Zmladzovací rez sa netýka iba STARÝCH STROMOV! Odborník radí, kedy s ním začať
19. 2. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Čas na zmladenie prichádza vo chvíli, keď na strome spozorujete oslabený rast, zvýšenú tvorbu vlkov a výmladkov či postupné odumieranie konárov.

Kedy zmladiť?
Keď sa strom svojím vekom presunie z výchovného štádia, ktorého hlavný cieľ bolo založenie pevnej kostry koruny, docielenie požadovaného pestovateľského tvaru a jeho skoré priblíženie k rodivosti, nastane obdobie pravidelnej údržby.
Zdroj: Shutterstock
Pozor, aby ste rezom zbytočne korunu nezahustili.
K zmladeniu pristúpte vo chvíli, keď na strome spozorujete:
- oslabený rast (netvoria sa nové a dostatočne silné výhonky),
- zvýšenú tvorbu vlkov a výmladkov,
- postupné odumieranie konárov.
Dôvod na zmladzovací rez je aj vtedy, ak sa k spomínaným príznakom starnutia pripojí nadmerné obnovenie násady kvetných pukov. Tento jav je však len zdanlivé prebudenie stromu a velká násada drobných plodov vedie k jeho dalšiemu vyčerpávaniu.
Aký je dôsledok zanedbaného rezu? --->>>
Prečo presvetľovať?
Pravidelne presvetľované stromy väcšinou nie je potrebné hlboko zmladzovať, kedže sa každý rok obnovuje rodivý obrast. Zanedbané a prestarnuté stromy však nielenže trpia nepravidelnou a nízkou rodivosťou, majú nepekné plody bez chuti.
Zdroj: shutterstock
Ovocné stromy prechádzajú počas rastu rôznymi životnými obdobiami.
Strom nadbytočným množstvom konárov veľmi trpí, koreňový systém ho totiž nedokáže dostatočne zásobovať potrebnými živinami. V takomto prípade je hlboký rez často jediná možnosť záchrany pred jeho úplným odumretím.
Nielen staré stromy
Zmladzovací rez využijete aj na regeneráciu tých, čo poškodil silný mráz, krupobitie alebo tažký sneh. Výnimka nie je ani zmladzovanie stromčekov, čo zle rastú pre nízku kvalitu sadivového materiálu alebo zlú starostlivosť po vysadení.
Zdroj: Shutterstock
Správny ovocinár sa im musí vedieť svojou starostlivosťou prispôsobiť tak, aby z každého obdobia vyťažil čo možno najviac, ale zároveň strom neoslabil.
Kedy začať s rezom? --->>>
Po skončení mrazov
Jadroviny režte po skončení najsilnejších mrazov, odporúča sa predjarný rez. Kôstkoviny je najlepšie zmladiť tesne pred kvitnutím, pričom čerešne môžete zmladzovať po zbere plodov.
Zdroj: profimedia.sk
V zime je čas vhodný na rez jadrovín, ale môžu sa rezať aj slivky.
Všeobecné zásady
1. Ak na rez použijete záhradnícke nožnice, vždy ich prikladajte k rezanému konáru tak, aby ich ostrá čepeľ rezala tú čast, čo zostane na rastline.
2. Pri skracovaní výhonkov režte ostrými záhradníckymi nožnicami tesne nad púčikom tak, že mierne šikmý rez bude smerovať od vrcholu púčika asi 2 až 3 mm nad jeho bázu.
Zdroj: shutterstock
Man,Sharpening,Pruner,Outdoors,,Closeup.,Gardening,Tools
3. Ak skracujete výhonky, čo nie sú celkom pevné alebo sú duté (ríbezle, maliny, černice, egreš), ponechajte nad púčikom asi 1 až 2 cm čapík. Takto zabránite presychaniu výhonka až k púčiku.
4. Rez hrubšieho konára nožnicami si uľahčíte tak, že výhonok uchopíte nad miestom rezu a opatrne ho ohnete.
Zdroj: profimedia.sk
Odstráňte poškodené, staré a zahusťujúce konáre.