KVÁSKOVANIE má množstvo výhod pre ZDRAVIE! Upečte si chlieb podľa PEKÁRKY
25. 11. 2024, 11:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Kváskovanie je cesta, ktorá spája tradíciu s moderným životným štýlom a prináša množstvo výhod pre zdravie, chuťové bunky aj osobnú spokojnosť. Ak ste ešte nezačali, možno práve teraz je správny čas ponoriť sa do tohto voňavého sveta.
Zdroj: časopis Gurmet
Zdroj: časopis Gurmet
Zdroj: časopis Gurmet
Galéria k článku

Zdroj: pinterest/Kaufland Slovensko
Proces prípravy kváskového chleba, ktorý si na začiatku svojej cesty Ivana naštudovala, sa jej zdal veľmi zložitý a časovo náročný. V podstate nezlučiteľný s bežným pracovným životom. To, že sa to zdalo iba na prvý pohľad, zistila až neskôr. S blížiacim sa termínom nástupu na materskú dovolenku sa najviac tešila, že si založí vlastný kvások a začne piecť domáci voňavý chlieb. Ten pocit, keď vytiahnete z rúry dozlatista upečený chlieb, ju nakoniec priviedol k tomu, že sa začala pečeniu venovať profesionálne a nedávno si otvorila vlastnú kváskovú pekáreň Óda v Piešťanoch.
Zdroj: redakcia Záhradkár
Cesta k domácemu chlebu
„Moja cesta ku kváskovaniu sa začala úplne nevinne, kúpou kváskového chleba. Chlieb bol úplne iný ako tie, čo som poznala dovtedy. Bolo to v roku 2019, keď pečenie s kváskom až také rozšírené nebolo. Zistila som si o tom viac. O jeho jedinečnej chuti a zdravotných benefitoch, ale aj o tom, že jeho príprava vyžaduje viac času a trpezlivosti. Napriek tomu ma to lákalo, pretože som chcela vedieť, čo všetko sa skrýva za kúskom chleba, ktorý sa tak líši od priemyselne vyrábaných bochníkov.“
Ing. Ivana ŠKODÁČKOVÁ, pekárka
Návrat k tradíciám
Fascinujúci proces premeny jednoduchých ingrediencií – múky, vody a soli, na voňavý a chutný chlieb prináša veľké potešenie každému, kto to vyskúša. Kvások je prirodzený kvasný prostriedok, ktorý obsahuje baktérie prospešné pre naše telo a zároveň dáva chlebu jeho jedinečnú chuť. Kváskovanie je viac než len pečenie. Je to návrat k tradíciám, spomalenie v dnešnom rýchlom svete. Domácemu pekárovi prináša možnosť vytvoriť výživný chlieb vlastnými rukami.
Zdroj: shutterstock
Kváskovanie je cesta, ktorá spája tradíciu s moderným životným štýlom a prináša množstvo výhod pre zdravie, chuťové bunky aj osobnú spokojnosť.
Zdravšie procesy
Ak sa nad tým zamyslíte, čo je zdraviu prospešnejšie? Cesto vykysnuté za 40 minút alebo pomalá fermentácia, ktorá trvá niekedy aj vyše 24 hodín? Ide o rozdielne kvasné procesy. Pri droždí (kvasniciach) ide o alkoholové kvasenie pomocou synteticky vyrobených kvasiniek. Za taký krátky čas kvasinky nestihnú dostatočne rozložiť sacharidy a lepok v múke, čo zaťažuje trávenie. Pri kvásku ide o mliečne kvasenie pomocou baktérií mliečneho kvasenia a prírodných kvasiniek. Tie v múke rozložia lepok a ťažko stráviteľné zložky obilia. Výsledkom je ľahšie stráviteľné a výživnejšie pečivo.
Zdroj: shutterstock
Kvások je oproti droždiu pre žalúdok ľahšie stráviteľný a neprekysľuje organizmus.
Bohatá chuť
Kváskové pečivo má nižší glykemický index. To znamená, že po jeho konzumácii sa vám prudko nezvýši hladina cukru v krvi. Preto je vhodné aj pre ľudí s cukrovkou. Ak vám veľmi kolíše hladina cukru, môžu sa dostaviť návaly vlčieho hladu. Toto sa vám po kváskovom pečive nestane, a ak do cesta pridáte časť celozrnnej múky, pečivo bude navyše obsahovať vlákninu a zasýti vás na dlhšie. Hrozí iba to, že ho zjete viac, ako by ste mali, pretože je naozaj výborné. Ďalším benefitom je chuť. Pomalá fermentácia sa vám odvďačí bohatšou chuťou pečiva.
