Reklama

Právnik radí: Zo susedovho stromu padá na váš pozemok ovocie. Patrí vám alebo susedovi?

úroda jabĺk, oberanie, jabloň, jablká, jablko, zber jabĺk

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Strom je susedov ale pozemok je váš. Komu teda patrí popadané ovocie, ktoré skončilo na vašej časti záhrady? Právnik vám poradí!

Tradovalo sa, že ak ovocie prevísa na váš pozemok, je vaše. Skutočnosť je ale iná. Ovocie, ktoré by aj prevísalo nad cudzí pozemok, patrí tomu, komu patrí strom - teda majiteľovi pozemku, na ktorom je strom vysadený. Vlastník stromu má preto právo predmet svojho vlastníctva, v tomto prípade strom, držať, užívať, požívať jeho plody i úžitky a tiež s ním nakladať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Počas leta dozrievajú fantastické ríbezle, vyhraďte si preto čas na ich zber

    Ovocie na cudzom pozemku

    Vyššie spomenuté vlastníctvo sa vzťahuje aj na ovocie, ktoré spadne na váš pozemok. Dokonca po dohode môže vlastník stromu vstúpiť na susedov pozemok. Toto právo by ste susedom nemali odoprieť, ale vlastník spadnutého ovocia nemôže kvôli zberu vstupovať na pozemok iného kedykoľvek a bez jeho vedomia.

    Podľa § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka sú vlastníci susediacich pozemkov povinní umožniť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, ak to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb.

    Pri prípadnom vstupe na susedov pozemok za účelom pozberania plodov sa treba správať tak, aby nedochádzalo ku škodám, ktoré by ste museli nahradiť. Takou škodou by mohol byť napríklad pošliapaný záhon kvetov, poškodený záhradný nábytok či poškodené časti malých záhradných stavieb a pod.

    Zdroj: Tomáš Doboš

    Pozor na zber susedovho ovocia

    Najlepšia je dohoda

    Ak vlastník stromu sám neprejaví záujem o svoje plody, optimálnym riešením pre udržanie dobrých susedských vzťahov je, ak sused vyzve vlastníka stromu a umožní mu vstup na svoj pozemok, aby si mohol ovocie obrať alebo pozberať zo zeme. Samozrejme, susedia sa môžu aj dohodnúť na tom, že ovocie si môže otrhať alebo pozberať (darovanie plodov) vlastník pozemku, nad ktorým prevísajú konáre stromu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      JABLKÁ V SLADKOM ŽUPANE: Do cestíčka pridajte mandle!

      Obťažujúce popadané ovocie

      Iná situácia môže nastať vtedy, ak vlastník pozemku považuje spadnuté ovocie z prevísajúcich konárov so susedného pozemku za obťažovanie zo strany suseda (plody z vedľajšej záhrady znečisťujú pozemok, hnijú a podobne). V tom prípade treba mať na pamäti, že vlastník veci (majiteľ stromu s plodmi) sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Je preto namieste vlastníka stromu vyzvať, aby si plody pozbieral, respektíve vhodným spôsobom zabránil ich padaniu.

      Zdroj: profimedia.sk

      Môžete zbierať ovocie, ktoré skončilo na vašom pozemku?

      Pozor na zber susedovho ovocia

      Ak si vlastník pozemku spadnuté ovocie neprávom privlastní a spotrebuje, pôjde o protiprávne bezdôvodné obohatenie, ktoré musí byť vydané. Ten, kto chce plody na cudzom pozemku zberať, musí rešpektovať prevenčnú povinnosť a nespôsobovať pri zbere plodov škodu susedovi.

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.