Výber VIANOČNÉHO STROMČEKA od A po Z: Prezradíme vám tajné triky od majiteľky záhradkárstva
13. 12. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
V podcaste Záhradkár sme vyspovedali Moniku DRÁB, záhradníčku telom aj dušou. Prezradila nám, ako to v skutočnosti s vianočnými stromčekmi je… Ak aj vy každý rok pred Vianocami premýšľate, či kúpiť rezaný, črepníkový alebo umelý stromček, možno vám náš rozhovor pomôže pri rozhodovaní.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Výber vianočného stromčeka je pre mnohých symbolickým začiatkom sviatočného obdobia. Ak uvažujete o kúpe živého stromčeka, na výber máte dve hlavné možnosti – rezaný stromček alebo stromček v črepníku, ktorý môže po Vianociach ďalej rásť. V oboch prípadoch je však dôležité dodržať niekoľko pravidiel, aby váš stromček čo najdlhšie vydržal a priniesol vám radosť.

Živý či umelý?
Z ekonomického hľadiska je to diskutabilné. Predsa len, každý má iné preferencie, čo sa veľkosti, druhu, tvaru stromu týka. Práve preto sa cena umelých stromčekov môže vyšplhať do naozaj vysokých cenových hladín. Rezaný zase treba kupovať každoročne. Čo však vieme potvrdiť, je fakt, že záhradkár si s ekologickou likvidáciou živého, respektíve rezaného stromčeka poradí oveľa jednoduchšie ako s likvidáciou plastového. Ak sa rozhodujete medzi rezaným a črepníkovým stromčekom, zohľadnite niekoľko kritérií.
Rezaný stromček
Rezaný stromček si po zakúpení nechajte zabaliť do sieťky, aby sa ľahšie prenášal a nezlomili sa mu vetvičky. Pred tým, ako ho umiestnite do stojana, odrežte asi centimeter zo spodnej časti kmeňa, čo umožní lepšie vstrebávanie vody. Ak ešte nemáte v pláne stromček umiestniť do obývačky, nechajte ho vonku vo vedre s vodou. Ideálne je miesto, kde je vlhko a kde môže na stromček pršať alebo snežiť. Tým sa udrží jeho vlhkosť. Keď je stromček vnútri, je dôležité pravidelne dolievať vodu do stojana, najlepšie ráno a večer. Ak máte podlahové kúrenie, dajte si pozor – teplo od podlahy môže spôsobiť rýchlejšie vysychanie stromčeka, takže je lepšie ho umiestniť na stolík alebo ho izolovať od podlahy.
Starostlivosť o stromček v črepníku
Stromček v črepníku má úplne iné nároky než ten rezaný. Ak chcete, aby vám vydržal napríklad mesiac či mesiac a pol a robil radosť, musíte sa oň správne starať. Ako vybrať kvalitný stromček? Jednoducho ho vytiahnite z črepníka a pozrite sa na korene. Ak je prekorenený, znamená to, že bol v črepníku minimálne rok a má silný koreňový systém. Takýto stromček má veľkú šancu prežiť, keď ho po sviatkoch zasadíte do záhrady. Naopak, pri stromčeku, kde predajca rýchlo oreže korene a vloží ho do črepníka na poslednú chvíľu, je šanca na prežitie minimálna. Dôvod je jednoduchý – stromček nemá dostatočný koreňový systém.
Myslite na miesto a podmienky
Aj keď sa ekologická myšlienka kúpy stromčeka na ďalšie pestovanie môže zdať lákavá, treba si uvedomiť, že jedlička v črepníku potrebuje po Vianociach trvalé miesto s vhodnými podmienkami. Je preto dôležité už vopred zvážiť, kde ju neskôr vysadíte a či na to máte vhodný priestor.
Krásavec z črepníka
Stromček v črepníku môže byť skvelou voľbou, ak máte záhradu a chcete ho po Vianociach zasadiť. Počas sviatkov však môže byť náročné udržať ho v teplej obývačke. Ideálne je, aby bol vnútri čo najkratšie, najlepšie od 23. decembra do 6. januára. Ak máte podlahové kúrenie, odporúča sa stromček vyložiť na stojan alebo na izolovanú podložku, aby teplo odspodu nespôsobilo rýchle vysychanie. Ak sa rozhodnete stromček pestovať v črepníku dlhodobo, postupom času ho budete musieť presadiť do väčšieho kvetináča, aby mal dostatok miesta na korene. Na jar, keď pominie riziko mrazov, môžete stromček zasadiť von, prípadne ho ponechať v črepníku a ďalšie roky sa oň starať.
Postupné otužovanie
Stromček treba na teplé prostredie v byte postupne pripraviť. Najprv ho umiestnite do chladnejšej miestnosti alebo predsiene, kde otvoríte okno a pomaly ho privykáte na vnútornú teplotu. Tento proces by mal trvať približne sedem dní. Po týždni môžete stromček preniesť do obývačky, no opäť postupne zvyšujte teplotu v miestnosti, kým nedosiahne štandardnú izbovú teplotu (okolo 21 °C).
A čo keď už ste si domov priniesli ten svoj? Čítajte na ďalšej strane >>>
Zabezpečte dostatok vody
V interiéri stromček spotrebuje veľa vody, pretože teplé prostredie spôsobuje zvýšené odparovanie vody nielen z koreňov, ale aj z konárov. Je potrebné ho pravidelne polievať, často aj dvakrát denne, v závislosti od teploty v byte.
Opatrne s ozdobami
Pri zdobení je dôležité nepoškodiť stromček. Háčiky ozdôb by ste nemali zapichovať priamo do vetvičiek, pretože každá ranka môže byť vstupnou bránou pre vzduch, ktorý spôsobí vysychanie. Ozdoby je lepšie zavesiť na povrázky alebo bavlnky, ktoré sa nebudú priamo dotýkať ihličia.
Návrat k pôvodným podmienkam
Po sviatkoch postupne stromček pripravujte na návrat von. Postupujte rovnako ako pri vstupe do bytu – postupne znižujte teplotu, až kým ho neumiestnite späť do chladnej miestnosti, prípadne na chránené miesto vonku. Takýmto spôsobom zvýšite jeho šance na prežitie po opätovnej výsadbe do záhrady.
Dôležitá je veľkosť
Pred tým, ako pôjdete do záhradného centra, premerajte si miesto, kde chcete stromček umiestniť. Do obchodu si vezmite meter, personál vám pomôže vybrať správnu veľkosť stromu.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.