Po skočkách sú MOLICE pre hlúboviny postrach! Ako sa ich zbaviť?
24. 6. 2024, 13:01 (aktualizované: 24. 6. 2024, 13:02)

Zdroj: Canva
„Na hlúbovinách sa premnožili biele mušky a škodia na kapuste, kelu i karfiolu. Ako proti nim zabojovať?“

Zdroj: redakcia Záhradkár
Hlúboviny poškodzuje molica lastovičníková (Aleyrodes proletella), ktorá je v blízkom príbuzenstve s molicou skleníkovou, ale škodí predovšetkým na plodinách z čeľade kapustovitých a na rozdiel od molice skleníkovej dokáže prezimovať aj vo voľnej prírode. Škodlivosť molice lastovičníkovej je v porovnaní s inými škodcami hlúbovín, ako je napríklad mlynárik kapustový, mora kapustová, skočky či vošky, oveľa nižšia.
Zdroj: Shutterstock
Molica lastovičníková na hlúbovináchMolica lastovičníková (Aleurodes proletella) sa na rozdiel od molice skleníkovej vyskytuje len na rastlinách z čeľade kapustovitých a v druhej polovici leta ju v hojnom počte môžeme vidieť na spodnej strane starších listov neskorých hlúbovín.
Vo väčšine prípadov ju dokážete eliminovať častejším umývaním rastlín silnejším prúdom vody, čím zabránite aj usádzaniu medovice a čerňoviek na nižšie položených listoch. Proti molici lastovičníkovej je v súčasnosti registrovaný prípravok Neemazal-T/S s trojdňovou čakacou lehotou. Odporúča sa urobiť aspoň tri postreky v päťdňových intervaloch. Prúd postrekovej kvapaliny treba smerovať predovšetkým na spodnú stranu listov. Do postrekovej kvapaliny sa pridáva aj zmáčadlo Agrovital alebo Silwet.