Začiatočnícke chyby
Keď sa pozriem na seba ako začiatočníka, robila som mnoho chýb. Zásadná chyba je nesprávna starostlivosť o kvások. Ak si vypestujete vlastný alebo dostanete od niekoho fungujúci kvások, pečenie s ním sa vám darí a robí vám radosť. No nesprávnou starostlivosťou kvások začne slabnúť a chlieb je čoraz hutnejší. Pečenie vás prestane baviť, pretože neviete, kde sa stala chyba, keď opakujete ten istý postup, ktorý predtým fungoval. Ďalšou chybou je riadenie sa časmi kysnutia, ktoré pri kvásku nie sú až také smerodajné, pretože dĺžku samotného kysnutia ovplyvňuje teplota.
Piecť som začínala s ražným kváskom. Prečítala som si, že lyžicu kvásku odoberiem do pečenia a následne mu pridám lyžicu múky a lyžicu vody, zamiešam, nechám zdvojnásobiť jeho objem. Potom vložím do chladničky a takto ma tam počká trebárs aj týždeň. Približne o mesiac sa mi pečenie prestalo dariť a ja som nevedela prečo. Dnes už viem, že takto sa o kvások nestará.
Vybavenie „pekára“
Bez kvásku to nepôjde. Môžete si ho vyrobiť aj doma, treba mu iba venovať trocha času. Dnes je však kváskovanie pomerne rozšírené. Vzniká veľké množstvo remeselných pekární, kde s ním pracujú na dennej báze, a je možné si ho od nich vypýtať. Z pekárne máte istotu, že bude zdravý a v plnej kondícii. Takisto na sociálnych sieťach sú skupiny nadšencov, ktorí sa veľmi radi o kvások podelia. Čas a trpezlivosť potom budete venovať až samotnej príprave chleba. Ošatku môžete na začiatku nahradiť napríklad miskou vystlanou utierkou. Ak si chcete nejakú zaobstarať, pri výbere sa riaďte váhou výsledného cesta, ktoré do nej idete dať. Pri každej ošatke je uvedené váhové ohraničenie. Najbežnejšia veľkosť je 0,5 až 1 kg cesta. Po upečení bude chlieb vážiť približne o 15 percent menej v dôsledku vyparenia časti vody pri pečení. Cesto môžete miesiť ručne, ale treba počítať s tým, že to potrvá približne 15 až 20 minút. Preto je veľkým pomocníkom kuchynský robot. Veľmi dôležitá je aj trpezlivosť, aby ste jednotlivé kroky neuponáhľali.
Zdroj: shutterstock
Chlieb potrebuje čas. Dôležité je nechať správne nakysnúť obe fázy pri príprave cesta. Ak vám prekysne prvá fáza, chlieb síce nakysne ešte aj v druhej fáze, ale už si mimo ošatky neudrží tvar bochníka.
Zdravý základ
Dobre vyzerajúci kvások by sa vám mal po nakŕmení v pomere 1 : 1 pri izbovej teplote (24 °C) zdvojnásobiť približne za 5 hodín. Mal by byť plný viditeľných bubliniek. Po privoňaní by ste mali cítiť miernu kyslosť, ale nie nepríjemný zápach. Ak kvások nepríjemne zapácha alebo vonia po acetóne a po nakŕmení nevyrastie na dvojnásobok, viete, že nie je v poriadku. V tomto prípade ho treba ozdraviť alebo si zaobstarať nový.
Živý organizmus
Starostlivosť o kvások je najdôležitejšia časť pečenia. Rovnako tak jeho odobratie v správnej fáze. Tento živý organizmus potrebuje na fungovanie potravu. Prvou chybou je skladovanie kvásku v jednej nádobe dlhší čas. Po stenách nádoby sa hromadia odumreté mikroorganizmy, kde časom môžu vznikať plesne. Druhou chybou je, keď sa kvások zdvojnásobí, znamená to, že už má skoro všetku potravu (skvasiteľné sacharidy v múke) spotrebovanú a v tomto momente sa má použiť do pečenia a nie odložiť do chladničky.
Zdroj: shutterstock
Aký kvások používať?
Najpoužívanejšie kvásky sú ražný a pšeničný. Pšeničný môže byť tekutý alebo tuhý. Ťažko povedať, ktorý je lepší, každý má svoju typickú chuť a vlastnosti. Vo všeobecnosti je ražná múka výživnejšia ako pšeničná. Ražný kvások sa nehodí na prípravu sladkého pečiva, má výraznú chlebovú chuť a kyslosť. Nemusíte sa však starať o viacero kváskov. Ak máte jeden zdravý, môžete si ho potom už ľahko prekŕmiť na iný. Ak pečiete chlieb s ražným kváskom a chcete si upiecť vianočku alebo koláč, vezmite malé množstvo ražného kvásku, nakŕmte ho aspoň dvakrát pšeničnou múkou a získate pšeničný kvások.
