Etnologička NÁDASKÁ: Vianočné OBLÁTKY majú posvätný význam
19. 12. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Canva
Neodmysliteľnou súčasťou slávnostne prestretého štedrovečerného stola sú u nás vianočné oblátky. Aká je ich história a prečo by vám na Vianoce nemali chýbať?

Zdroj: NMH/Záhradkár
Chrumkavé oblátky podávané s medom a cesnakom sú tradičným prvým chodom štedrej večere a majú symbolický posvätný význam. „Úkony spojené s prípravou a pečením oblátok majú veľmi starú tradíciu, ktorá korení v tradícii oblátkových hostií – liturgického omšového chleba v podobe oblátkových hostií v kresťanskej liturgii,“ vysvetľuje známa etnologička Katarína Nádaská a pokračuje: „S tým bezprostredne súvisí aj vznik samotných oblátnic, teda špeciálneho kovového nástroja slúžiaceho na vyhotovovanie oblátkového pečiva, u nás neskôr najmä vianočných oblátok.“
Zdroj: Shutterstock
Vianočné oblátky sú z nekvaseného cesta rozličných tvarov alebo sa zavinú do trubičky.
Na Slovensku sa oblátky piekli pravdepodobne od druhej polovica 17. storočia najprv v kláštoroch, od 18. storočia si ich piekli aj ľudia. Obyčajne to bola úloha učiteľa. Pôvodné oblátky sa piekli len z cesta v ktorom bola voda a múka. „Vypracovalo sa cesto primeranej konzistencie tak, aby sa neroztekalo, ale zase nesmelo byť ani príliš husté, oblátka by sa neupiekla dobre,“ dodáva Nádaská.
Zdroj: Canva
Vianočné oblátky sú neodmysliteľnou súčasťou vianočného stola.
Článok pokračuje na ďalšej strane...

Staré oblátnice, pripomínali kliešte a vážili okolo 5 kilogramov. Z vnútornej strany boli biblické výjavy súvisiace s Vianočným obdobím. V oblátniciach sa piekli oblátky priamo na peci. „V druhej polovici 20. storočia sa objavujú aj elektrické oblátkovače s výjavmi zimy a tak si mnohí ľudia pečú aj dnes oblátky sami doma.“ hovorí Nádaská.
Zdroj: Shutterstock
Trubičky i oblátky sa jedli ako prvé a podávali sa s medom, cesnakom alebo orechmi.
Postupom času sa menilo aj cesto na oblátky, ľudia začali skúšať nové príchute, jemnú arómu pridali najmä koreniny. Do cesta začali dávať vajíčko, dosladili cukrom a chuť vycibrili vanilkou, škoricou či kardamónom, ktoré ešte viac umocnili vianočnú atmosféru. Okrem tvaru oblátok sa dnes môžeme stretnúť aj s tvarom trubičiek.
Ešte v 19. storočí bola výroba oblátok dôležitou spoločnou povinnosťou celej dediny. Každá rodina si objednávala presný počet oblátok u rechtora. „Deti mu priniesli múku, prípadne vajcia a každý toľko surovín koľko kusov oblátok si rodina objednala. Hotové oblátky potom žiaci spolu s krásnymi vinšmi v predvianočnom čase roznášali po rodinách. Za oblátky dostal učiteľ od každej rodiny drobnú výslužku v podobe naturálií, alebo surovín potrebných na prípravu štedrej večere.“ dodáva Nádaská.