Reklama

Požičali ste peniaze kamarátovi a nechce ich vrátiť? PRÁVNIK RADÍ, aké máte možnosti

V zmluve o pôžičke je možné dohodnúť splatnosť pôžičky. Dá sa to určením konkrétneho dátumu či stanovením lehoty. Ak sa žiaden časový údaj do zmluvy neuvedie, dlžník je povinný vrátiť pôžičku prvý deň po tom, čo o vrátanie pôžičky veriteľ požiada, a teda dátum splatnosti takto stanoví veriteľ.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Pred rokom a pol sme ako skupina záhradkárov zozbierali a požičali peniaze kamarátovi, ktorý bol po rozvode v ťažkej finančnej situácii. Podpísali sme s ním jednoduchú zmluvu, v ktorej sme uviedli sumy, dátum, mená, podpisy a informáciu o tom, že peniaze nám všetkým vráti podľa svojich možností. Dodnes ich však nevrátil a vyhráža sa nám, že sa s nami bude o termín vrátenia súdiť. Čo mám robiť? Anton Z.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PRÁVNA PORADŇA | Máte problém súvisiaci so záhradkárčením? Napíšte nám!

    V zmluve o pôžičke je možné dohodnúť splatnosť pôžičky, to jest najneskorší dátum, dokedy je potrebné pôžičku vrátiť, niekoľkými spôsobmi. Dá sa to určením konkrétneho dátumu či stanovením lehoty – napríklad do roka od pôžičky. Ak sa žiaden časový údaj do zmluvy neuvedie, dlžník je povinný vrátiť pôžičku prvý deň po tom, čo o vrátanie pôžičky veriteľ požiada, a teda dátum splatnosti takto stanoví veriteľ. V zmluve sa však dá dohodnúť čas vrátenia pôžičky aj tak, ako ste to urobili vy, že čas vrátenia sa ponechá na vôľu dlžníka. Čas zaplatenia je teda výlučne na vôli dlžníka, čo je pre veriteľa postupom času neakceptovateľná situácia. Ak sa s dlžníkom nedohodnete, riešením je pomerne netradičný postup, a to podanie žaloby na súd s tým, že v tomto špecifickom súdnom konaní súd podľa okolností prípadu a tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi, určí čas zaplatenia. Rozhodnutie v tomto konaní určí len samotný čas zaplatenia, pričom dlžník sa, samozrejme, môže odvolať aj na odvolací súd a vec predĺžiť. V mnohých takýchto prípadoch veriteľ, ktorý v dobrej viere ponecháva čas vrátenia na vôľu dlžníka, je traumatizovaný súdnym konaním s tým, že sa opäť len odďaľuje čas vrátenia pôžičky. Aj pre takéto situácie sa odporúča pred uzatvorením zmluvy poradiť s odborníkom. Málokto vie, že takáto dohoda môže mať takéto nepriaznivé právne následky pre veriteľa.

    Ak už nechcete dlžníkovi dávať konkrétny čas na zaplatenie dlhu, radšej do zmluvy ohľadom splatnosti neuvádzajte nič, v takom prípade môžete pôžičku zosplatniť tým, že ako veriteľ požiadate o jej vrátenie. Ďalším odporúčaným postupom je zabezpečenie pôžičky požadovaním nejakej garancie. Môže ísť o dohodnutie zmluvnej pokuty v prípade omeškania s vrátením pôžičky, ručenie dlžníkovho rodinného príslušníka, zriadením záložného práva na majetok dlžníka a tak ďalej.

    Zdĺhavému súdnemu konaniu v prípade nevrátenia pôžičky po jej splatnosti sa môžete vyhnúť tým, že dlžník uzná svoj dlh vo forme notárskej zápisnice a bude súhlasiť s vykonateľnosťou notárskej zápisnice. Po podpise tejto notárskej zápisnice a nevrátení pôžičky môžete voči dlžníkovi rovno začať exekučné konanie a nemusíte už podávať žalobu na súd.

    Pýtate sa advokáta

    Máte konkrétny susedský či iný problém súvisiaci so záhradkárčením a potrebujete právnu radu? Napíšte nám na e-mail pravnik.zahradkar@newsandmedia.sk