Reklama

Vylepšite pôdu prírodným spôsobom: Pridajte do nej túto jednu vec a začnú sa diať divy

Je preukázané, že pridaním biouhlia do pôdy podporíte výskyt a činnosť prospešných mikroorganizmov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Alena Klíčová

Alena Klíčová

Odborníčka na mykorízu

Pôda je nenahraditeľný fenomén nielen z pohľadu celého ekosystému, ale aj z pohľadu ľudského spoločenstva. Tak ako celá príroda, aj pôda má svoje mechanizmy, ktoré sa vplyvom ľudskej činnosti narúšajú a pôda stráca svoj potenciál.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, čo je to MYKORÍZA? Spýtali sme sa odborníčky na mykorízne huby

    To je neskôr viditeľné v slabej úrode a v chorobnosti pestovaných plodín, čo záhradkárov nabáda k opakovaným chemickým zásahom. A takto to ide stále dookola. Pritom stačí dostať do pôdy bioaktívne zložky a mikroorganizmy.

    Mykorízne huby

    Mykoríza je spolupráca medzi rastlinou a mykoríznou hubou. Ide o symbiotické priateľské spolužitie, ktoré je výhodné pre obidve strany. Rastlina na jednej strane odovzdáva podzemnej hube cukry a na druhej strane rastlina získava od huby živiny, hlavne fosfor, dusík, ale aj dôležité mikroprvky a vodu v oveľa väčšom množstve, ako by si vedela zabezpečiť sama. Každá rastlina, ktorá má na koreni mykorízu, má zväčšený aktívny koreňový systém, z čoho vyplývajú všetky benefity tohto ošetrenia. Mykorízny prípravok je nutné aplikovať vždy tak, aby prišiel do priameho kontaktu s koreňovým systémom rastliny.

    Trichoderma harzianum

    Je mykoparazitická huba, ktorá sa živí patogénnymi hubami, ktoré spôsobujú najmä hubovité ochorenia rastlín. Preto kombinácia mykoríznych húb s baktériami a trichodermou dokáže zabrániť chorobám rastlín.

    Užitočné baktérie

    Sú dôležitou súčasťou pôdy, predstavujú približne polovicu mikroorganizmov v nej žijúcich. Vplývajú na úrodnosť pôdy a podieľajú sa na vývoji a prosperite rastlín. Je ich celý rad, napríklad rod Bacillus. Baktérie zlepšujú odolnosť rastliny proti suchu a nepriaznivosti prostredia. V pôde sa množia oveľa rýchlejšie ako huby. Ak naočkujete do pôdy kmene prospešných baktérií, ich reprodukcia na koreňoch a v ich okolí (v takzvanej rhizosfére) významne zvýši možnosť využitia dostupných zdrojov živín. Zaistia tak ochranu rastliny proti patogénom a suchu. Existujú napríklad baktérie, ktoré rozpúšťajú fosforečnany v pôde, ktoré by rastlina bez ich pomoci nevedela zužitkovať vo svoj prospech. Baktérie tieto fosfáty natrávia a mykorízne huby ich dopravia prostredníctvom mycélia do koreňa rastliny. Je to dokonalá spolupráca pôdnych mikroorganizmov, ktorá rastline zabezpečí prežitie a prosperitu aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach.

    Vedeli ste?

    Dospelý buk má korene dlhé asi 8 km. Keby sme zmerali celkovú dĺžku mykoríznych vlákien, môže mycélium tohto stromu dosiahnuť dĺžku obvodu celej planéty.

    Biouhlie

    Je materiál bohatý na uhlík a iné zložky. Vyrába sa z rastlinných zvyškov procesom pyrolýzy za špeciálnych podmienok, teda za vysokej teploty a vysokého tlaku, bez prístupu vzduchu. Nie je to čierne ani hnedé uhlie. Biouhlie je charakteristické špeciálnym pomerom kyslíka a uhlíka a je vysoko porézne. Práve táto poréznosť a schopnosť udržať sa v pôde prakticky natrvalo z neho robí pôdne aditívum, ktoré nemá konkurenciu. Póry v biouhlí sú priestorom na zadržanie vody a organickej výživy v pôde. Kombinácia biouhlia s vermikompostom a ďalšími výživovými komponentmi zabezpečuje, že pôda alebo substrát, v ktorom pestujete, bude túto výživu a vodu zadržiavať v okolí koreňov rastliny natrvalo.

    Biouhlie zvyšuje nielen zadržanie vody a živín v pôdnom profile, ale môže aj imobilizovať znečisťujúce látky v pôde – napríklad nebezpečné polyaromatické uhľovodíky alebo ťažké kovy. Tým zamedzí ich vstupu do plodín, ktoré neskôr konzumujete.