Reklama

Pokladáte varenie džemov za DRINU? S našimi tipmi to zvládne aj začínajúci „džemár“

Ideálna konzistencia marmelád a džemov závisí od správneho pomeru pektínových látok, kyselín a cukru.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Čo je pýchou dobrej gazdinky? Špajza plná pohárov so zavarenou úrodou. Sterilizácia nielen predĺži trvanlivosť ovocia, ale sprostredkuje vám aj spomienky na chutné leto. Varenie džemov bude s našimi tipmi zábavou.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Vyskúšajte zavárať ovocie bez VODY a CUKRU

    Správny pomer

    Ideálna konzistencia marmelád a  džemov závisí od správneho pomeru pektínových látok, kyselíncukru. V menej zrelom ovocí je viac pektínových látok a  zrením sa obsah znižuje. To spôsobuje redšiu konzistenciu zaváranín a  nutnosť pridania väčšieho množstva cukru. Rôzne druhy ovocia majú odlišný obsah pektínov. Najviac ich nájdete v nezrelých jablkách, brusniciach, ríbezliach a egrešoch.

    Zdroj: shutterstock

    Želé je ovocný rôsol, ktorý sa pripravuje z ovocnej šťavy varenej s cukrom. Na jeho prípravu je potrebné ovocie bohaté na pektínové látky a kyseliny ako napríklad ríbezle, egreše alebo jablká.

    Plávajúca pena

    Pri varení džemov a  marmelád väčšinou vzniká na povrchu hustá pena, ktorá predstavuje zrazené bielkoviny z  ovocnej dužiny. Mali by ste ju odoberať z  dvoch dôvodov: Nevyzerá to príliš dobre a  rôsoly zaváraninám znižujú trvanlivosť. Penu sa snažte odobrať pred pridaním cukru. Najlepšie vám poslúži dierovaná lyžica, ktorú oplachujete vo vlažnej vode.

    Zdroj: shutterstock

    Čím menšie sú kúsky ovocia, tým kratší je čas varenia a ľahšia príprava. Ak pracujete s roztlačeným ovocím, napríklad bobuľovým, cukor do džemu zamiešajte čo najskôr, pretože má konzervačné účinky.

    Test hustoty

    Počas miešania ovocnej hmoty v  hrnci sa väčšinou všetci zamýšľame nad tým, či už je výsledný produkt dostatočne hustý. Vykonajte jednoduchý test správneho rôsolovatenia. Kvapnite na studený tanierik malé množstvo ovocnej hmoty a  skúste špičkou nechta, či dobre tuhne. Kvapka by sa mala po tanieri kompaktne posúvať.

    Zdroj: shutterstock

    Ak nemáte požadovanú hustotu, v ovocí pravdepodobne chýbajú pektíny alebo ovocie bolo málo rozdrvené, čím sa pektíny nemôžu dobre uvoľňovať.

    3 tipy pre začínajúceho „džemára“ >>>

    Praktické rady pre začiatočníkov

    Zdroj: profimedia.sk

    Džem treba testovať častejšie, lebo už približne po 10 minútach začne mať hustejšiu konzistenciu, ktorú treba včas odhadnúť.

    • Na zaváranie sa najlepšie hodí krupicový (kryštálový) cukor, najmä pri ovocí s vysokým obsahom pektínu.
    • Nevarte veľké objemy ovocia naraz. Džem bude príliš dlho hustnúť, ovocie sa zbytočne rozvarí a stratí na chuti.
    • Pokiaľ nechcete, aby po naliatí do pohárov kúsky ovocia vystúpili hore, uvarenú ovocnú zmes nechajte po uvarení stáť 15 minút mimo zdroju tepla.

    Čomu sa treba vyvarovať pri varení džemu? >>>

    Pre maškrtné jazýčky

    Určite aj vás počas zavárania láka ochutnať lahodne voňajúcu ovocnú hmotu. Pri zaváraní je však potrebné držať sa striktných pravidiel. Pokiaľ sa rozhodnete predsa len trochu okoštovať, vždy to robte iba s perfektne čistou lyžicou. Hneď ako zmes ochutnáte, nikdy lyžicu už naspäť do hrnca neponárajte.

    Zdroj: shutterstock

    Sliny obsahujú veľké množstvo látok, ktoré by v zaváranine mohli spôsobiť kvasenie a následne aj tvorbu plesní.

    Dlhá trvanlivosť

    Pri dodržaní hygienických postupov a použití ovocia, ktoré nejaví známky hniloby, sa džemy a marmelády dajú bez problémov skladovať a kaziť sa nebudú. Ak chcete mať istotu, vyskúšajte starý trik. Zaváraninové poháre pred plnením vypláchnite alkoholom (rumom). Nielenže si zachovajú príjemnú arómu, ale alkohol obsah pohára aj dobre zakonzervuje.

    Zdroj: shutterstock

    Želírovacie prípravky dostupné v  obchodoch obsahujú pektíny, ktoré sa získavajú extrakciou z citrusových plodov a jabĺk, teda z  ovocia, ktoré má ich najvyšší obsah.

    Ušetrite cukor

    Ak chcete variť diétnejšie džemy a neminúť pri tom toľko cukru, musíte použiť ovocie s vyšším obsahom cukru s dobrou želírovacou schopnosťou. Najvyšší obsah pektínov majú citrusové plody, ríbezle, egreše a jablká. Skombinujte ich napríklad s čerešňami, višňami či jahodami. Získate zaujímavú chuť a nemusíte prisýpať cukor.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Vychladnuté poháre s džemom označte etiketou, na ktorej bude uvedený názov a dátum výroby.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.