Odborník radí: Aké OVOCNÉ DREVINY sa oplatí pestovať v MALEJ záhrade?
6. 8. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Pinterest/motherearthnews.com
Záujem o pestovanie ovocia s minimálnymi nárokmi na jeho ošetrovanie je čoraz väčší. Uprednostňujú sa ekologické princípy, menej náročné druhy a odrody s vyššou odolnosťou hlavne proti hubovitým chorobám.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Galéria k článku
Zdroj: Archív: Záhradkár
Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár
„Hoci si môžete vybrať aj 32 ovocných druhov a z nich nespočetné množstvo odrôd, je lepšie sa v malej záhrade zamerať na pestovanie 5 až 7 ovocín,“ radí ovocinár Ing. Samuel MICHÁLEK. Každý ovocný druh má totiž svoje špecifiká a nároky. Preto ak chcete dopestovať krásne plody, treba sa špecializovať na užšiu skupinu.
Podľa veľkosti záhrady sa rozhodnite, či chcete pestovať vysoké stromy alebo zvolíte pokrokové nízke tvary, ktoré vyžadujú menšiu náročnosť na rez, ošetrovanie i zber plodov. Výber pestovateľského systému závisí od vašich preferencií, ale rovnako aj od priestoru – veľkosti úžitkovej plochy záhrady.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Pri pestovaní jabloní alebo hrušiek v tvare štíhleho vretena môžete v záhrade veľkej jeden ár (100 m2) vysadiť 30 až 60 stromčekov. Pri4 až 5 ároch môžete skombinovať niekoľko ovocných druhov (jablone, slivky, čerešne, marhule) s nenáročným zemolezom, muchovníkom, jarabinou či drieňom.
Dôležitý je správny podpník
Stromčeky v nízkych tvaroch rastú do výšky 2 až 3,5 m. Treba pre ne vyberať odrody naštepené na slabo rastúcich podpníkoch. Do menších záhrad preto odporúčame:
- jablone na podpníkoch M27, M9, J-OH-A, J-TE-F, J-TE-E, J-TE-H, M26,
- hrušky na podpníkoch Dula MA, Dula MC, Dula BA 29,
- čerešne a višne na podpníkoch Gisela 5, P-HL-A, P-HL-C,
- slivky a ringloty na podpníkoch Wawit, Wädenswill,
- broskyne na podpníku Montclar,
- marhule na podpníkoch Rubira, Adesoto.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/520306563202840589/
Stromy sú skvelým príkladom viacúčelového obnoviteľného zdroja. Prinášajú ovocie, orechy, semená, stavebný materiál aj palivo. Vytvárajú tieň, ktorý v horúcich dňoch ochladzuje domy a cesty. Zmierňujú silný vietor a hluk, filtrujú vzduch a produkujú kyslík. Ovocné stromy rodia veľakrát aj niekoľko desaťročí a spájajú ľudí pri zberaní a delení úrody. Po skončení rodivosti môžete strom vypíliť a drevo použiť na výstavbu zvýšených záhonov, na pestovanie húb, podrvené zvyšky na nastielanie chodníkov
Viac úrody z menšej plochy
Stromy jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní i broskýň vysádzajte do malých záhrad na slabšie rastúcich podpníkoch v spone 1,5 až 2 m – pestujte ich v tvare štíhleho vretena. Myslite však na to, že majú slabší koreňový systém. Vyžadujú preto väčší prísun vody doplnkovou závlahou a oporu v podobe drevených kolov, bambusových tyčí alebo drôtenky. Zároveň však umožňujú vysadiť viac stromčekov na malej ploche s menším rastom a s rýchlejším nástupom do pravidelnej a vysokej úrodnosti. V závislosti od druhu začínajú rodiť 3 až 4 roky po vysadení.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Aj v malej záhradke si môžete vytvarovať stromy ako štíhle vreteno. Je to ideálne riešenie napríklad pre väčšiu rodinu s menšou záhradkou.
Ideálny priestor pre drobné ovocie
Do malých záhrad sú ako stvorené odrody drobného ovocia (jahôd, malín, egrešov, ríbezlí, josty, čučoriedok...). Rovnako aj v tomto prípade však myslite na zachovanie dostatočného priestoru pre vývoj rastlín a na slnečné stanovište.
