Reklama

Predjarný POSTREK: Proti ktorým ŠKODCOM treba zasiahnuť?

Prax ukázala, že ovocný strom možno chrániť oveľa efektívnejšie vtedy, keď je počet škodcov najmenší a sú najmenej aktívne.

Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/666743919842331763/

Reklama
Ján Tancik

Ján Tancik

Odborník na ochranu rastlín

Pred začiatkom vegetácie alebo na jej začiatku sú ochranné opatrenia proti niektorým škodcom a chorobám veľmi efektívne a ich dôležitosť sa neoplatí podceniť. Ak sa nevykonajú teraz, neskôr už ďalšie zásahy nemusia byť účinné.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Ako rastú KUCHYNSKÉ INGREDIENCIE? Pozrite si zábery z ďalekej Srí Lanky
    Zdroj: Záhradkárstvo Dráb

    Škodce sú v ovocných sadoch najaktívnejšie počas vegetácie, keď sa vykonáva aj najviac ochranných opatrení, no proti niektorým druhom (i chorobám) môžete zasiahnuť aj pred jej začiatkom. Efektívne ošetrenia sú zamerané najmä proti prezimujúcim druhom či ich vývojovým štádiám, keď ich množstvo je najmenšie a sú aj najmenej aktívne.

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o., Nitra, Prvá rastlinolekárska služba, Poradenstvo pre záhradkárov

    Predjarný postrek

    V minulosti bol známy ako zimný postrek. Vykonával sa často aj za priaznivých podmienok v zimných mesiacoch, keď teplota počas dňa dosiahla aspoň 5 °C. Prípravky, ktoré sa vtedy používali, sú pre zlé toxikologické vlastnosti už zakázané a dnešné povolené postreky sa aplikujú trochu neskôr, a to pred vegetáciou alebo na je začiatku. Predjarné ošetrenie jabloní sa odporúča po dlhšom oteplení, keď sa už neočakáva príchod nižších teplôt a začína sa aktivácia prezimujúcich škodcov (minimálne pri teplote 10 °C, spoľahlivejšie nad 15 °C). Ošetrenie treba vykonať od fázy myšieho uška až do fázy ružového púčika. V sadoch s intenzívnou ochranou sa toto opatrenie môže v niektorých rokoch aj vynechať. V extenzívnych sadoch, kde sa ochrana vykonáva sporadicky, má toto opatrenie významnú úlohu, no problémy s jednotlivými škodcami úplne nevyrieši.

    Zdroj: Shutterstock

    Listy jablone v štádiu myšieho uška.

    Zdroj: Shutterstock

    Jabloň na začiatku kvitnutia.

    Pred postrekom

    Prezimujúce škodce sa nachádzajú na konároch a v štrbinách kôry, ktoré sú v tomto období ľahšie zasiahnuteľné. V čase pučania pred ochranným ošetrením treba skontrolovať napadnutie ovocných stromov, a to odobraním vzoriek dvoj- až trojročných vetvičiek s dĺžkou 20 cm v počte 20 kusov. Pomocou lupy sa zistí prítomnosť vajíčok vývojových štádií prezimujúcich škodcov a ich počet sa prepočíta na 1 m dĺžky vetvičiek. Ak sa populácia škodcov nachádza nad prahom škodlivosti, ochranné opatrenia sú pre jednotlivé druhy nasledovné:

    Zdroj: Juraj Matlák

    Prezimujúce larvy štítničky nebezpečnej sú chránené štítkami.

    štítničky – 100 a viac štítkov,
    vošky na jabloni – 25 a viac vajíčok,
    vošky na slivke – 10 a viac vajíčok,
    méra jabloňová – 50 a viac vajíčok,
    méra hrušková – 2 a viac vajíčok s tým, že sa kontroluje 25 vetvičiek so súhrnnou dĺžkou 5 m,
    puklica slivková – 25 a viac lariev,
    roztočec ovocný – 1 000 a viac vajíčok.

    Proti ktorým škodcom na začiatku sezóny zasiahnuť? Čítajte na ďalšej strane...

    Zdroj: Shutterstock

    Ovocné stromy ošetrujte po celej dĺžke kmeňa aj konárov, pričom sa ich snažte skutočne zmáčať. Najmä pri starších stromoch musí postrek zatiecť aj do záhybov kôry.

    Použitie prípravkov

    Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, no pri vyšších teplotách a vo fáze pučania sa môžu použiť preparáty zo skupiny pyretroidov a účinné látky ako beta-cyflutrín či lambda-cyhalotrín. V ekologickej produkcii sa osvedčil prípravok Rock Effect na báze oleja z tropického stromu Pongamia pinata. Na jadrovinách sa aplikuje od začiatku pučania do fázy zelených pukov, pri kôstkovinách iba vo fáze pučania. Môžete použiť aj jednozložkové boritanové listové hnojivo BorOil, a to v koncentrácii 0,5 až 0,7 percenta od fenofázy pokročilého myšieho uška do fenofázy ružového púčika. Obmedzuje výskyt múčnatky, vošiek, puklíc, roztočcov, štítničiek a mér.

    Zdroj: Shutterstock

    Neemový olej získaný z tropického stromu Azadirachta indica narúša vývin prezimujúceho hmyzu.

    Zdroj: Shutterstock

    Biele lepové doštičky poslúžia nielen na signalizáciu výskytu škodcov, ale znížia aj ich množstvo.

    Proti ktorým škodcom na začiatku sezóny zasiahnuť?

    • červcom: štítnička nebezpečná (Quadraspidiotus perniciosus), štítnička čiarkovitá (Lepidosaphes ulmi), puklica slivková (Eulecanium corni)
    • voškám: voška jabloňová (Aphis pomi), voška skorocelová (Dysaphis plantaginea), voška hniezdotvorná (Brachycaudus schwartzi), voška broskyňová (Myzus persicae), vlnačka krvavá (Eriosoma lanigera)
    • méram: méra jabloňová (Cacopsylla mali), méra hrušková (C. pyri)
    • roztočom: roztočec chmeľový (Tetranychus urticae), roztočec viedenský (T. viennensi), roztočec ovocný (Panonychus ulmi).