Reklama

Ak nechcete, aby vám zožrala celý KRUŠPÁN, konajte! Odborník vie, ako zatočiť s VIJAČKOU

K preventívnym opatreniam proti vijačke krušpánovej patrí kontrola rastlín. Treba sa však doslova prehrabáť medzi konárikmi.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Krušpán patrí dlhé dekády medzi obľúbené rastliny v záhradách. Problém nastáva pri jeho napadnutí vyjačkou krušpánovou. Ako sa jej zbaviť?

Zdroj: Archív NMH

Ing. Ján TANCIK, PhD. Ecophyta, s. r. o., Nitra, Prvá rastlinnolekárska služba

Húsenice vijačky krušpánovej (Cydalima perspectalis) sú už niekoľko rokov postrachom všetkých milovníkov nenáročnej vždyzelenej dreviny – krušpánu (Buxus),“ konštatuje Ing. Ján TANCIK, PhD. z prvej rastlinolekárskej služby Ecophyta v Nitre.

Zdroj: Shutterstock

Vijačka krušpánová je nenápadný motýľ s rozpätím krídel maximálne 4 cm. Bežne je bledý s hnedou kresbou, vyskytnúť sa však môže aj hnedá forma.

Tento motýľ pochádza z východnej Ázie (Japonsko, Čína, Taiwan, Kórea) a prvýkrát sa v Európe vyskytol v Nemecku v roku 2006. Na Slovensku bol prvýkrát zaznamenaný v roku 2011 a k jeho populačnej explózii došlo približne v roku 2016.

Vývojový cyklus

Mladé húsenice si koncom vegetačného obdobia vytvárajú pavučinové zámotky, v ktorých prezimujú. Najčastejším miestom sú spradené listy krušpánu a taktiež rôzne štrbiny na hostiteľskej rastline. Na jar, keď teploty presiahnu 7 °C, húsenice pokračujú v poškodzovaní rastlinných pletív a začínajú sa kukliť medzi listami. V našich podmienkach nemá prirodzeného nepriateľa a vytvára dve až tri generácie za rok. Výskyt prezimujúcich húseníc treba dôkladne monitorovať už od polovice marca. So žerom začínajú pri teplotách okolo 8 až 10 °C.

Zdroj: Shutterstock

Dôkazom prítomnosti vijačky na rastlinách je prítomnosť jemnej pavučiny.

Ako škodí?

Húsenice konzumujú listy a mladé letorasty krušpánov až po silnejšie konáre. Poškodené listy odumierajú, rastlina často pôsobí suchým dojmom, po čase však môže opäť obrásť. Primárne poškodenie je estetické, v prípade výrazného premnoženia môže dochádzať k holožeru.

Čo pomôže na vijačku krušpánovú? Čítajte na ďalšej strane...

Čo pomôže na vijačku krušpánovú?

Zdroj: Shutterstock

Húsenica vijačky krušpánovej je dlhá približne 3,5 cm. Má charakteristické zelené sfarbenie s pestrou kresbou a čiernu hlavu.

Preventívna ochrana

Kľúčovým krokom v efektívnej ochrane je včasné spozorovanie výskytu húseníc. Preto je dôležitá pravidelná kontrola a prehľadávanie rastlín krušpánu. V kontrole výskytu motýľov pomôže feromónový lapač, kde nalietavajú samčeky nalákané na samičiu vôňu. Na základe počtu chytených motýľov môžete stanoviť termín aplikácie insekticídu, najvhodnejšie dva až tri týždne od začiatku prvého výskytu motýľov v lapači. V tom termíne sú larvy vyliahnuté a začínajú primať potravu.

Zdroj: shutterstock

Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať zmáčadlo pre lepšiu priľanovosť prípravku.

Priama ochrana

Aplikovať insekticídy treba, kým sú larvy a húsenice mladé. Staršie dorastené larvy sú odolnejšie, pretože spriadajú pavučinky, ktoré zabraňujú efektívnemu prieniku postrekovej kvapaliny. Približne týždeň po prvom postreku treba aplikáciu zopakovať. Z chemických prípravkov sa osvedčili prípravky Avaunt (3 ml/10 litrov vody), Coragen (2 ml/10 litrov vody) alebo Affirm (10 g/10 litrov vody). Môžu sa použiť aj pyretroidy (deltametrín, cypermetrín), alternatívou sú prípravky – inhibítory tvorby chitínu, účinné iba proti mladým larvám.

Zdroj: shutterstock

Krušpán zničeny vijačkou.

Biologická ochrana

Z biologických prípravkov sa môžu využiť prípravky na báze baktérie Bacillus thuringiensis var. kurstaki (Lepinox plus) a parazitické háďatká Steinernema carpocapsae.

Vyberáme pre vás niečo PLUS