Reklama

Nebezpečný hmyz ohrozuje PSY aj MAČKY! Odborník ich odporúča chrániť PRÍRODNE

Ak bude mať pes potrebu olizovať rumančekový hydrosól, nebráňte mu v tom a doprajte mu ho v neobmedzenej dávke.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Príroda dokáže poskytnúť dostatočne silnú ochranu proti kliešťom, blchám, ale aj iným parazitom, a pritom bez jedov, ktoré by ohrozovali vaše psy aj vás.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, prečo váš pes HRABE? Dôvodov môže byť niekoľko...
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Nebezpečenstvo pre štvornohých

    Zvyšujúce sa priemerné teploty a mierne zimy nevítaným druhom hmyzu veľmi prajú. S kliešťmi sa dnes bežne stretnete aj v horských oblastiach. A tak sa koncom zimy škodlivý hmyz vracia do života ľudí, ale aj psov a mačiek. Neraz už začiatkom jari začnete objavovať na svojich štvornohých miláčikoch pohybujúce sa alebo prisaté kliešte.

    Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, prečo nás dnes oveľa viac sprevádza škodlivý hmyz? Prečo bol kliešť pred dvadsiatimi rokmi raritou, s ktorou sa chodilo k veterinárovi?

    — Michal BABKA, prírodné veterinárne prípravky

    Zdroj: www.dokonalalaska.cz

    Michal BABKA, prírodné veterinárne prípravky

    Kliešte nepodceňujte

    S  agresívnym hmyzom prichádzajú, bohužiaľ, aj známe riziká. Napríklad priamym dráždením v mieste uchytenia často vznikajú kožné uzlíky či abscesy. Závažnejšie sú však ochorenia, ktoré kliešte môžu prenášať. Patria medzi ne kliešťová encefalitída, lymská borelióza, anaplazmózababezióza. V kritických prípadoch dochádza k  strate krvi a ojedinele môže dôjsť k navodeniu kliešťovej paralýzy (ochrnutie vplyvom toxínov zo slín kliešťa).

    Zdroj: shutterstock

    Ochrana proti hmyzu je dôležitá. Ale rozhodne nie za cenu poškodzovania zdravia zvieraťa. Prevencia v podobe prírodných látok však nezabíja, ale odpudzuje.

    Prenášači ochorení

    Okrem kliešťov majú sezónu aj komáre a iný bodavý hmyz. Je o nich známe, že okrem cicania krvi, prenášajú celý rad chorôb ako na človeka, tak aj na živočíchy. U psov patrí k najvýznamnejším parazitárnym chorobám, ktoré prenášajú komáre, dirofilarióza (srdcová červivosť), ktorá im spôsobuje postupne sa zhoršujúce dýchacie ťažkosti, kašeľ, klesanie fyzickej výkonnosti, pľúcnu hypertenziu a nakoniec srdcové zlyhanie. Flebotómy, predstavitelia hmyzu cicajúceho krv, sú prenášači leishmaniózy, ktorá spôsobuje u psa postupnú deštrukciu životne dôležitých tkanív a orgánov – vo finálnej fáze nezlučiteľnú so životom.

    Zdroj: shutterstock

    Dirofilarióza a leishmanióza sa síce na našom území vyskytujú ojedinele, ale pri cestách do južnejších oblastí Európy môžu byť psy častejšie vystavené týmto rizikám.

    Žihadlu sa nevyhnete

    Žiadny pes nie je úplne chránený pred bodnutím hmyzu. Pochopiteľne väčšina psov dostane žihadlo do prednej labky alebo do ňufáka. Potom môžu nastať dve situácie. Ak je váš pes alergický na bodnutie hmyzom, môže byť každá minúta drahá. Ak zavoláte veterinárovi, pravdepodobne vám poradí, aby ste čo najskôr navštívili ambulanciu alebo psovi naordinuje niektoré z voľnopredajných antihistaminík. Všeobecne sa považuje za maximálnu dávku 1 mg látky na 0,5 kg hmotnosti psa.

    Zdroj: shutterstock

    Príznaky bodnutia hmyzom sa prejavia na psovi do 15 až 20 minút.

    Ako ich teda chrániť pomocou prírody? >>>

    Pomoc čistej prírody

    • Veľmi vhodnou bázou je prírodný jablčný ocot. Má značné repelentné účinky, a ak je zmiešaný s ďalšími vhodnými účinnými látkami (bylinné extrakty, esenciálne oleje), ide o perfektnú ochranu pred väčšinou druhov hmyzu a roztočov.
    • Podporným a  ochranným pôsobením je známy vitamín B, ktorý možno získať na tento účel z  pivovarských kvasníc. Vhodné je aj podávanie spiruliny.
    • Nie príliš vábne voňajúcim odpudzovačom je nimbový olej. Preto je vhodnejšie využiť sušený animačný extrakt, ktorý nezapácha a  pritom výborne plní svoju funkciu.
    • Účinnými odpudzovačmi a v určitých prípadoch aj insekticídmi sú niektoré esenciálne oleje. Tieto polonasýtené mastné kyseliny obsahujú vo vysokej koncentrácii účinné látky zo spracovanej byliny, z koreňa, kôry či plodov.

    Zdroj: Shutterstock

    Príroda dokáže poskytnúť dostatočne silnú ochranu proti kliešťom, blchám, ale aj iným parazitom, a pritom bez jedov, ktoré by ohrozovali vaše psy aj vás.

    Na alergickú reakciu

    Jedným z  najsilnejších prírodných antihistaminík je rumanček kamilkový. Ideálne je mať ho poruke v podobe hydrosólu (kvetovej vody). Trochu prípravku si treba odliať do dlane a veľmi jemne votrieť do postihnutej oblasti. Ak sužujú vášho miláčika bodnutia a  štípance, musíte spoznať zelený íl. Táto veľmi šikovná pomôcka patrí do povinnej psej lekárničky. Pomôže pri štipnutí, malých rezných ranách, oderoch a dermatitíde. Zelený íl stačí jemne votrieť do postihnutej oblasti kože.

    Zdroj: shutterstock

    Ak bude mať pes potrebu olizovať rumančekový hydrosól, nebráňte mu v tom a doprajte mu ho v neobmedzenej dávke.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.