Reklama

PRÁVNA PORADŇA | Na našom dvore je spoločná studňa so susedmi. Môžem ich odpojiť od vody?

V prípade, že spoluvlastníkmi studne sú aj susedia, ako spoluvlastníkom im nemôžete len tak svojvoľne obmedziť užívanie spoločného majetku.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Na našom dvore je spoločná studňa so susedmi. Pozemky pod studňou ani pod domami nie sú vysporiadané, sú na jednej veľkej parcele s desiatkami vlastníkov. Môžem odpojiť susedov od vody, ak nie sme majiteľmi pozemku, na ktorom stojí studňa? Viera B.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PRÁVNA PORADŇA | Máte problém súvisiaci so záhradkárčením? Napíšte nám!

    Pýtate sa advokáta

    Máte konkrétny susedský či iný problém súvisiaci so záhradkárčením a potrebujete právnu radu? Napíšte nám na e-mail pravnik.zahradkar@newsandmedia.sk

    Čo sa týka nehnuteľností, na Slovensku neplatí stará rímska zásada „superficies solo cedit“, čo znamená v doslovnom preklade, že vrch (budova na pozemku) ustupuje spodku (pozemku). Vlastník pozemku na Slovensku nie je automaticky vlastníkom stavieb na tomto pozemku a teda stavba aj pozemok pod ňou môžu mať rozdielnych vlastníkov, a často majú, čo je aj váš prípad.

    Práva a povinnosti k nehnuteľnostiam na Slovensku treba rozlišovať k pozemkom a k stavbám na nich postavených. V prvom rade uvádzate, že máte spoločnú studňu, z tohto konštatovania však nie je zrejmé, či ju máte spoločnú ako spoluvlastníci v právnom zmysle slova, alebo spoločnú v zmysle jej užívania, to jest že aj vy, aj susedia z nej čerpáte vodu. V prípade, že spoluvlastníkmi studne sú aj susedia, odpoveď na vašu otázku je zrejmá. Susedom ako spoluvlastníkom nemôžete len tak svojvoľne obmedziť užívanie spoločného majetku. V prípade, ak by ste vlastníkom studne boli vy či obec, alebo hoci aj tretia osoba okrem susedov, znemožniť užívanie studne susedom nemusí byť vôbec jednoduché a najmä zákonné. Vlastnícke právo je len jedným z práv, ktoré osoba môže mať k veci. K veci však existujú aj ďalšie práva osôb a to napríklad aj práva z vecného bremena – právo užívania studne. Vec sa dá legálne užívať aj napríklad na základe nájomnej zmluvy a podobne.

    Nie je nám známe, z akého dôvodu chcete susedov odpojiť od studne, je však potrebné brať do úvahy, že ak s tým susedia nesúhlasia a obrátia sa napríklad na súd, môžu byť vo veci úspešní. Susedia môžu argumentovať viacerými dôvodmi, prečo si myslia, že majú právo byť na studňu napojení. Môžu tvrdiť, že majú k studni spoluvlastnícke právo, môžu argumentovať vydržaním vlastníckeho či spoluvlastníckeho práva, či vydržaním vecného bremena užívania studne. Môžu tiež predložiť dobové dokumenty, z ktorých môžu vyplývať vyššie uvedené skutočnosti, či si môžu zabezpečiť výpovede svedkov, ktorí o veci dokážu svedčiť.

    Vo všeobecnosti právo nepodporuje náhle svojvoľné rozhodnutia, ktorých následky zasiahnu do pokojného stavu, práv či oprávnených záujmov tretích osôb. Občiansky zákonník v § 5 uvádza, že ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde. V prípade, ak trváte na odpojení susedov od studne, odporúčame vám obrátiť sa na súd, ktorý môže uložiť povinnosť susedom strpieť vaše konanie.