Zdravé SEMIENKA: Ako ich konzumovať, aby nespôsobovali zažívacie problémy?
26. 12. 2024, 18:00

Zdroj: Shutterstock/Nedim Bajramovic
Semienka predstavujú veľký prínos pre zdravie. Okrem toho, že sú základom nového života, sú plné vitamínov, minerálov a zdravých tukov. Ako z nich vyťažiť maximum?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock.com
Zdroj: Záhradkár
Galéria k článku
Napriek svojej veľkosti sa vedľa zdravej zeleniny i ovocia nestratia a právom sa nazývajú superpotraviny. Predstavujú malé výživové bomby plné dôležitých látok a vďaka ich pravidelnej konzumácii v rozumnom množstve získate spoľahlivý zdroj vitamínov, minerálov, enzýmov, esenciálnych olejov i antioxidantov. Nachádza sa v nich rozpustná aj nerozpustná vláknina, ktorá podporuje trávenie, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáha pri chudnutí. Mnohé druhy obsahujú vysoký podiel mononenasýtených a polynenasýtených tukov, čo poteší srdce. Sú tiež dobrým zdrojom rastlinných bielkovín, dôležitých pre rast a obnovu tkanív. Obsiahnuté antioxidanty posilňujú imunitný systém, chránia telo pred infekciami, skrášľujú pokožku a zabraňujú starnutiu.
Zdroj: Shutterstock
V jedálničku proti únave by nemal chýbať sezam a slnečnicové semienka.
Zdravá maškrta
Ak je vašou slabosťou večerné pojedanie nezdravých čipsov, budú určite lepšou alternatívou. Doprajte si ich aj na raňajky, posypte si nimi jogurt, ovsené vločky alebo smoothie. Vyskúšajte si pripraviť chrumkavú granolu alebo výživné energetické tyčinky. Niektoré ozvláštnia slané jedlá a pridajú zaujímavú chuť šalátom či polievkam. Nebojte sa ich pridať do kváskového chleba, mafinov či slaného pečiva. Keďže sú prirodzene bezlepkové, budú výživným spestrením jedálneho lístka ľudí s celiakiou, gluténovou senzitivitou či alergiou na lepok.
Zdroj: Shutterstock
Aj tekvicové semienka obsahujú tryptofán. Stačí za hrsť semienok a vo vašom tele sa začne tvoriť viac serotonínu, ktorý sa potom premení na melatonín, čiže hormón spánku. Zároveň sú semienka dobrým zdrojom mnohých minerálov, viacerých vitamínov, vlákniny a prospešných tukov a ich konzumácia sa odrazí sa vašom zdraví. Posilníte si imunitu, zlepšíte trávenie a dokonca vám pomôžu schudnúť.
Pár pravidiel
Aj keď sú semienka veľmi zdravé, nadmerné množstvo môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, a preto by ste si ich mali dopriať s mierou. Pri zdravom a vyváženom jedálničku je optimálna porcia asi 30 gramov denne. Ak vás trápi citlivé trávenie, niektoré druhy sa oplatí pred konzumáciou pomlieť alebo na niekoľko hodín namočiť. Budú tak omnoho lepšie stráviteľné, zníži sa v nich obsah antinutrientov, a naopak, zvýši sa biologická dostupnosť prospešných živín. Rovnako ako na iné potraviny, môžu sa vyskytnúť aj alergie na niektoré druhy. V takom prípade konzumáciu rozhodne prerušte. Taktiež sa oplatí staviť na kvalitu a uprednostniť biologicky pestované semienka od overených výrobcov alebo si ich dopestovať. Skladujte ich na suchom a chladnom mieste, aby si zachovali nutričnú hodnotu a zamedzil sa výskyt plesní.