„Hoci si môžete vybrať aj 32 ovocných druhov a z nich nespočetné množstvo odrôd, je lepšie sa v malej záhrade zamerať na pestovanie 5 až 7 ovocín,“ radí ovocinár Ing. Samuel MICHÁLEK. Každý ovocný druh má totiž svoje špecifiká a nároky. Preto ak chcete dopestovať krásne plody, treba sa špecializovať na užšiu skupinu.
Podľa veľkosti záhrady sa rozhodnite, či chcete pestovať vysoké stromy alebo zvolíte pokrokové nízke tvary, ktoré vyžadujú menšiu náročnosť na rez, ošetrovanie i zber plodov. Výber pestovateľského systému závisí od vašich preferencií, ale rovnako aj od priestoru – veľkosti úžitkovej plochy záhrady.

Dôležitý je správny podpník
Stromčeky v nízkych tvaroch rastú do výšky 2 až 3,5 m. Treba pre ne vyberať odrody naštepené na slabo rastúcich podpníkoch. Do menších záhrad preto odporúčame:
- jablone na podpníkoch M27, M9, J-OH-A, J-TE-F, J-TE-E, J-TE-H, M26,
- hrušky na podpníkoch Dula MA, Dula MC, Dula BA 29,
- čerešne a višne na podpníkoch Gisela 5, P-HL-A, P-HL-C,
- slivky a ringloty na podpníkoch Wawit, Wädenswill,
- broskyne na podpníku Montclar,
- marhule na podpníkoch Rubira, Adesoto.

Viac úrody z menšej plochy
Stromy jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní i broskýň vysádzajte do malých záhrad na slabšie rastúcich podpníkoch v spone 1,5 až 2 m – pestujte ich v tvare štíhleho vretena. Myslite však na to, že majú slabší koreňový systém. Vyžadujú preto väčší prísun vody doplnkovou závlahou a oporu v podobe drevených kolov, bambusových tyčí alebo drôtenky. Zároveň však umožňujú vysadiť viac stromčekov na malej ploche s menším rastom a s rýchlejším nástupom do pravidelnej a vysokej úrodnosti. V závislosti od druhu začínajú rodiť 3 až 4 roky po vysadení.
Článok pokračuje na ďalšej strane...