Vybrať správnu malinovú odrodu už dnes nie je náročné. Vďaka šľachtiteľom dokážu totiž už viaceré odolávať tlaku chorôb, pričom každoročne ponúkajú bohatú úrodu s veľkými plodmi, výbornou chuťou a arómou.
Potreby malín
- Správne stanovište: Na bohaté kvitnutie a tvorbu sladkých plodov maliny potrebujú slnečné miesto. V tieni je sťažené kvitnutie aj opelenie, čo má za následok malú tvorbu plodov.
- Opora je polovica úspechu: Maliny tvoria dlhé výhonky, ktoré sa potrebujú oprieť. Najlepšie urobíte, ak ich vysadíte na mieste s možnosťou upevnenia drôtenky.
- Šetrné obrábanie pôdy: Korene malín sú umiestnené veľmi plytko. Osvedčilo sa kyprenie, no ak preferujete okopávku, snažte sa ísť do hĺbky najviac 5 cm. Pri väčšej dochádza k usychaniu plodov.
- Dostatočná zálievka: Maliny patria k plodinám náročným na vlahu. Počas vegetácie sledujte priebeh počasia a v prípade sucha zavlažujte. Pôdu sa snažte prevlhčiť do hĺbky 30 až 45 cm.
- Primeraná výživa: Malinám vyhovuje slabo kyslá až zásaditá pôdna reakcia. Pri zakladaní porastu si dajte záležať na prihnojení organickým hnojivom.
- Rez hneď po zbere: Výhonky, ktoré v tomto roku priniesli úrodu, zrežte v auguste tesne nad povrchom pôdy. Vzniknutý odpad spáľte, aby ste predišli nákaze byľomorom ostružinovým.
- Nové rastliny zo starých: Prvá možnosť je delenie kra. Stačí, ak materskú rastlinu rozdelíte na niekoľko kusov pomocou rýľa. Druhá je použitie koreňových odrezkov.
- Pestovateľské nepríjemnosti: V apríli až júni sa môže objaviť infekcia hubou Didymella applanata, ktorá spôsobuje odumieranie malín. Veľmi častým problémom býva hrdza na listoch. Ak spozorujete výhonky napadnuté byľomorom ostružinovým, odrežte ich a spáľte.
- Maliny pre fajnšmekrov: Najviac vyhľadávané sú odrody bez tŕňov, ich zber aj údržba sú pohodlné. Žlté i tmavofialové plody už nie sú výnimka a tešia sa veľkej obľube.
- Správny okamih zberu: Priebežné dozrievanie si vyžaduje každodenný zber, aby nedochádzalo k prezrievaniu. Sladká maškrta láka nielen vás, ale aj rozličný hmyz.
