Reklama

Rada odborníka: Voskovku zavlečenú prezradia biele chumáčiky

Voskovka zavlečená (Metcalfa pruinosa) je cikáda, ktorá svoje biele vajíčka ukrýva v bielych chumáčikoch podobných vate.

Zdroj: Pinterest/vocarskisavjeti.blogspot.com

Reklama

Na našom území patrí voskovka medzi pomerne nové škodce. Čo na ňu zaberie?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Postriekať proti hubovým chorobám nestačí! Čo všetko treba ešte urobiť v sade?

    Zdroj: Archív NMH

    Ing. Ján TANCIK, PhD. Ecophyta, s. r. o., Nitra, Prvá rastlinnolekárska služba

    Voskovka zavlečená (Metcalfa pruinosa) pochádza z východnej časti Severnej Ameriky, skadiaľ sa transportnými lietadlami dostala v prvej polovici 90. rokov na sever Talianska (okolie mesta Treviso). Je to cikáda, ktorá svoje biele vajíčka ukrýva v bielych chumáčikoch podobných vate. Prvýkrát bola u nás objavená v roku 2010 pri Bratislave.

    Zdroj: Shutterstock

    Dospelá voskovka zavlečená.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/714946509606010560/

    Voskovka zavlečená (Metcalfa pruinosa)

    Ako škodí?

    Vyciciava šťavy, čo znižuje kondíciu rastlín. Dochádza k zasychaniu, k deformáciám a opadu letorastov i plodov. Nepriamo škodí vylučovaním medovice a vosku, čím znečisťuje povrch rastliny. Poškodené miesta napádajú huby – černe, čo vedie nielen k poklesu asimilácie a oslabeniu rastlín, ale hlavne k zníženiu estetickej hodnoty okrasných rastlín a ovocných plodov.

    Zdroj: Ján TANCIK

    Imágo voskovky zavlečenej.

    Výskyt

    Je to polyfágny druh. Na dlhom zozname jej hostiteľských rastlín sú početné druhy lesných stromov, okrasných a ovciných stromov, vinič, mnohé kríky a niektoré byliny. V Európe sa najviac vyskytuje na agáte bielom, javore, pŕhľave, orechu, ostružine černicovej. Vo väčšej miere sa dá spozorovať aj na viniči, jabloni, hruške, citrusoch, olive, marhuli, slivke, slnečnici či sóji.

    Zdroj: Ján TANCIK

    Larva voskovky

    Ochrana proti voskovke zavlečenej

    Na pôvodnom území nie je považovaná za významného škodcu, lebo prirodzení nepriatelia jej počet efektívne regulujú. Preto bol introdukovaný parazitoid Neodryinus typhlocybae, ktorý má v súčasnosti 30-percentnú úspešnosť. Na likvidáciu sa odporúčajú aj organofosfáty a pyretroidy, aj indoxakarb (Karate Zeon, Mospilan). V ekologickom hospodárstve sa osvedčil prípravok na báze azadirachtínu – NeemAzal TS.