5 dôležitých zásad zavárania, ktoré musí poznať každá gazdinka + 3 nezvyčajné tipy
29. 7. 2021, 11:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:22)

Zdroj: Shutterstock
Či už používate zaváraniny do varenia, pečenia, alebo ich máte rady ako prílohu k hlavným jedlám, ovocie a zelenina v pohároch sú pokladmi vašej špajzy. Výroba domácich džemov, zaváranie zeleniny a ovocia, to je jednoducho mravčia práca. Ponúkame vám pár zásad úspešného zavárania.
1. zásada: Čistota
Dokonale čisté musia byť všetky pomôcky, s ktorými budete pracovať, teda najmä vrchnáky a poháre. Najlepšie urobíte, ak ich sterilizujete v hrnci s horúcou vodu alebo poukladáte na plech naplnený vodou a zahrejete v rúre. Po sterilizácii nechajte poháre vyschnúť, neutierajte ich. Ovocie alebo zelenina, ktoré chcete zavariť, musíte najskôr prebrať. Vyberajte len zdravé a nie príliš mäkké kusy. Z nich môžete urobiť džem, do ktorého sa hodí aj prezreté ovocie. Odstráňte aj lístky, stopky, dôkladne ho umyte a nechajte odkvapkať.
2. zásada: Plnenie
Do pohárov vložte toľko plodov, aby ste ich mohli ešte zaliať nálevom a bez problémov uzavrieť viečkom, teda nie úplne po vrch. Rozhodne netlačte plody dovnútra nasilu. Kôstkové ovocie ako čerešne alebo slivky prekrojte a odkôstkujte. Väčšie plody, napríklad jablká alebo uhorky, pokrájajte na menšie časti. Pri ukladaní menších plodov si môžete pomôcť potrasením pohára.
3. zásada: Nálev
Do pohárov pridajte nálev. Ovocie môžete zaliať vodou a dosladiť alebo si z vody a kryštálového cukru uvaríte jednoduchý sirup. Zeleninu zavárajte klasickým sladkokyslým nálevom. Vychladnutým nálevom nezalejte pohár úplne dovrchu. Od nálevu po viečko by mal zostať aspoň centimeter voľný. Poháre dobre uzatvorte, pomôcť si môžete aj zatváracou hlavicou. Viečko na pohári musí dobre priľnúť. Ak by sa stalo, že vám uzáver nedrží pevne, radšej ho vymeňte.
4. zásada: Sterilizácia
Je viacero spôsobov zavárania. Základný je, že na dno hrnca poukladáte poháre a zalejete ich vodou. Voda nesmie siahať nad poháre, ale približne do ich tretiny. Sterilizujte desať až pätnásť minút pri 85 °C. Po zavarení je veľmi dôležité uložiť poháre na podložku (deka, utierka) a otočiť hore dnom. Nechajte ich celkom vychladnúť. Pred uskladnením skontrolujte, či netečú.
5. zásada: Kontrola
Jednotlivé zaváraniny označte štítkom, na ktorý napíšete, o akú zaváraninu ide a kedy bola zavarená. Dosiahnete tak prehľad, ktoré treba skonzumovať skôr. Sem-tam zaváraniny prezrite, či sú v poriadku a nevidno na nich náznaky plesne, prípadne vypuknuté viečko. Pokazené zaváraniny vyhoďte.
A tieto poznáte?
1. Zaváranie v rúre
Predhrejte rúru a do plechu s vyšším okrajom nalejte horúcu vodu, aby siahala asi 3 cm, a postavte tam zaváraninové poháre. Ubezpečte sa, že sú pevne uzatvorené a vzájomne sa nedotýkajú. Naplnený plech vložte do spodnej časti rúry a nastavte teplotu na 120 °C. Približne po piatich minútach znížte túto teplotu na 90 °C. Sledujte aj vodu v plechu, ak by sa odparila, doplňte ju. Čas zavárania je 30 až 60 minút. Následne nechajte poháre ešte 15 až 30 minút postáť v rúre.
2. Pomocou umývačky
Najskôr sa uistite, či nemáte v umývačke nejaký riad, prípadne zvyšky čistiaceho prostriedku. Poháre na zaváranie pevne uzavrite a naukladajte do umývačky viečkom hore. Snažte sa medzi nimi uchovávať odstupy približne 5 cm. Nastavte program na teplotu 70 – 80 °C s časom 2 hodiny.
3. Zaváranie v mikrovlnke
Dobre uzavreté poháre so zaváraninou postavte do mikrovlnky rovnomerne a tak, aby sa navzájom nedotýkali. Pripravte výkon na 700 W. Nastavte čas, ktorý závisí od veľkosti pohárov a ich množstva. Čím viac pohárov sa chystáte zavárať v mikrovlnke, tým dlhšie bude zaváranie trvať. Pri väčšom množstve pohárov násobte čas ich množstvom. Ak radšej používate 0,3 l poháre, čas v mikrovlnke je 3 minúty na 1 pohárik. Pri 0,7 l treba nechať pohár v rúre 6 minút. Teda 5 pohárov s objemom 0,7 l budete pri výkone 700 W zavárať 30 minút, s objemom 0,3 l 15 minút.