Reklama

TOP tipy a triky architektky Eriky MŇAHONČÁKOVEJ pre trvalkový záhon

Ing. Erika MŇAHONČÁKOVÁ, PhD.,
záhradná architektka

Zdroj: Canva

Reklama
Erika Mňahončáková

Erika Mňahončáková

Záhradná architektka

Trvalky sú vytrvalé bylinné rastliny, ktoré každý rok vytvárajú nové výhonky z orgánov umiestnených pod zemou. Nadzemná časť rastliny v zime odumiera. Rozmanitosť viacročných druhov je úžasná. To, čo ich odlišuje, je forma rastu, obdobie, vzhľad a farba kvitnutia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Základom je dobrý plán

    Pred výsadbou trvalkového záhona sa vyplatí naplánovať si výsadbu. Pokiaľ si vyberiete tie správne trvalky a dobre ich skombinujete, budete sa môcť zo svojho záhona tešiť dlhodobo.

    Zdroj: Shutterstock

    Trvalkový záhon

    Dôležité otázky pri výbere rastlín sú:

    1. Je plánované umiestnenie na slnku alebo v polotieni?
    2. V  akom stave je pôda? Má sklon k  podmáčaniu alebo je skôr suchá?
    3. Mal by prevládať určitý záhradný štýl? Alebo konkrétna farba či farebná kombinácia?
    4. Koľko času je k  dispozícii na starostlivosť?

    Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

    Trvalkový záhon do svetlého polotieňa až tieňa: 1. Prilbica ‘Arendsii’ 2. Veternica hupehenská ‘Praecox’ 3. Astra krovitá ‘Schneekissen’ 4. Chryzantéma ‘Dixter Orange’ 5. Rákosovka japonská ‘Aureola’

    V zásade platí, že čím lepšie sú rastliny prispôsobené miestu a pôde, tým menej práce vyžaduje záhon a rastliny sa optimálne vyvíjajú. Dôležité je pozrieť sa aj na pestovateľské podmienky plánovaného druhu, aby zbytočne rastlina netrpela či nebola invazívna na danom stanovišti.

    Zdroj: Shutterstock

    Jemné súkvetia kavyľa chvostíkového v kombinácií s papraďami a kvitnúcimi trvalkami.

    Môžu obsadiť celý záhon

    Niekedy sa stane aj to, že rastliny sa tak aklimatizujú na dané stanovište, že výber po dvoch rokoch oľutujete. Netradičná trvalka krvavec lekársky (Sanguisorba officinalis) má v  záhone vytvárať vzdušný efekt, čo sa jej darí vďaka vysokým jemným kvetom s bordovým farebným odtieňom. Ak ju však použijete do záhona s vyššou vlhkosťou pôdy, môže sa stať, že splanie, stratí efekt kvitnutia a rozšíri sa semenom mnohonásobne.

    Zdroj: Canva

    Krvavec lekársky (Sanguisorba officinalis)

    Dôležitý je výsadbový spon

    Rastlín do tieňa možno nie je tak veľa, ale napríklad taká funkia (Hosta) rastie veľmi rýchlo, pričom rast trojlistu (Trillium) je pomalší. Hustota výsadby, čiže spon je pri  trojliste až 9 ks/m² a  pri veľkolistej funkii s  veľkým listom len 1 ks/m².

    Zdroj: Canva

    Trojlist (Trillium)

    Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Shutterstock

    Rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ patrí medzi najdlhšie kvitnúce trvalky a záhony rozžiari aj na jeseň. Vynikne najmä v spoločnosti okrasných tráv, ako je smlz ostrokvetý ‘Waldenbuch’ (Calamagrostis x acutiflora).

    Je potrebný jesenný rez?

    Osobne si myslím, že nie. Keď prídu prvé mrazíky a  zasvieti slnko, objavíte v  záhrade kúzelné obrazy. Sivá a  hnedá zrazu môžu pyšne hrať hlavnú rolu, vyniknú kontrasty dobre navrhovaných kombinácií textúr listov a kvetenstva. Na jar suché časti odstráňte tesne nad zemou a vytvorte tak priestor pre nové výhonky. Zabránite šíreniu plesní a  škodcov. Na jar nezabudnite doplniť okolo rastlín tenkú vrstvu kompostu a tým pripravte rastliny na začiatok sezóny.

    Zdroj: Canva

    Echinacea prírodne posilňuje imunitný systém.

    Rozpínavá bylinka Echinacea purpurová (Echinacea purpurea), rastlina oceňovaná ako bylinka vhodná na podporu imunity a pri liečbe prechladnutia, má množstvo odrôd s rôznym farebným spektrom. Uplatní sa teda pri skladbe rôznych typov trvalkových záhonov. Pri odrode ‘Magnus’ je však potrebné dávať pozor pri výsadbovom spone a účele, ktorý má v danom záhone plniť. V trvalkovom záhone sa totiž môže rozrásť až tak, že „zadusí“ ostatné rastliny.

    Zdroj: Shutterstock

    Pivonky sú ozdobou jarnej záhrady.

    Krásne veľké kvety pivonky môžu byť ozdobou záhrady. Aby k tomu došlo, musí byť umiestnená na vhodnom mieste. Príliš málo slnka a ťažká pôda bude mať za následok slabé kvitnutie a rast. Ak sa pivonka vysadí príliš hlboko, nemusí kvitnúť niekoľko rokov.