Muškátmi proti PRECHLADNUTIU! Voňavé kvety a listy sú nielen jedlé, ale aj LIEČIVÉ
13. 7. 2024, 11:00

Zdroj: shutterstock
Muškáty sa dnes pestujú nielen v záhradách, na balkónoch a terasách, ale dokonca aj na plantážach, najmä vo Francúzsku
Muškát omamný či citrónový vyniká aromatickými listami, ktoré sú zdrojom gerániového oleja. Ten sa využíva najmä v kozmetickom priemysle na parfumovanie voňaviek, mydiel a krémov. Oba druhy je možné s prehľadom pestovať aj v našich podmienkach, a to nielen vonku, ale aj v interiéri ako izbovú rastlinu. Majú estetické, ale aj liečivé vlastnosti.
Zdroj: Pelargonium for Europe
Kocky so zamrazenými kvetmi môžete pripravovať priebežne od jari. Muškáty sú stávkou na istotu, pretože sú dostupné takmer celoročne. Do formy sa odporúča liať destilovaná voda. Ľad bude priehľadný a kvietky lepšie vyniknú. Ozvláštnia letné limonády.
Výnimočné vďaka vôni
Neohúria bohatým kvitnutím, ale listami s výraznou vôňou. Tie môžu byť oválne, srdcovité, hlboko vykrajované, strihané, so zúbkatým okrajom a zväčša sú pokryté chĺpkami. Majú sviežu zelenú farbu, no môžete sa stretnúť aj so zeleno-bielymi odrodami. Do skupiny voňavých muškátov patrí napríklad muškát kučeravý (P. crispum) a muškát citrónový (P. odoratissimum) s citrónovou vôňou, muškát omamný (P. graveolens), ktorý pripomína vôňu ruží, či muškát plstnatý (P. tomentosum) výrazne voňajúci po mäte piepornej. Tieto rastliny potrebujú hlavne dostatok svetla a slnka, inak sa vyťahujú. Vďaka aromatickým siliciam sa im škodce vyhýbajú, dokonca ich odpudzujú.
Zdroj: Pelargonium for Europe
Aromatické muškáty sa hodia aj na ochutenie jedál a nápojov, samozrejme, pod podmienkou, že ich neošetrujete jedovatými insekticídmi. Pri podávaní sa držte zásady – menej je viac. Aróma listov je totiž niekedy taká intenzívna, že vo väčšom množstve môže pôžitok zo šalátu, pudingu či osviežujúcej limonády pokaziť.
Africká medicína
Pelargonium sidoides je vytrvalá rastlina pochádzajúca z južnej Afriky, kde sa oddávna používa v tradičnej medicíne. Africkí domorodci používajú korene tejto rastliny najmä na liečbu pľúcnych ochorení. Moderné štúdie potvrdili jej antibakteriálne a imunostimulačné účinky a v súčasnosti sa používa v západnej medicíne na liečbu prechladnutia.
Zdroj: shutterstock
Pôvodní obyvatelia južnej Afriky používali muškát na liečbu dýchacích ciest. A aj dnes sa korene niektorých druhov používajú v liekoch proti nachladnutiu. Iné druhy majú upokojujúci účinok, pomáhajú bojovať proti stresu a depresívnym náladám.
Muškáty pre okrasu aj úžitok!
Muškáty, ako sme už spomínali, sú vo veľkom využívané vo voňavkárstve, majú liečivé a farbiace vlastnosti a využijete ich aj na ochutenie pokrmov. Ak vás zaujala práve posledná informácia, pravdepodobne vás neprekvapí, že sa bude spájať hlavne so sladkou bodkou na záver – dezertmi. Čerstvé, ale aj sušené kvety muškátov sa hodia na aromatizovanie dezertov, marmelád, bowle či kompótov.
Zdroj: Pelargonium for Europe
Nechajte sa inšpirovať Bulharmi, ktorí ich pridávajú do kokteilov, pečiva či tortových krémov. Francúzi zase nedajú dopustiť na kandizované okvetné lístky, ktorými zdobia chladené dezerty a zmrzlinu.
Liečivé účinky muškátov nájdete na ďalšej strane >>>
Účinné pri zápaloch
Listy majú nielen silné protizápalové účinky, ale aj antibakteriálne. Perfektne ich využijete v podobe obkladu na boľavé kĺby, pri reume, na kožné opary, ale aj zápaly stredného ucha. Stačí, keď list trochu polámete, vyžmýkate šťavu, zrolujete a dáte na noc do boľavého ucha.
Zdroj: shutterstock
Listy niektorých druhov obsahujú esenciálne oleje, ktorých vôňa je príjemná pre človeka, ale pre hmyz je odpudzujúca.
Zatočia s prechladnutím
Ak vás trápi nádcha či kašeľ a necítite sa práve vo svojej koži, urobte si liečivý odvar z listov. Do litra vody dajte za 1 hrsť listov a 10 minút povarte na miernom ohni. Nechajte odvar vychladnúť a užívajte ho pravidelne na kloktanie. Môžete ho využiť aj ako účinné nosné kvapky.
Zdroj: Pelargonium for Europe
Čaj z čerstvých alebo zo sušených listov si pripravíte tak, že hrsť listov zalejete vriacou vodou, necháte 10 minút vylúhovať a precedíte. Užívať ho môžete trikrát denne, najlepšie pred jedlom. Čaj pomáha najmä pri depresiách a navodzuje pocit upokojenia a dobrej nálady.
Úľava od bolesti
Ak vás zaskočí neočakávaná bolesť zuba, úľavu nájdete v muškátových listoch. Stačí si ich pravidelne prikladať na postihnuté miesto a pred použitím ich môžete ľahko roztlačiť, aby sa skôr uvoľnili účinné látky.
Zdroj: Pelargonium for Europe
Gerániový olej sa využíva najmä v kozmetickom priemysle na parfumovanie voňaviek, mydiel a krémov.