Reklama

Mrazivé a zdravé TRNKY: Spoznajte ich neskutočnú SILU a chuť!

Chuť plodov trnky obyčajnej zjemnia prvé silnejšie mrazíky, preto máte na ich zber naozaj dostatok času.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Prvý silnejší zmení trpkú chuť trniek na príjemne kyslo-sladkú s typickou arómou a vy sa ich nebudete vedieť nabažiť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Dokonalý aranžmán s orchideami a sukulentmi
    Zdroj: Pinterest/dallavita.com

    Slivka trnková alebo aj trnka obyčajná (Prunus spinosa) rastie na slnečných stráňach, medziach, skalnatých miestach či okrajoch ciest. Nie je to typický solitérny strom, ale jeden až štyri metre vysoký opadavý ker, ktorý väčšinou tvorí väčšie krovité spoločenstvá s inými drevinami, ako je napríklad slivka čerešňová (Prunus x fruticans), slivka čerešňoplodá (Prunus cerasifera), známou ako myrobalan, ale i s hlohom (Crataegus) či ružou šípovou (Rosa canina). Nepreniknuteľné trnkové húštiny sú útočisko a ochrana mnohých hniezdiacich vtákov a počas kvitnutia nenahraditeľné lákadlo a potravu pre včely.

    Zdroj: pinterest/thompson-morgan.com

    Trnka obyčajná (Prunus spinosa)

    Trnka obyčajná kvitne od apríla do mája bielymi voňavými kvetmi, čo rozkvitajú skôr, ako vypučia nové listy. Plody dozrievajú v septembri až októbri. Nepriehľadnuteľné 1,5 cm veľké guľaté modročierne kôstkovice s typickým sivastým voskovým povlakom majú trpkú chuť, ktorá sa až po prvých silnejších mrazoch zmení na príjemne kyslo-sladkú. Husto rastúce konáre trniek majú ostré nepravé tŕne, preto sa na zber plodov vybavte pevnejšími, najlepšie koženými rukavicami.

    Zdroj: Milan Kapusta

    Biela jar pod šibenicou pri odbočke k Spišskému hradu. Bielu jarnú atmosféru tu vytvára kvitnúca trnka obyčajná. Objekt šibenice sa nachádza pri odbočke k Spišskému hradu z cesty od Hodkoviec, časti obce Žehra, v okrese Spišská Nová Ves. Pri šibenici prechádza aj hranica medzi Košickým a Prešovským samosprávnym krajom. Na snímke biele kvety trnky obyčajnej pod šibenicou.Hodkovce 21. apríla 2020. FOTO TASR - Milan Kapusta

    Aj kvety majú silu

    Na jar sú cenné biele kvety, ktoré sa zberajú za suchého počasia a sušia rozložené v tenkej vrstve pri teplote do 40 °C, aby nezhnedli. Plody – trnky majú vysoký obsah vitamínu C. Na sušenie sa zberajú dozreté, ale ešte pred mrazmi. Rovnako ako kvety sa sušia rozložené v tenkej vrstve, ideálne v sušičke ovocia. Čaj z trniek má dobrú chuť, podporuje látkovú premenu, uvoľňuje zápchu, čistí krv, je mierne močopudný. Je možné konzumovať ho ako prevenciu zdravotných problémov.

    Čo z plodov možno pripraviť? Čítajte na ďalšej strane! >>>

    Zdroj: shutterstock

    Chuť plodov trnky obyčajnej zjemnia prvé silnejšie mrazíky, preto máte na ich zber naozaj dostatok času.

    Trnkový likér

    Skutočne intenzívnu chuť a plnú arómu získate aspoň ročným zrením. Potrebovať budete 500g trniek, 250g kryštálového cukru, 0,75l vodky alebo ražnej pálenky. Umyté trnky nasypte do veľkého zaváraninového pohára. Pridajte cukor a zalejte alkoholom. Pohár uzavrite a postavte do miestnosti s izbovou teplotou. Občas premiešajte. Asi po troch mesiacoch môžete likér zliať do fliaš. Ak ho chcete mať aromatickejší, zlejte ho ešte neskôr. Likér možno dochutiť škoricou, klinčekmi či štipkou muškátového orieška.

    Zdroj: pinterest.com/countrylife.com

    Znovuobjavte chuť trnky obyčajnej.

    Trnkový kompót

    Budete potrebovať 1kg po mraze zmäknutých a umytých trniek, 750 g cukru, 7 g kyseliny citrónovej a 1 liter vody. Trnky nasypte do zaváraninových pohárov a zalejte roztokom, ktorý pripravíte z cukru, kyseliny citrónovej a vody. Pridať môžete aj škoricu a klinčeky. Sterilizujte pri teplote 85 °C 30 minút.

    Trnkový lekvár

    1kg trniek zalejte trištvrte litrom vody a za stáleho miešania varte, až kým sa trnky nerozvaria. Potom ich prepasírujte cez sito. Do vzniknutej kaše pridajte 750 g cukru a varte do zhustnutia. Lekvár naplňte do zaváraninových pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť pod utierkou otočené hore dnom.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.