Reklama

Zničiť kvety OVOCNÝCH STROMOV na jar nemusí len mráz: Vinníkom môže byť TOTO

Na prvý pohľad vyzerajú kvety višne ako spálené mrazom. Sú však napadnuté hubou Monilia laxa.

Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ovocné stromy kôstkovín sa v záhradách pestujú kvôli chutným a kvalitným plodom dozrievajúcim v letnom i jesennom období. Nepríjemným ochorením je moníliová spála, ktorá škodí na kvetoch, mladých letorastoch, výhonkoch i ovocí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    OVOCNÉ DREVINY: Kedy rezať jadroviny, kôstkoviny, orech, liesku či drobné ovocie?

    Zdroj: Canva

    Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Toto ochorenie hubového pôvodu netreba podceňovať. Na stromoch vykonávajte účinné preventívne opatrenia. V záhrade udržiavajte hygienu odstraňovaním hnilých plodov, napadnutých listov i odumretých výhonkov. Významne tak eliminujete v priebehu roka zdroj šírenia choroby v nasledujúcom jarnom období.

    Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

    Napadnuté plody odstraňujte. Sú totiž ohniskom nákazy.

    „Záhradkári oddávna poznajú mumifikované plody marhúľ, sliviek, čerešní, višní i broskýň. Choré a nahnité plody na stromoch napadnuté hubou Monilia laxa sú zdrojom moníliového usychania kvetov i letorastov v jarnom období. Infikované stromy sa tohto ochorenia ťažko zbavujú. Pri kalamitnom rozšírení choroby sa zhoršuje aj kondícia stromu.“

    Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

    Zdravé kvety marhule.

    Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

    Moníliovým usychaním zničené kvety.

    Ako choroba vzniká?

    Prejavuje sa už v jarnom období poškodením kvetov a na koncoch mladých letorastov usychaním listov najmä pri marhuliach a višniach. V posledných rokoch sa objavujú príznaky ochorenia aj na mladých letorastoch a kvetoch sliviek i čerešní. Huba prezimuje na mumifikovaných plodoch i pletivách mladých výhonkov a kôre starších konárov. Následne vzniká na výhonkoch i starších konároch glejotok. Infekčný tlak býva na jar ovplyvnený chladným a daždivým počasím. Huba sa šíri konídiami pri nižších teplotách pod 10 až 12 °C, ale aj v období kvitnutia týchto druhov za daždivého počasia a pri vysokej relatívnej vzdušnej vlhkosti.

    Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

    Huba napáda aj kvety slivky. Takéto poškodenie likviduje úrodu.

    Konídie sú v podstate výtrusy huby, ktoré sa dostávajú do kvetov cez generatívne orgány kvetu. Uchytia sa na povrchu samičieho orgánu (piestika), čiže blizny, a cez čnelku prerastú do semenníka. Tak vzniká základná príčina ochorenia. Huba prerastá cez stopku kvetu do dreva, kde dochádza k rozšíreniu choroby na mladé letorasty a staršie výhonky. Infikované výhonky s kvetmi i mladými plodmi usychajú, hnednú a ostávajú počas celej vegetácie na strome. Sú ďalším zdrojom šírenia choroby a infekcie budúcej úrody.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Fyzioterapeutka radí, ako si uľaviť od bolestí CHRBTA
      Zdroj: Mgr. Vilma PLESNÍKOVÁ

      Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

      Pre dopestovanie zdravých a chutných plodov udržiavajte počas vegetácie presvetlené a vzdušné koruny stromov, s dostatkom svetla a tepla. Táto je príliš hustá, vyžaduje rez.

      Napáda aj v teplom počasí

      K šíreniu tejto huby dochádza konídiami aj v lete pri teplotách 20 až 22 °C, najmä počas dozrievania, ale aj transportu a uskladnenia plodov. Dužina plodov rýchlo mäkne a na povrchu sa objavujú v kruhoch vankúšiky konídií krémovej farby. Vstupnou bránou pre vznik moníliovej hniloby ovocia v období dozrievania je poškodenie plodov hmyzom, osami i obaľovačmi. Pri krupobití môžu na plodoch vznikať aj otvorené rany, ktoré sú vstupnou bránou pre toto ochorenie. Zdravé plody bez porušenia šupky nebývajú týmto ochorením napadnuté.

      Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

      Moníliové usychanie letorastov marhule bolo v roku 2023 značne rozšírené na celom území Slovenska.

      Významné škody

      Je dobré vedieť, že táto choroba môže bez preventívnych opatrení a účinnej ochrany zničiť aj celú úrodu. Spôsobuje veľké škody na raste a vitalite stromov. Pri opakovanom šírení v ďalších rokoch môže byť príčinou predčasného úhynu stromov. Pri kalamitnom rozšírení choroby už nestačí len mechanické odstraňovanie napadnutých plodov a odumretých výhonkov. Je potrebné vykonať preventívnu a účinnú chemickú ochranu za predpokladu očakávania nízkych teplôt, zvýšených zrážok a vysokej relatívnej vzdušnej vlhkosti. Pre optimálne ošetrenie stromov je potrebné pozorovať vývoj vegetácie, fenologické štádiá kvetných púčikov a priebeh počasia v období kvitnutia jednotlivých kôstkovín. Odporúčame sledovať aj signalizačné správy, ktoré sú zverejnené na webovej stránke Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP).

      Ako a kedy zasiahnuť? Čítajte na ďalšej strane...

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        S rezom jabloní netreba čakať, stačí ho vykonať, keď nemrzne

        Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

        Optimálne štádium kvetovasliviek pre aplikáciu fungicídu proti moníliovému usychaniu kvetov a letorastov.úhynu stromov.

        Ošetrenie stromov

        Vykonáva sa účinnými fungicídmi, ktoré sú na daný rok autorizované a zverejnené na webovej stránke ÚKSÚP. Na tejto stránke nájdete Informačný systém prípravkov na ochranu rastlín (ISPOR) – je to online databáza, v ktorej sú uvedené autorizované prípravky na ošetrenie rôznych plodín i ošetrenie moníliového usychania kvetov a letorastov, plodov. Prípravky na rôzne škodlivé organizmy sa stále vyvíjajú a do obchodnej siete pre malospotrebiteľov prichádzajú nové fungicídy s novými účinnými látkami.

        Proti moníliovej spále vykonávajte aspoň dve ošetrenia. Táto choroba mala v roku 2023, ale aj v uplynulých rokoch optimálne podmienky na šírenie. Je predpoklad, že to bude tak aj v roku 2024 a ďalších rokoch.

        • Prvé ošetrenie vykonajte v štádiu uzavretých kvetných púčikov, prípadne aj pred samotným začiatkom kvitnutia.
        • Druhé ošetrenie opakujte o 7 až 10 dní na konci kvitnutia alebo hneď po ňom.

        Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

        Optimálne štádium kvetov marhúľ pre aplikáciu fungicídu proti moníliovému usychaniu kvetov a letorastov.

        Ako vybrať správny prípravok?

        Využívajte vlastné skúsenosti, ako aj odporúčania odborníkov a špecializovaných predajní. Na trh a do obchodnej siete prichádzajú prípravky, ktoré sú v danom roku povolené a zapísané v Zozname autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín, ktorý je publikovaný vo Vestníku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Pre malospotrebiteľov sa ponúkajú fungicídy v malospotrebiteľskom balení. Niektoré prípravky môžu mať väčšiu účinnosť proti moníliovej spále kvetov a letorastov a niektoré proti hnilobe plodov. Mali by ste vopred vedieť, či idete vykonávať ošetrenie proti tejto chorobe v jarnom alebo letnom období. Výber prípravku závisí aj od ovocného druhu. Pred zakúpením a aplikáciou fungicídu si preto overte, na aký druh kôstkoviny je určený.

        Autor článku

        redakcia Záhradkár

        Kolektív autorov
        Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.