Rez JABLONÍ: Prečo sa nebáť vylamovať LETORASTY počas leta?
12. 7. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Jarmila Szaboová
Rez jabloní je agrotechnickým úkonom, ktorý sa na stromoch vykonáva každý rok. Ovocinár sa ním snaží dopestovať ovocný strom podľa svojich predstáv. Ako na to poradí ovocinár Ing. Samuel MICHÁLEK.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Hlavným cieľom rezu je dosiahnutie vyrovnaného stavu medzi rastom nadzemnej a podzemnej časti stromu vrátane letorastov, listov a dosahovanie pravidelných a vysokých úrod. Hlbší rez nadzemnej časti sa väčšinou prejaví silnejším prúdom rastových látok z koreňov do koruny, a tým silnejším rastom nových letorastov aj zo spiacich púčikov. Takto dochádza k porušeniu rovnováhy a k silnému rastu nadzemnej časti stromu.
Zdroj: Samuel MICHÁLEK
Jabloň v druhom roku po vysadení s dopestovanou stredovou osou, čiže terminálom a so zakladaním polokostrových konárov pre dosahovanie úrod.
Zdroj: Samuel MICHÁLEK
Mladá jabloň v tvare štíhleho vretena so založením bočných výhonkov na stredovej osi.
Výchovný rez
Ovocným výpestkom je potrebné po vysadení zabezpečiť tvarovanie korunky výchovným rezom. Do 3 až 4 rokov je dobré vytvoriť požadovanú kostru koruny a dostať strom čo najrýchlejšie do rodivosti. Pri klasickom tvare voľne rastúcej jablone treba vyberať 3 až 4 výhonky, ktoré budú základom budúcej kostry. Pri úpestovaní v tvare vretena, musíte dopestovať stredovú os, čiže stredový terminál a udržať ho počas celej životnosti stromu, teda 12 až 15 rokov. Tenšie, takzvané polokostrové konáre sa pri výchovnom reze väčšinou neodstraňujú, ale zrežú sa až neskôr po nástupe stromu do rodivosti, pričom základná kostra 3 až 4 spodných konárov ostáva nedotknutá. Priestor v korune je dôležitý pre dostatok svetla a vyfarbenie kvalitných a chutných jabĺk.
Stromy treba rezať v zimnom období až začiatkom vegetácie ostrými nožnicami, aby boli vzniknuté rany hladké a ľahko sa zahojili.
Zdroj: Samuel MICHÁLEK
Po reze nožnicami sa vytvorí na reznej rane kalus a rana sa postupne a dlho hojí. Preto sa odporúča pri odstraňovaní výhonku na stredovej osi ponechať čapík dlhý asi 3 až 5 cm.
Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Samuel MICHÁLEK
Zahojený čapík po reze.
Zahusťujúce musia ísť preč
Rezom sa často odstraňujú výhonky odrodené, poškodené, choré alebo zahusťujúce korunu. Letorasty, ktoré narástli počas vegetácie najviac zahusťujú vnútorný priestor koruny a v ďalšom roku sa stávajú už jednoročnými výhonkami. Preto ich treba dôkladne posúdiť z hľadiska významu pre budúcu úrodu. Prebytočné jednoročné výhonky rastúce silno, kolmo a dovnútra koruny sa odstraňujú. Rezom sa postupne snažte obnovovať rodivý obrast, ktorý veľmi rýchlo starne.
Udržiavací rez
Udržiavací rez zabezpečí rovnomerný rast nových prírastkov, a teda rovnováhu medzi podzemnou a nadzemnou časťou, čím sa dosiahnu pravidelné a vysoké úrody. Odborný zásah pri tvarovaní jabloní je v tomto prípade daný rôznymi formami rezu, ako napríklad odstránenie odrodeného konára alebo jeho skrátenie na prevod na iný slabší výhonok, prípadne ohnutie do priestoru a podobne.
