Milujete ÁZIJSKÉ jedlá? 17 ázijských INGREDIENCIÍ, o ktorých by ste mali vedieť viac
21. 1. 2022, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: pinterest/pullcast.eu
Pokiaľ ste milovníkom ázijskej kuchyne viete, že pri príprave jedál používajú veľakrát suroviny exotického charakteru. Rôzne farby, chute a vône nie sú pre našinca celkom bežné a ani tak zdravé.
"Šlabikár" 17 ázijských ingrediencií, o ktorých by ste mali vedieť viac:
Arašidy
Nájdete ich hlavne vo vietnamských receptoch, najčastejšie pražené. V čínskej kultúre sú symbolom dlhovekosti. Arašidy sú silný alergén, no pokiaľ vám neprekážajú, doplníte si nimi vitamíny B a E, omega mastné kyseliny a množstvo stopových prvkov, najmä mangánu, draslíku či fosforu. Pomáhajú tiež udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.
Čili
Množstvo ázijských receptov je výrazne štipľavých, s obľubou pridávajú do jedál čili vločky alebo prášok. Nie je to na škodu, pretože čili papričky svojimi účinkami posilňujú imunitu, znižujú riziko cukrovky a dokonca pomáhajú pri chudnutí.

Karí korenie
Zmes korenia, ktorej hlavným prvkom býva kurkuma a čierne korenie, ale tiež čili, kardamóm, koriander, zázvor, rasca, škorica a iné korenia. Jednoznačný recept na karí korenie neexistuje. Piperín z čierneho korenia pomáha vstrebať kurkumín z kurkumy, ktorý má silné protizápalové vlastnosti.
Karí pasta
Existujú tri základné druhy, zelená, červená a žltá. Zelená je najmenej a červená najviac pikantná. Ich základom je čili paprika.
Kokosové mlieko
Keďže trávenie kravského mlieka spôsobuje mnohým Aziatom problémy, často pri varení využívajú náhrady. Kyselina laurová obsiahnutá v kokosovom mlieku má antivírusový, antibakteriálny a antimykotický účinok. Pozor však, ide o veľmi kalorickú prísadu.
Mirin
Sladké ryžové víno používané v japonskej kuchyni má nízky obsah alkoholu ale vyšší obsah cukru, ktorý vzniká počas ferementačného procesu.
Miso
Pasta vyrobená z fermentovanej sóje, môže byť doplnená aj obilninami. Čím je tmavšie, tým dlhšia bola fermentácia a tým je chuť výraznejšia. Používa sa do polievok, ale aj do nátierok, rezancov či zeleninových jedál.
Nori
Sušená riasa, predáva sa v tvare štvorcových plátkov alebo nasekaná ako prísada do jedál. Obsahuje veľa bielkovín, vitamín C, B aj A. Keďže má vysoký obsah jódu, nemali by ste za deň zjesť viac ako dva plátky. Má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu a zvyšuje pružnosť ciev.
Ryžový ocot
Získava sa kvasením ryžového vína a je menej kyslý ako náš ocot. Používa sa do šalátov, omáčok, a spolu s cukrom a soľou do uvarenej ryže určenej na suši.
Ryžový papier
Je vyrobený z ryžovej múky, tapiokového škrobu, vody a soli. Po namočení do vody zmäkne a používa sa na prípravu taštičiek, najmä na zabalenie zeleniny či vareného mletého mäsa. Taštičky sa môžu tiež smažiť.
Sezmové semienka
Nájdete ich biele lúpané, zdravšie naturálne alebo tiež čierne. Sú skvelé na slané aj sladké pečivo, do šalátov či na mäso. Mierne upravujú hladinu cholesterolu a krvný tlak. Niektorí ľudia sú na sezam alergickí.
Sezamový olej
Do jedál sa pridáva len v malom množstve, má výraznú chuť. Olej obsahuje veľa vitamínu A a E, tiež zinok, vápnik a horčík. Je vhodný do šalátov alebo sa pridáva až na konci varenia, aby vysoká teplota nezničila jeho vlastnosti.
Sójová omáčka
Len máloktoré ázijské jedlo pripravíte bez nej. V obchodoch nájdete okrem základnej tiež svetlú, tmavú, so zníženým obsahom sodíka, sladkú či ochutenú cesnakom. Pravá sójová omáčka by nemala obsahovať nič okrem vody, sójových bôbov, pšenice a soli. Vyrába sa zmiešaním sójových bôbov a obilia s plesňovými kultúrami a kvasinkami, táto zmes potom fermentuje aj niekoľko mesiacov. Sójová omáčka má spravidla dosť vysoký obsah soli, preto s ňou treba narábať opatrne.
Ustricová omáčka
Hustá tmavá omáčka na dochucovanie jedál, má vyváženú chuť medzi sladkou a slanou. Je zväčša vyrobená z výťažkov z ustríc, cukru, soli a vody, zahustená kukuričným škrobom. Pozor, ustrice sú známy alergén.
Wasabi
Veľmi ostrý zelený chren dostanete ako pastu či prášok, ide však o náhradu z bežného chrenu, horčičného semena a farbiva. Skutočné japonské wasabi je veľmi drahé. Podáva sa k suši na zvýraznenie chuti, má antibakteriálne a protizápalové účinky, podporuje odbúravanie tukov a rast vlasov.
Zázvor
Veľmi častá prísada v jedlách, zväčša spolu s nasekaným cesnakom. Pridáva sa do šalátov, omáčok, marinád aj do opekaných jedál, dodáva mierne pikantnú chuť. Zlepšuje trávenie a posilňuje imunitu.
Zázvor nakladaný
Tenké plátky zázvoru namarinované v roztoku cukru, soli a ryžového octu. Podáva sa hlavne k suši a konzumuje medzi jednotlivými kúskami, aby zneutralizoval chuť po rôznych suši