10 vecí, ktoré by mal vedieť každý záhradkár o MYKORÍZNYCH HUBÁCH
24. 5. 2022, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: pinterest/homesteadandchill.com
Mykorízne huby ako najprirodzenejší partneri rastlín sú u záhradkárov čoraz obľúbenejšie. Objavujú ich pozitívny vplyv na rast rastlín, kvalitu úrody aj krásu kvetov. Hoci sa o mykoríze pomerne často hovorí, stále je veľa pestovateľov, ktorí o nej ani nepočuli.
Nerozlišujú pôdu
Je dobré si uvedomiť, že mykorízne huby sú závislé od rastliny. Jediné, čo ich zaujíma, sú jednoduché cukry, ktoré od nej dostávajú. Pôda však priamo ovplyvňuje život rastliny, preto čím sú podmienky horšie, tým viac dokáže čerpať zo spolupráce s hubami.

Ne/správny prípravok
Ak ste kúpili a aplikovali nesprávny mykorízny prípravok, netreba sa ničoho báť. Nesprávnym mykoríznym prípravkom nemôžete rastline ublížiť. „Stretne“ sa s hubou, ktorú nepozná, preto s ňou nevie nadviazať spoluprácu. Huba bude v okolí hľadať vhodného hostiteľa. Ak ho nenájde, jednoducho uhynie.
Predávkovanie rastliny?
Rastlinu mykoríznym ošetrením nemôžete poškodiť ani predávkovať – ak dáte prípravku viac, mykorízna symbióza sa vytvorí rýchlejšie a rastlina z nej bude skôr a viac profitovať.
Používanie hnojív
Huby žijú na koreni rastliny. Preto všetko, čo urobí dobre rastline, určite neublíži mykoríznym hubám. O rastlinu sa teda staráte tak ako predtým, len netreba toľko hnojiť ani zalievať. Jediné nebezpečenstvo predstavujú systémové
fungicídne prípravky. Sú to chemické látky, ktoré pôsobia v celej rastline a zabíjajú huby spôsobujúce choroby.
Kedy fungicídy škodia?
Ak sú fungicídne prípravky iba kontaktné, teda aplikujú sa na nadzemné časti rastliny, vtedy mykorízu neovplyvňujú. Väčšinou však tieto prípravky netreba používať v takej veľkej miere, lebo mykorízne huby rastlinu chránia pred patogénmi – sú prevenciou hubovitých ochorení koreňov.
Kedy huby aplikovať?
S mykoríznymi hubami môžete pracovať vždy, keď sa dá pracovať s pôdou alebo s rastlinou. Ani neskorá jeseň nie je prekážkou. Ak pôda v zime premrzne, kolonizácia húb sa spomalí až zastaví. Ak však aj počas zimy teploty stúpnu, proces môže pokračovať.
Význam pre staršie rastliny
Huby musíte dostať do priameho kontaktu s koreňmi. Nepomôže, ak prípravok nasypete na povrch pôdy, prípadne zmiešate s vodou a rastlinu polejete. Treba urobiť otvory vedúce ku koreňom. Nie úplne pri kmeni stromu. Huby žijú na periférnych koreňoch, preto ak si premietnete korunu stromu na zem, v tejto oblasti prípravky aplikujte.
Prirodzený výskyt húb
Mykoríznych húb je v pôde relatívne málo a nachádzajú sa v určitej vzdialenosti od koreňov novovysadených rastlín. Tým sa spomalí tvorba spolupráce, lebo trvá relatívne dlho, kým sa huby ku koreňom dostanú.
Zmierňujú choroby rastlín
Mykoríza všeobecne zlepšuje zdravie a vitalitu rastlín a ich koreňov. Preto choroby, ak sa aj objavia, spôsobujú menšie škody. Rastliny s mykorízou lepšie odolávajú infekciám a hubovým chorobám.
Žijú v komposte?
Mykorízne huby nie sú v komposte prítomné, ak doň neboli pridané korene mykoríznych rastlín. Ak však bol kompost zahriaty na teplotu potrebnú na mikrobiálnu aktivitu, pravdepodobne boli usmrtené.