Reklama

Odborník radi: Zakročte proti NOSÁNIKOM a PANDRAVÁM pomocou bioagens

Priame škody na rastlinách spôsobujú larvy, ktoré sa po vyliahnutí usadia v  koreňovom systéme a požierajú mladé korienky alebo hľuzy.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak hľadáte efektívne riešenie proti škodcom, využite zákony prírody a pustite proti nim do útoku ich prirodzených nepriateľov. Proti nosánikom a pandravám zabojujú tieto parazitické hlístice.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | TOP návrhy OKRASNÝCH záhonov, ktoré môžete vysadiť už na jeseň
    Zdroj: NMH/Záhradkár
    Ing. Zoltán TAMAŠEK, odborník na biologickú ochranu rastlín

    Zdroj: Archív NMH

    Ing. Zoltán TAMAŠEK, odborník na biologickú ochranu rastlín

    Dospelé chrobáky nosánikov ohrýzajú listy, no najviac škodia biele, až 12 mm veľké larvy, ktoré obžierajú korienky. Pri silnejšom napadnutí rastliny zasychajú a hynú. Mimoriadne silne sa rozmnožujú, pretože celá populácia sa skladá iba zo samíc, pričom jedna nakladie až tisíc vajíčok. Pandravy sa takmer nepohybujú, no za to dokážu zožrať všetko v ich okolí. Sú to v skutočnosti larvy chrústov a trvá približne 3 až 4 roky, kým sa z nich stanú dospelci.

    Zdroj: Shutterstock

    Dospelé chrobáky nosánikov sa môžu na zimu „ubytovať“ napríklad v skleníku, komposte alebo v záhradnom odpade. Vďaka dostatku tepla potom začínajú klásť vajíčka skôr ako tie, čo prezimujú vonku. Niektoré jedince sa dožívajú dvoch a viac rokov. Priame škody na rastlinách spôsobujú larvy, ktoré sa po vyliahnutí usadia v koreňovom systéme a požierajú mladé korienky alebo hľuzy.

    Účinné riešenie

    Larvy parazitických hlístic Heterorhabditis megidis v pôde vyhľadávajú hostiteľa, pričom sú za deň schopné prekonať vzdialenosť až 20 cm. Napadnuté larvy nosánikov do 48 hodín hynú. Vnútri mŕtveho hmyzu dokončia hlístice svoj vývoj a ďalej sa množia. Jedna samica vyprodukuje asi 1 500 vajíčok, z ktorých sa ešte vnútri hostiteľa liahnu larvy, ktoré napádajú ďalšie hostitele. Pre človeka sú tieto hlístice celkom neškodné.

    Zdroj: Shutterstock

    Parazitická hlística Heterorhabditis megidis

    Jednoduchá aplikácia

    Larvy sú dodávané v krabičke v inertnom substráte a pomocou zálievky alebo postreku sa aplikujú na vlhkú pôdu v období výskytu lariev nosánikov, buď na jar od konca apríla do začiatku júna, alebo na jeseň, od polovice septembra do polovice októbra.

    Zdroj: shutterstock

    Veľké kolónie nosánikov žijú v starých okrasných záhradách, parkoch či lesných škôlkach.