Správna starostlivosť
Kvások nikdy nesmiete nechať vyhladovať. Vždy odoberte požadované množstvo do receptu a nechajte si len veľmi malú časť, ktorú nakŕmite. Vždy dávajte aspoň toľko gramov múky, koľko máte kvásku. Ak dáte viac, o to dlhšie ho môžete v chladničke uskladniť. Po nakŕmení, ho môžete nechať vonku napríklad pol hodiny a následne dať do chladničky, kde bude pomaly rásť. Ak z neho chcete piecť na druhý deň a ešte sa v chlade nezdvojnásobil, radšej ho vyberte a nechajte podrásť pri izbovej teplote. Ak viete, že z neho nebudete piecť týždeň, treba ho nakŕmiť v pomere 1 : 3 (kvások : múka). Množstvo vody závisí od druhu kvásku. Pri ražnom alebo tekutom pšeničnom je voda s múkou v pomere 1 : 1, pri tuhom pšeničnom 1 : 2.
Zdroj: shutterstock
Množstvom múky a teplotou môžete kvások spomaliť a zachovať si ho v plnej sile aj po dlhší čas. Keď kvások dosiahne svoj vrchol, začne sa prepadať. Vtedy už na pečenie nie je vhodný a treba ho znova nakŕmiť.
Intenzita pečenia
Ak raz okúsite domáce kváskové pečivo, budete chcieť piecť čo najčastejšie. Kvások vás však nelimituje, nemusíte piecť vždy vtedy, keď kvások potrebuje nakŕmiť. Ja som kvások nikdy nevyhodila. Ak som nepiekla, časť som odobrala a primiešala do hocijakého jedla (polievka, palacinky, ranná kaša) alebo som celý kvások nakŕmila a najbližšie pečenie zarobila rovno dva chlebíky alebo niečo sladké k tomu. Môžete pridať aj väčšie množstvo kvásku, ako je v recepte, a cestu to neublíži, iba vám rýchlejšie vykysne. Takže ak aj dlhšie nepečiete, aspoň kvások správne kŕmte.
Zdroj: shutterstock
Miesto v chlebovom rebríčku má aj stredoeurópsky chlieb z raže a pšenice nakysnutý kvasom. Práve taký považujeme za naše kulinárne dedičstvo.
Stupne kysnutia
Pri kváskovom pečení je dôležité vnímať všetky faktory, ktoré kysnutie ovplyvňujú. Po pár upečených chleboch budete vedieť, ako vyzerá správne nakysnuté cesto. Jeho objem sa zväčší, zmení konzistenciu, čo budete cítiť pri jeho prekladaní, že nabralo veľa vzduchu.
- Množstvo a kvalita kvásku: Čím viac kvásku do cesta pridáte, tým rýchlejšie bude kysnúť. Ak máte vitálny často používaný kvások, cesto ide rýchlejšie.
- Teplota prostredia a surovín: Všetko by malo mať rovnakú teplotu. Teplo urýchľuje kysnutie. Ak máte napríklad kvások z chladničky, môžete doň pridať vlažnú vodu. Ak je v lete príliš teplo, pridajte do cesta vychladenú vodu.
- Druh múky: Silnejšie múky s vyšším obsahom bielkovín kysnú pomalšie, ražná múka a celozrnné múky kysnú rýchlejšie.
Dôležité pojmy
1. Autolýza: Jednoduché zmiešanie múky z receptu a vody tak, aby nezostalo žiadne suché miesto a suroviny sa dobre spojili. Autolýza by mala trvať od 1 do 2 hodín. Predstavuje rozvinutie lepkových štruktúr. Ak má cesto správne vyvinutý lepok, v procese kysnutia je schopný zachytávať kvasné plyny.
Zdroj: shutterstock
Pri nedostatku času je možné autolýzu a fermentolýzu vynechať. Výsledok bude takisto dobrý. Namiesto autolýzy musíte lepok rozvinúť mechanicky, dlhším miesením. Ak vynecháte fermentolýzu, cesto bude dlhšie kysnúť.
2. Fermentolýza: Rozmnoženie baktérií mliečneho kvasenia a kvasiniek. K autolyzovanému cestu pridáte kvások a opäť premiesite. Bez pridania soli vytvoríte kvasinkám podmienky na rozmnožovanie, aby cesto dobre vykyslo. Mala by trvať 30 minút až 1 hodinu. Čím vyššia okolitá teplota, tým kratší čas stačí. Následne môžete pridať soľ.
Zdroj: shutterstock
3 overené pekárenské triky
- Ruky si pri zarábaní cesta najlepšie „očistíte“ múkou. Keď ich umyjete vodou, bude sa vám na ne cesto lepiť.
- Množstvo vody v recepte je vždy len orientačné. Môže sa pridať alebo odobrať podľa typu použitej múky. Riaďte sa konzistenciou a vláčnosťou cesta.
- Nádoby, v ktorých ste pripravovali cesto na chlieb alebo iné pekárenské výrobky, najlepšie umyjete v studenej vode.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.