Reklama

Prvá pomoc pri UŠTIPNUTÍ HMYZOM: Kedy treba vyhľadať lekára a kedy už ide o život?

Lekárska pomoc nie je potrebná pri miernom opuchu a začervenaní, ak sa nezhoršujú.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pri uštipnutí hmyzom je dôležité čo najskôr vybrať žihadlo (v prípade včely), očistiť ranu mydlovou vodou, schladiť ju obkladom a v prípade alergie použiť antihistaminiká.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VČELY: Ich úloha je v prírode nenahraditeľná a produkt ich činnosti nadovšetko!
    Zdroj: canva

    Ak sa opuch nezhoršuje a nepridružujú sa iné príznaky, lekárska pomoc nie je potrebná. Poukázal na to alergológ a vedúci Centra pre liečbu hmyzovej alergie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Norbert Lukán.

    "Ak vás uštipla včela a žihadlo zostalo v koži, opatrne ho odstráňte pinzetou alebo nechtom. Snažte sa to urobiť čo najskôr, aby ste minimalizovali množstvo jedu vstupujúceho do tela," vysvetlil. Po vyčistení rany pomôže zmierniť opuch a bolesť studený obklad. "Priložte studený obklad (ľad zabalený v uteráku) na postihnuté miesto na desať až 15 minút," doplnil odborník. Následne je vhodné podľa pokynov na obale použiť antihistaminiká. Svrbenie a podráždenie možno zmierniť voľnopredajnými prípravkami, ako sú gély, prípadne krémy a spreje.

    Zdroj: Shutterstock

    Po uštipnutí včelou vždy skontrolujte, či vám v mieste vpichu nezostalo žihadlo.

    Lukán ozrejmil, že lekárska pomoc nie je potrebná pri miernom opuchu a začervenaní, ak sa nezhoršujú. Tiež ak nie sú prítomné príznaky, ako sú ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, vracanie alebo závraty. "Ak sa neobjavujú celkové príznaky do jednej hodiny, prípadne vidíte zlepšenie v priebehu ďalších hodín až dní, nemáte iné príznaky, ako je infekcia rany, zvýšená bolesť alebo horúčka, našu pomoc nebudete potrebovať," skonštatoval alergológ.

    Kedy treba vyhľadať lekára? Čítajte na na nasledujúcej strane >>>

    Silný opuch na tvári po uštipnutí včelou alebo osou môže byť príznakom vážnejšej reakcie, najmä ak je sprevádzaný inými príznakmi. V takom prípade je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

    "Ak je opuch výrazný, zasahuje do oka, úst alebo hrdla, alebo ak máte ťažkosti s dýchaním, okamžite vyhľadajte pohotovosť alebo volajte záchrannú službu," spresnil s tým, že po uštipnutí môže vzniknúť alergická reakcia.

    Zdroj: Shutterstock

    Miernejšiu formu alergickej reakcie podľa jeho slov predstavujú vyrážky, žihľavka alebo svrbenie celého tela či opuchy kože.

    "Ak sa objavujú ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, vracanie alebo závraty, narastá riziko vážnejších foriem anafylaxie," upozornil odborník. Dodal, že najzávažnejšia forma alergie na jed hmyzu, známa ako anafylaxia, môže byť život ohrozujúca.

    V prípade podozrenia na anafylaxiu je podľa neho potrebné okamžite volať tiesňovú linku. Pacienta je následne potrebné položiť do pohodlnej polohy s vyvýšenými nohami. Ak je v bezvedomí a nedýcha, je potrebné začať s resuscitáciou.

    Je dôležité byť si vedomý týchto potenciálnych rizík a byť pripravený rýchlo konať v prípade závažných reakcií. Ak máte diagnostikovanú alergiu na jed hmyzu, je vhodné nosiť so sebou adrenalínový autoinjektor a informovať blízkych o vašom stave.

    — Norbert Lukán

    Zároveň v tejto súvislosti apeluje na opatrnosť pri pití nápojov z tmavých fliaš či plechoviek, do ktorých sa môže dostať bodavý hmyz. "Uštipnutie v ústach alebo hrdle znamená riziko ohrozenia života zadusením," vysvetlil lekár.