Palma konopná je obľúbeným subtropickým druhom, ktorý po zazimovaní prežije aj naše chladné zimy. Čo však robiť, ako ju pestujete v črepníku a začne usychať?

Zdroj: redakcia Záhradkár
„V roku 2023 som dostala šesťročnú palmu konopnú (Trachycarpus fortunei) a nechali sme ju v črepníku. Tento rok začali schnúť listy, ostrihala som ich, rastlinu presadila a hnojila. Listy stále schnú a síce sa snaží produkovať nové, myslím, že aj tak z nej nič nebude. Prosím, poraďte, ako o rastlinu definitívne neprísť.“
Zdroj: Archív NMH
Ing. Jarmila KRÁLOVÁ, PhD., záhradník, rastlinolekár
Tejto palme sa darí na svetlom stanovišti, prípadne v polotieni, ktoré je chránené pred vetrom, keďže jej dokáže poškodiť listy.Toleruje každý typ pôdy, lepšie rastie v priepustnej pôde s obsahom organických látok. V premokrenej a podmáčanej jej odhnívajú korene. Ak ju pestujete v črepníku, rast je pomerne pomalý. Je potrebné voliť priepustný substrát, nezabudnúť na drenáž a počas sezóny na pravidelné zavlažovanie a hnojenie jedenkrát mesačne. Postupne so znižovaním teploty vonku znižujte aj zálievku.
Zdroj: Robert Buchel
Palma konopná je obľúbeným subtropickým druhom, ktorý po zazimovaní prežije aj naše chladné zimy.
Nepíšete, kde a ako ste ju zimovali. Vo voľnej pôde znesie teploty do -12 °C. Pri nižších teplotách ju mráz nenávratne poškodzuje a je nutné chrániť ju obalením. Pred zimou jej doprajte zálievku obohatenú o hnojivo s vyšším obsahom draslíka, ktoré podporí vyzretie pletív a jej dobré prezimovanie. V prípade, že ju pestujete v črepníku, zimujte ju v interiéri na svetlom mieste s maximálnou teplotou 8 až 10 °C. Príčinou vysychania listov vo vašom prípade môže byť nesprávny spôsob zimovania, keď mráz poškodil listy.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.