Deti obľubujú plody raz rodiacich jahôd dozrievajúce v júni, ale aj mesačné a remontantné jahody, ktorých plody si odtrhnú počas leta, dokonca ešte aj v skorej jeseni.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Okrasno-úžitkový záhon so stromčekovými ríbezľami
Ríbezle sa zväčša pestujú vo forme kra, no miesto ušetríte použitím bojnického systému výsadby. Týmto spôsobom sa na plochu, ktorú by zabral jeden ovocný strom, dajú umiestniť 2 až 3 ríbezle v stromčekovej forme. Ďalšou výhodou je, že napríklad tri ríbezle červené môžete mať na podpníku ríbezle zlatej naštepené v rôznych výškach(40, 70, 100 cm). Rovnaký systém sa dá využiť pri pestovaní egrešov a ríbezlí čiernych, no tiež pri kombinovaní všetkých troch druhov. Výber odrôd ríbezlí je bohatý a väčšinou dostupný v rôznych tvaroch a veľkostiach.
- Z červených odporúčame ‘Detvan’, ‘Losan’, ‘Maraton’ , ‘Hron’, ‘Rovada’, ‘Tatran’, ‘Trent’, z čiernych ‘Eva’, ‘Otelo’, ‘Titania’, ‘Triton’, ‘Tiben’.
- Z egrešov si vysaďte odolnejšie odrody proti americkej múčnatke – zelenoplodé ‘Invicta’, ‘Rixanta’, červenoplodé ‘Hinnonmaki Rot’, ‘Rolonda’, ‘Rokula’.
- Z malín môžete pestovať tie, čo prinášajú úrodu na dvojročných, čiže minuloročných výhonkoch (‘Canby’, ‘Granát’, ‘Fertődi Zamatosh’, ‘Rubín’, ‘Veten’, ‘Zeva II’, ‘Tulamen’) v júni až v prvej dekáde júla.
- Remontantné odrody malín, rodia na jednoročných výhonkoch postupne počas 55 až 65 dní (‘Ada’, ‘Autumn Bliss’, ‘Golden Bliss’, ‘Heritage’, ‘Ljulin’, ‘Medea’, ‘Poľana’). ‘Polka’ prináša úrodu na jednoročných výhonkoch v júli až auguste a na dvojročných do polovice októbra.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
V záhrade sú kvety, bylinky, ovocné stromy a kry, zelenina, jazierka, kopce aj domáce zvieratá.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: Tomas Bencik
Ovocné stromy poskytujú plody, v lete príjemný tieň, zvlhčujú klímu, produkujú kyslík a vytvárajú atmosféru miesta. Raz do roka pohrabať lístie, stojí za to.
Dbajte na starostlivosť a hygienu záhrady
V každej, aj tej najmenšej záhrade treba udržiavať pozemok v dobrom agrotechnickom stave s hygienou proti šíreniu chorôb.
- Pri jabloniach je vážnym ochorením chrastavosť, ktorá pri vysokom infekčnom tlaku zničí celú listovú plochu i plody. Šíri sa askospórami, ktoré prezimujú na opadnutom lístí, preto je na jeseň dôležité zodpovedne ho spod stromov vyhrabať.
- Pri marhuliach, slivkách a višniach je veľmi nebezpečným ochorením monilióza kvetov a výhonkov. Preventívnou ochranou je dôkladné likvidovanie napadnutých plodov už počas dozrievania a po zbere. Suché z vlaňajšej úrody odstraňujte rezom konárikov až po zdravé drevo. Ošetrenie stromov sa robí za predpokladu častých zrážok a vyššej vlhkosti na začiatku a na konci kvitnutia autorizovanými fungicídmi.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Prejav chrastavosti na plode
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Monilióza kvetov a výhonkov kôstkovín
Nové rovná sa prešľachtené? Neplatí to vždy
Existuje množstvo nových odrôd s veľkou odolnosťou proti ochoreniam hubovitého i vírusového pôvodu s kvalitnými plodmi. Chemickú ochranu tak môžete používať len minimálne alebo vôbec. V rámci niektorých ovocných druhov nájdete tolerantné a rezistentné odrody proti konkrétnym závažným ochoreniam, ktoré poškodzujú úrodu.
- Pri tolerantných odrodách platí, že symptómy ochorenia sa môžu prejaviť na listoch, ale nespôsobia škody na plodoch.
- Rezistentné odrody majú proti ochoreniam veľkú odolnosť, čo znamená, že nespôsobia hospodárske škody.
Dobré je však vedieť i to, že v posledných rokoch došlo k prelomeniu rezistencie proti chrastavosti pri mnohých, pôvodne rezistentných odrodách jabloní a k objaveniu sa symptómov ochorenia na listoch i plodoch. Preto je možné, že hlavne v rokoch s vyšším úhrnom zrážok bude treba vykonať aspoň minimum ošetrení povolenými fungicídmi s dodržaním ochrannej lehoty.
Zdroj: Záhradkár
Odporúčané odrody ovocných druhov