Komáre sú čím ďalej AGRESÍVNEJŠIE! Prvá pomoc na bolestivé a svrbiace ŠTÍPANCE
17. 7. 2024, 12:00

Zdroj: shutterstock
Reakcia na poštípanie od komára je obyčajne mierna a nesprevádzajú ju zdravotné komplikácie. Miesto sčervenie, objaví sa pupienok s veľkosťou približne 1 cm a okolie vpichu nepríjemne svrbí.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ťažkosti v priebehu niekoľkých dní odznejú, ako uvádza portál Zdravie, no u citlivejších ľudí môže štípanec od komára spôsobiť aj alergickú reakciu. Tá sa ohlási opuchom, žihľavkou po celom tele, zápalom lymfatických ciev, zdurením uzlín a celkovou slabosťou.
Zdroj: Shutterstock
Začína obdobie, kedy bude komárov čoraz viac.
Štípance od komárov nie je potrebné nijako špeciálne liečiť. Ak je svrbenie neznesiteľné, je dobré umyť rany mydlom, vodou a aplikovať na miesto chladivý gel s obsahom antihistaminika. Pri závažnejších reakciách užiť aj tabletu s antihistaminickým účinkom.
Zdroj: Shutterstock
Kocka ľadu či ľadový obklad priniesú rýchlu úľavu od svrbenia a opuchu. V prípade, že máte štípancov po tele viac, záchranou môže byť aj studená sprcha.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Jablčný či obyčajný ocot naneste na vatový tampón alebo vatu a ošetrite ním miesto vpichu. Zbavíte sa bolesti aj opuchu a rovnako dezinfikujete ranu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Trochu jedlej sódy zmiešajte s malým množstvom teplej vody, aby vám vznikla biela kašička. Tú naneste priamo na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Sóda zmierni opuch a potlačí otravné svrbenie.
Zdroj: Shutterstock
Pomôže aj aloe vera. Miesto môžete priamo potierať touto rastlinkou. Aloe vera je známe svojimi protizápalovým a antibakteriálnym účinkom.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Aj čajovníkový, eukalyptový či levanduľový olej pôsobia dezinfekčne a znižujú pocit svrbenia. Pôsobia protizápalovo a upokojujúco.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Medzi babské rady patrí aj použitie citrónu v mieste vpichu, prikladanie zemiaku či medu.