Suchého vianočného pečiva má každý PLNÉ ZUBY: Pomixujte ho a napečte niečo NOVÉ
11. 1. 2025, 7:00

Zdroj: shutterstock
Povaľuje sa vám v krabičkách sviatočné pečivo, ktoré už nikomu nechuti? V tomto článku sa dozviete, ako premeniť suché koláče na sladké a slané dobroty, ktoré si určite zamilujete.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Sladká posýpka
Zdroj: shutterstock
Rozmrvené zvyšky koláčov môžete zmraziť v igelitovom sáčku a použiť ich neskôr príprave ovocného kysnutého koláča.
Po vianočných sviatkoch, keď sa vám už zunovali tradičné vianočné koláče a zostali len suché kúsky, ktoré už nezaujmú, nemusíte ich hneď vyhadzovať. Rozmrvené zvyšky koláčov môžete použiť ako základ na mrveničku na koláč (zmiešajte s maslom), prípadne ako základ na jablkový crumble, na posýpanie zmrzliny alebo šľahačkových dezertov.
Višňové guličky
Zdroj: shutterstock
Pečivo rozmrvte do misy, pridajte šťavu zo zaváraných čerešní alebo višní, kakao, trochu rumu a mleté vlašské orechy.
Medovníky, medvedie tlapky či vanilkové rožky? Jedno majú spoločné! Dlho vydržia, pretože sú suchej konzistencie. Vytvorte si z nich nepečený dezert v podobe klasických guličiek. Stačí suché pečivo rozdrviť, pridať maslo, ovocný sirup a konzervované višne. Tvarujte z hmoty guličky, ktoré môžete potom obaliť v kokose. Skladujte v chladničke alebo si ich zamrazte.
Jedlá z vianočky
Zdroj: shutterstock
V miske dôkladne vyšľahajte mlieko, vajce a vanilínový cukor. Vianočku nakrájajte na plátky a obaľte v zmesi.
Upiekli ste neskutočne dobrú vianočku, no pri veľkom množstve sladkých koláčov sa nestihla zjesť? Pripravte z nej sladký obed, z ktorého sa budú tešiť najmä deti. Pri príprave vianočka šikovne nahradí rožky či iné žemle. Rovnako staršiu vianočku využijete aj pri príprave raňajok, keď ju obalíte vo vajíčku s mliekom a škoricou. Sladké francúzske toasty pečte na panvici do chrumkava.
Mrazená alternatíva
Zdroj: shutterstock
Krém vždy skracuje dobu trvanlivosti koláčikov a takéto pečivo je treba skonzumovať čo najskôr, ideálne do niekoľko dní.
Koláče môžete aj zmraziť a vydržia vám takto približne pol roka. Ideálne je však mraziť neozdobené koláče, pretože rôzne plnky a polevy sa veľmi nekamarátia s mrazom. Pokiaľ ste urobili viac cesta, aj to môžete uskladniť. V chladničke vám vydrží asi 2 až 3 dni a v mrazničke aj polroka.
Zimný cheesecake
Zdroj: shutterstock
Na jemno rozomleté medovníky zmiešajtee s roztopeným maslom. Medovníkový základ rovnomerne utlačte na dno formy a nechajte tuhnúť v chladničke alebo ho zapečte v rúre na 10 minút.
Ak ste už niekedy piekli cheesecake viete, že na korpus potrebujete celkom veľké množstvo sušienok, ktoré väčšinou kupujete v obchode. Teraz ich máte doma určite slušnú zásobu. Využite suché vianočné pečivo a upečte z neho cheesecake. Medovníkový prášok môžete použiť aj do strednej tvarohovej vrstvy.
Perníčkové tiramisu
Zdroj: shutterstock
Opatrne však s týmto dezertom pre malé deti. Obsahuje silnú kávu, alkohol a ani korenia v ňom nie je málo.
Jedli ste už niekedy tiramisu s príchuťou medovníkového cesta? Tak teraz je najvyšší čas to vyskúšať. Príprava tohto dezertu je obzvlášť jednoduchá, ibaže namiesto obyčajných piškótov použijete, napríklad tvrdšie medovníky, ktoré namočíte do kávy. Určite si tento nápad zamilujete.
Medové guličky
Zdroj: shutterstock
Ak nemáte medové zostatky odporúčam upiecť polovičnú dávku z medových plátov alebo rovno zvrtnite medovníky.
Medovníky rozdrvte v mixéri na jemný prášok a odložte si bokom približne dve hrste zmesi. K medovníkom pridajte strúhané vlašské orechy, zmäknuté maslo a kondenzované sladké mlieko. Hmotu zmiešajte, tvarujte guľôčky a obaľujte v sypkej medovníkovej zmesi. Uložte do papierových košíčkov a dajte stuhnúť do chladničky.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.