
Zahusťujúce musia ísť preč
Rezom sa často odstraňujú výhonky odrodené, poškodené, choré alebo zahusťujúce korunu. Letorasty, ktoré narástli počas vegetácie najviac zahusťujú vnútorný priestor koruny a v ďalšom roku sa stávajú už jednoročnými výhonkami. Preto ich treba dôkladne posúdiť z hľadiska významu pre budúcu úrodu. Prebytočné jednoročné výhonky rastúce silno, kolmo a dovnútra koruny sa odstraňujú. Rezom sa postupne snažte obnovovať rodivý obrast, ktorý veľmi rýchlo starne.
Udržiavací rez
Udržiavací rez zabezpečí rovnomerný rast nových prírastkov, a teda rovnováhu medzi podzemnou a nadzemnou časťou, čím sa dosiahnu pravidelné a vysoké úrody. Odborný zásah pri tvarovaní jabloní je v tomto prípade daný rôznymi formami rezu, ako napríklad odstránenie odrodeného konára alebo jeho skrátenie na prevod na iný slabší výhonok, prípadne ohnutie do priestoru a podobne.

Pri odstraňovaní hrubého či odrodeného polokostrového konára nožnicami sa ponecháva krátky čapík na stredovej osi terminálneho výhonku. Týmto sa zabráni vzniku veľkej reznej rany na stredníku, ktorým je zabezpečený transport vody a rastových látok z koreňov do nadzemnej časti stromu vrátane listov, púčikov a plodov. Na ponechanom čapíku sa vytvorí zo spiacich púčikov nový obrast letorastov pre ďalší rast, na tvarovanie korunky mladého stromu, alebo už priamo na obnovu rodivosti staršej jablone.
Čím silnejší a hlbší je rez, tým väčší vplyv bude mať na vzrast stromu a rast nových silných výhonkov. Slabšie skracovanie má vplyv na rast menší, no podporí skorší nástup do rodivosti.