Reklama

Zaváranie si vyžaduje praktické ZLEPŠOVÁKY! Hrnce, poháre, teplomer...ale máte TOTO?

Mnohé gazdinky uprednostňujú číre sklo, cez ktoré vidno pekne naukladanú zeleninu s bylinkami alebo rôzne ovocné druhy s koreninami.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Hrniec a teplomer prichystaný, poháre a viečka umyté, ovocie či zelenina očistená. Tým sa však príprava na spracovanie úrody ani zďaleka nekončí. Možno ani netušíte, koľko existuje praktických pomôcok, ktoré vám uľahčia zaváranie, nakladanie či konzerváciu potravín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Orechy zavarené v mikrovlnke vydržia dlho!

    Praktické pomôcky

    Vybrať horúce poháre z hrnca holými rukami zvládne bez ujmy len málokto. Preto si treba zadovážiť špeciálne kliešte, s ktorými to bude hračka. Kompóty či iné zaváraniny pohodlne otočíte viečkom nadol, ak si vezmete na ruku chňapku, ktorá zabráni nepríjemným popáleninám. Ďalej sa vám zídu aj tesniace gumičky do pohárov s patentným uzáverom, pretože musíte mať istotu, že z uzavretých nádob po prevrátení nebude tiecť ani kvapkať horúca tekutina.

    Zdroj: pinterest/boroughkitchen.com

    Najnebezpečnejšia časť zavárania - vyberanie pohárov z horúcej vody - bude odteraz hračkou. Pomocou klieští vyberiete poháre od najmenších po najväčšie bezpečne a jednoducho.

    Prečo používať pomocné kliešte?

    • Hodia sa na väčšinu zaváraninových pohárov.
    • Vďaka zosilneným rukovätiam bezpečne držia v ruke.
    • Majú protišmykovú vrstvu na časti, ktorá objíma pohár.

    Ako zatvárať poháre rýchlejšie? >>>

    Bez zaváracej hlavy

    Poháre môžete zavárať aj bez použitia zaváracej hlavy. Viečko na hrdle pohára totiž dokáže po celom obvode rovnomerne pridržať upínacia spona spolu so zaváracou krytkou, a to po celý čas sterilizácie aj počas následného ochladnutia. Pri sterilizácii je však nutné mať taký počet upínacích spôn a zaváracích krytiek, koľko pohárov budete naraz zavárať.

    Zdroj: shutterstock

    Základom spracovania plodín je čistota. Dôkladne poumývajte zaváracie poháre, vrchnáky i všetky nástroje, ktoré budete používať.

    Na zatváranie môžete tiež využiť odsávacie uzávery či zvony, ktoré sú dostupné na internetových stránkach. Uzáver položte jednoducho na viečko pohára, spustite vákuovačku a počkajte, kým nevytiahne všetok vzduch z  pohára. Ak vás nebaví kupovanie, sterilizovanie a zatváranie viečok, môžete si zaobstarať špeciálne fólie na hermetické uzatváranie pohárov.

    Zdroj: shutterstock

    Predtým, ako zaváraninové poháre uzavriete, vždy skontrolujte stav viečok a tesniacich gumičiek. Pokiaľ nájdete hoc aj malé poškodenie, s uzávermi sa radšej rozlúčte.

    Aké poháre používate vy? >>>

    Aký obal, taký obsah

    Niekto uprednostňuje priehľadné zaváraninové poháre, do ktorých môže podľa vlastnej fantázie ovocie či zeleninu naaranžovať. No na druhej strane sú gazdinky obľubujúce poháre s  potlačou, či už zobrazujú červené rajčiaky, sladučké jahody, zdravý med alebo sušené huby. Aj niektoré šroubovacie uzávery môžu byť s tematickým motívom. Obrázkové viečka vám pomôžu rozlíšiť ovocie od zeleniny alebo budú skvelou ozdobou, ak chcete zaváraniny niekomu darovať.

    Zdroj: shutterstock

    Mnohé gazdinky uprednostňujú číre sklo, cez ktoré vidno pekne naukladanú zeleninu s bylinkami alebo rôzne ovocné druhy s koreninami.

    Moderný elektrický zavárací hrniec, oproti klasickým, robí skoro všetko sám – stráži si čas, teplotu a vás potom už len upozorní, že je všetko hotové.

    Zdroj: shutterstock

    V prípade, že nemáme zavárací hrniec s teplomerom, stačí veľký hrniec s dierkovanou vložkou. Voda v hrnci by mala siahať maximálne po hrdlo pohárov s ovocím.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.