ŠKRUPINY z vajec počas sviatkov nevyhadzujte! Takto ich využijete!
8. 4. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: pinterest/imgur.com
Nie sú len príklad dokonalého balenia prírody. Ak ich zvyčajne vyhadzujete, robíte veľkú chybu. Sú doslova pokladom a prakticky poslúžia nielen v záhrade, ale aj v domácnosti či pri tvorbe dekorácií.

Zdroj: Shutterstock
Vzhľadom na bezpečnosť užitia je nutné škrupiny pomlieť na čo najjemnejšiu konzistenciu prášku.
1. Pre zdravie
Vo forme kalciového prášku dostanete do tela prírodný zdroj vápnika, ktorý pozitívne ovplyvňuje metabolizmus kostí a chrupaviek. Je vhodný pri osteoporóze, znižuje bolesť a zvyšuje hustotu kostí či zastavuje úbytok kostnej hmoty. Okrem toho tu nájdete ďalšie, pre človeka hodnotné prvky. Najvhodnejší zdroj sú domáce vajíčka, ktoré je nutné vyvariť, dobre vysušiť a rozdrviť na jemný prášok v mixéri. Pridať ho môžete do smoothie alebo použiť pri pečení.
Zdroj: Instagram/@our_tiny_garden
Prevencia škodcov – škrupiny z vajec sa používajú v záhrade aj ako ekologický prostriedok proti škodcom. Ak ich nahrubo poukladáte okolo rastliny, znemožníte slimákom, aby sa dostali k zeleným stonkám.
2. Odstrašia škodce
Škrupiny z vajec sa používajú v záhrade aj ako ekologický prostriedok proti škodcom. Ak ich nahrubo poukladáte okolo rastliny, znemožníte slimákom, aby sa dostali k zeleným stonkám.
Zdroj: shutterstock
3. Krmivo pre sliepky
Sliepky nekonzumujú škrupiny z vajíčok len tak pre nič za nič. Obsahujú totiž veľké množstvo vápnika a minerálov, čo zaručí, že vajcia v ďalšej znáške budú krásne pevné a zdravé.
Zdroj: Shutterstock
4. Do kompostu
Vaječné škrupiny sú vhodnou surovinou na prípravu kompostu, kde zvýšia cenný obsah minerálov tohto super hnojiva. Aby ste urýchlili ich rozklad, pred vhodením do kompostu je ich vhodné rozdrviť na menšiu veľkosť.
Vzhľadom na bezpečnosť užitia je nutné škrupiny pomlieť na čo najjemnejšiu konzistenciu prášku.
Zdroj: Shutterstock
5. Ako hnojivo
Minerály, vitamíny a vápnik neocenia len vaše kosti, ale aj kvety v záhrade či na balkóne. Vaječné škrupiny sú obzvlášť prospešné najmä pre rajčiaky, ktoré budú o poznanie zdravšie, pevnejšie aj chutnejšie. Stačí na jar primiešať rozdrvené škrupiny do substrátu a rastliny dostanú extra živiny. Rovnaký účinok má aj voda, v ktorej ste varili vajce na tvrdo. Určite ju nevylievajte, radšej ju použite na zalievanie.
Zdroj: shutterstock
Absolútna BOMBA pre vašu domácnosť! Nevyhadzujte vaječné škrupiny! Využite ich v domácnosti
6. Na priesady a mikrozeleninu
Škrupiny môžete využiť ako prvé zakoreňovače pri pestovaní priesad. Klíčiacim rastlinám dodajú potrebné živiny. Rovnako ako pri priesadách dobre poslúžia aj pri pestovaní chutnej mikrozeleniny. Škrupiny umiestnite do obalov na vajíčka, čím ušetríte miesto a zabezpečíte stabilitu. A keď ich namaľujete, ešte vám aj spestria domácnosť. Namiesto substrátu stačí použiť vatu. Skúste to napríklad so žeruchou.
Zdroj: Shutterstock
Štýlové svietniky z vaječných škrupín.
7. Štýlové svietniky
Dokonalá inšpirácia a milá dekorácia na blížiacu sa Veľkú noc. Použite vosk zo starých sviečok, roztopte ho a umiestnené knôty v škrupinách zalejte. Nezabudnite dať pod vajíčkové sviečky podnos a škrupinku jemne naťuknúť, aby sa neprevrátila.
Zdroj: idealhome.uk
Vneste Veľkú noc k vám domov.
8. Veľkonočné dekorácie
Fantázii sa medze nekladú a pre kreatívne duše sú vaječné škrupiny doslova darom. Či už poslúžia ako tradičné veľkonočné kraslice, alebo ako materiál pri tvorení, výsledok určite bude stáť za to.
9. Čistič hrncov
Nečistoty po varení často nejdú dole ani najlepšími chemickými čističmi. Namiesto drôtenky môžete použiť rozdrvené vaječné škrupiny zmiešané so saponátom. Rozdrvené nahradia aj práškový čistič.
Zdroj: Shutterstock
10. Pre krásu
Určite ste už počuli o kozmetických benefitoch vaječného žĺtka a bielka. Ale čo keby ste vyskúšali silu vaječných škrupín pre dosiahnutie bezchybnej a žiarivej pleti? Vo forme masky alebo peelingu pokožku vyživia, rozjasnia, spevnia a odstránia nečistoty. Pripravíte si ich veľmi jednoducho. Umyté škrupiny vložte na päť minút do rozpálenej rúry, čím sa dezinfikujú. Rozdrvte ich v mažiari a v miske zmiešajte s vyšľahanými bielkami. Jemnými krúživými pohybmi naneste na tvár, nechajte zaschnúť a potom zmyte vlažnou vodou. Namiesto bielkov môžete použiť med, rastlinný olej alebo jogurt.