Zdroj: Samuel MICHÁLEK
Rez jabloní s ponechaním krátkeho čapíka na stredovej osi terminálneho výhonku.
Pri odstraňovaní hrubého či odrodeného polokostrového konára nožnicami sa ponecháva krátky čapík na stredovej osi terminálneho výhonku. Týmto sa zabráni vzniku veľkej reznej rany na stredníku, ktorým je zabezpečený transport vody a rastových látok z koreňov do nadzemnej časti stromu vrátane listov, púčikov a plodov. Na ponechanom čapíku sa vytvorí zo spiacich púčikov nový obrast letorastov pre ďalší rast, na tvarovanie korunky mladého stromu, alebo už priamo na obnovu rodivosti staršej jablone.
Čím silnejší a hlbší je rez, tým väčší vplyv bude mať na vzrast stromu a rast nových silných výhonkov. Slabšie skracovanie má vplyv na rast menší, no podporí skorší nástup do rodivosti.
Prečo sa oplatí letorasty vylamovať? Čítajte na ďalšej strane...>>>
7 dôvodov, prečo sa oplatí letorasty vylamovať
- Odstránite neperspektívne konkurenčné výhonky.
- Zbavíte korunu stromu nežiaducich vlkov.
- Odstránite výmladky vyrastajúce z podpníka.
- Preriedite korunu v prehustenej zóne.
- Odstránite mladé letorasty so zlým uhlom odklonu.
- V júni až v júli podporíte tvorbu základov kvetov na budúci rok.
- Vylamovaním v druhej polovici leta spomalíte vegetatívny rast.
Ohýbanie a vylamovanie
Nové letorasty a mladé výhonky sa ešte pred ich zdrevnatením najneskôr v polovici júna dajú ohnúť do šikmej polohy, čím oslabíte ich rast a podporíte tvorbu kvetných púčikov bez nutnosti rezu.
Využiť sa dá aj vylamovanie mladých letorastov a tenkých výhonkov počas vegetácie, pričom netreba mať obavy z hojenia malých rán. Tento úkon je veľmi účinný na začiatku vegetácie pri zahustenej korunke po silnejšom hlbokom reze. Rany po vylamovaní sa veľmi rýchlo a dobre hoja. Z praktických skúseností je overené, že sa dobre hoja aj vylomené mladé výhonky zo stredovej osi, hoci sa tento postup často nepoužíva. Dôkazom je fakt, že aj po vylomení výhonka z dôvodu nadúrody sa rana veľmi dobre zacelí, uzavrie a zahojí.
Zdroj: Jarmila Szaboová
Na tvorbu koruny vylamujte nepotrebné letorasty a tie, ktoré ju zbytočne zahusťujú.
Zdroj: Jarmila Szaboová
Letorasty môžete vylamovať rukou bez nožníc. Rany sa počas vegetácie dobre hoja.
Zdroj: Jarmila Szaboová
Pri vylamovaní sa môže s letorastom uvoľniť aj časť kôry, ktorá obsahuje spiace púčiky. Práve tak zabránite ich prebudeniu.
Ak by ste chceli vylamovanie využiť na zoslabenie rastu stromu, urobte tak ručne na spodnej časti výhonku v protismere jeho rastu z materského konára alebo aj terminálu stredovej osi. Týmto vylomením sa odstráni spodná časť nového letorastu alebo mladého výhonku aj s pätkou prírastku, v dôsledku čoho nedôjde k opätovnému vypučaniu spiacich púčikov. Po vylomení sa rana výborne zahojí rastom nového dreva z kambia, ktoré je veľmi aktívnym pletivom medzi drevnou a lykovou časťou. Rany sa po vylomení zaceľujú lepšie ako po odstránení konára rezom. Z tohto dôvodu nemusíte mať obavy, ak aj omylom vylomíte tenší konár, pretože dôjde k vytvoreniu kalusu a k následnému zahojeniu rany. Väčšie rany po reze sa zásadne ošetrujú stromovým balzamom, prípadne štepárskym voskom.