Reklama

Ovocinár Marián KOMŽÍK radí: Tvarovací rez GOJI nepodceňte

Pre bohatú úrodu zdravých červených bobuliek je rez veľmi dôležitý. Ako ho vykonať správne?

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Pre bohatú úrodu zdravých červených bobuliek je rez veľmi dôležitý. Ako ho vykonať správne?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | S konzumáciou GOJI to nepreháňajte! Kedy môže uškodiť?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Archív: Záhradkár

    Ing. Marián Komžík, ovocinár

    Jedným zo základných agrotechnických opatrení pri pestovaní kustovnice je rez. Ak teda ker intenzívne rastie, ale nerodí, je to pravdepodobne spôsobené jeho absenciou alebo je nesprávne urobený. Tvarovací rez kustovnice je pomerne jednoduchý. Treba ho však vykonávať každoročne na jar, a to do konca júna. Pokiaľ ho nevykonáte, plodnosť bude minimálna až nulová a plody budú drobné. Rastliny začínajú rodiť už v druhom roku po výsadbe, kvalitnú a plnú úrodu dosahujú v treťom roku, čiže ako štvorročné rastliny.

    Zdroj: Shutterstock

    Nakoľko kustovnica kmienik prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť pomocou rezu.

    Ako správne rezať?

    • V prvom kroku je potrebné odstrániť všetky výhonky do dvoch tretín kra, ktoré obrastajú kmienik. Ten tvorí zväčša niekoľko nosných vztýčených výhonkov v prvom roku vyviazaných k sebe a ku kolíku. Keďže kustovnica kmienik prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť týmto alebo obdobným spôsobom. Do koruny „stromu“ má potom lepší prístup slnečné žiarenie, vďaka čomu plody lepšie vyzrejú a sú väčšie.
    • V druhom kroku skráťte všetky zostávajúce výhonky o tretinu až polovicu, čo podporí sekundárne rozkonárovanie. Ak sa neskrátia, budú ďalej pokračovať v predlžujúcom raste na úkor rodivosti a dosiahnu dĺžku niekoľkých metrov. Väčšina kvetov by opadla a len zopár by dozrelo do veľmi malej veľkosti. Rastlina by vydala viac energie na rast ako na tvorbu plodov. V tomto období sa tiež odstránia všetky suché konáre, ktoré zbytočne zahusťujú korunu a bránia prístupu svetla.
    • V nasledujúcich rokoch odstraňujte obrast na kmienku do výšky vytvorenej korunky a naďalej skracujte plodiace výhonky o polovicu až tretinu. Samozrejme, suché konáre a neplodiace výhonky celé zrežte.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.