Reklama

Totálne skrútené listy na paradajkách! Suchom to nie je

Po prenesení priesad rajčiakov do skleníka niektoré takto skrútilo a niektoré nie.

Zdroj: čitateľka Erika

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Posielame pár obrázkov našich rajčiakov. Jedná sa o jednu odrodu, ktorej priesady sme preniesli na jar do vydezinfikovaného skleníka proti škodcom. Priesady, ktoré som nechala vo voľnej pôde, sú zdravé. Tie v skleníku nie. Celé sa krútia. Neviem či je to škodca alebo niečo máme v pôde.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Takto skrútenými listami sa rajčiak v skleníku bráni nadmerného výparu vody listami.

Krútenie listov je toho roku celkom častý problém.

—  

Príčin može byť viacero – jedna z najčastejších sú reziduá herbicídov po postreku na dvojklíčnolistové buriny.  Paprika a hlavne rajčiaky, sú na tieto reziduá obzvlášť citlivé. Problémom može byť kompost, kde sa kompostovala tráva postriekaná herbicídom. Príčina može byť aj v maštaľnom hnoji so slamou,  v ktorom  väčšina slamy pochádza z polí striekaných herbicídmi. Na vine môže byť komerčný substrát, do ktorého bol pridaný už spomínaný kompost. Tejto variante nahráva aj to, že rastliny, ktoré boli sadené vonku, sú v poriadku. Pri virózach by vonku bola vyššia šanca prenosu ochorenia voškami.

Zdroj: čitateľka Erika

Bez výsledku z labolatória sa dá len hádať o aké poškodenie rajčiakov sa jedná. Mnohé však naznačuje poškodeniu reziduami herbicídov.

Ale nedá sa vylúčiť ani viróza či stolbur. Tu by, ale jasnú odpoveď dal iba test vo virologickom laboratóriu.

—  

Stolbur

Toto ochorenie napáda prednostne rastliny z čeľade ľuľkovitých, takže sa môže objaviť nielen na rajčiakoch, ale aj na paprike či zemiakoch. Pôvodca ochorenia Stolbur phytoplasma sa prenáša prostredníctvom cikád. Zdrojom nákazy je najčastejšie pupenec roľný a ďatelina. Vyskytuje sa najmä v teplých oblastiach. Spôsobuje poškodenie nadzemných orgánov rastlín: stonky sú zhrubnuté, listy zakrpatievajú a kvety tiež. Plody sa na poškodených rastlinách netvoria. A ak náhodou aj nejaké narastú, sú malé, deformované a zle vyfarbené. Nákaze vašich rastlín predídete pestovaním odolnejších odrôd a hlavne dbajte na odburiňovanie, aby patogén nedostal šancu. Rovnako sa snažte bojovať aj proti živočíšnym škodcom, ktoré ho prenášajú.

 Niekedy rastliny toto „poškodenie“ odrastú. Stane sa tak najmä vtedy, keď sa korene dostanú do vrstvy, kde reziduá nie sú. Inokedy, ale zahynú...

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.