odrodách ‘Kanzan', ‘Amanogawa’, ‘Kiku-Shidare-zakura’, ale aj bordovo sfarbené stromy s výrazným kvitnutím, ako sú slivka čerešňoplodá ‘Nigra’ (P. cerasifera) alebo čerešňa pílkatá ‘Royal Burgundy’ (P. serrulata).
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: shutterstock
Prihliadajte na odrodu kupovaných drevín. Napríklad, tavoľa kalinolistá v rozličných odrodách má rozdielnu veľkosť a farbu olistenia.
Okrasné kry
Druhy dosahujúce výšku asi 2 až 4 m môžu byť tiež skvelou voľbou do malých záhrad. Siahnite po nich, ak túžite po kvitnúcom živom plote, ktorý je možné pestovať aj bez výrazného a pravidelného rezu. Napríklad taký pajazmín (Philadelphus) vám svojou dokonalou vôňou prinavráti spomienky na detstvo. Ak chcete, aby dosiahol vyššie rozmery, stavte napríklad na odrodu‘Virginal’. Naopak, nebuďte sklamaní z výšky odrody ‘Snowbelle’. Vďaka tomu, že dorastá približne lendo 1 až 1,3 m, môže byť napríklad krásnou dominantou v trvalkovom záhone. Nápadnou farbou olistenia v bordovočervených odtieňoch zas zaujme tavoľa kalinolistá (Physocarpus opulifolius), ktorá v závislosti od odrody môže dosiahnuť 1,2 až 3 m.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/49/c0/8e/49c08ea1a736a289697d8be8bdef8ac8.jpg
Kalina obyčajná (Viburnum opulus)
Obdivujete pompézne guľovité biele kvety hortenzie (Hydrangea)? Predstavte si, že sedíte na romantickej lavičke pod krom, ktorý ju nápadne pripomína. Jeho názov je kalina obyčajná ‘Roseum’ (Viburnum opulus) a v priebehu rokov dokáže narásť do výšky až okolo 4 m. Ak mu odstránite pár spodných konárov, vytvoríte si pod korunou miesto na oddych v príjemnom tieni alebo na výsadbu zaujímavých trvaliek vhodných do polotieňa až tieňa. Opäť aj tu platí, že druh, i odroda sú veľmi podstatné. ‘Compactum’ dosahuje výšku 1 až 1,5 m a súkvetia sú taktiež odlišné od prvej spomínanej. Súkromie si vytvoríte aj pomocou ďalších kvitnúcich druhov, napríklad do živého plota primiešajte tradičný orgován (Syringa).
Zdroj: Shutterstock
Magnólia Soulangova (M. x soulangiana)
Krátkodobá krása
Veľa druhov drevín očarí neopakujúcou sa krásou, žiaľ, len na určitý čas. Typickým príkladom je obľúbená magnólia (Magnolia). Mnohí milovníci kvitnúcich drevín sa na jej nádherné kvitnutie v záhrade každoročne veľmi tešia, no často sa vplyvom jarných mrazov jej krása skončí skôr ako v grandióznom rozpuku kvetov.
Aj preto si treba premyslieť, či je kvitnutie to hlavné, na čo prihliadať pri výbere okrasného stromu alebo kra. Je to totiž len jeden článok zo širokej palety, ktorý sú vám dreviny schopné ponúknuť.