Lienka, lienka, aké bude počasie?“ kto by nepoznal túto otázku, ktorú sme si ako deti dávali, keď sme si lienku dali na koniec prsta. Počasie nám však nepredpovedala, zato si môžete byť istí, že tam kde sa vyskytuje, vošky nenájdete. Čím viac tohto užitočného hmyzu žije vo vašej záhrade, tým viac vajíčok nakladie vedľa vošiek. Z nich sa neskôr vyliahnu larvy, ktoré si na nich taktiež pochutia. Dospelá lienka denne skonzumuje až obdivuhodných 50 vošiek. Práve z tohto dôvodu patrí z biologickej ochrany medzi najúčinnejších ochrancov rastlín a v záhradách sú vítanými hosťami.
Čo ste o lienke nevedeli:
1 Lienka sedembodková (Coccinella septempunctata) a lienka dvojbodková (Addalia bipunctata) sú rovnako rozšírené a časté v prírode. Rozlišujú sa od seba veľkosťou a počtom bodiek na krovkách.
2 Lienka pri náznaku nebezpečenstva alebo vyrušení padá na zem a robí sa mŕtvou. Pri dotyku a manipulácii vylučuje žltú tekutinu obsahujúcu jedovaté alkaloidy, čím sa chránia, pred nepriateľmi.
3 Kým lienka ukončí svoj vývin zožerie približne 600 vošiek, počas celého života je ich 5 000. Neživí sa všetkými druhmi, napríklad voška druhu Aphis sambuci je pre ňu smrteľne jedovatá.
4 Na jar kladú samičky až 400 vajíčok na spodnú stranu listov alebo do štrbín. Asi po týždni sa z nich liahnu modrosivé larvy so žltými škvrnami. Sú dravé a živia sa výlučne voškami.
5 Lienky prechádzajú štyrmi rastovými obdobiami. V priebehu roka sa vyvinú dve generácie, pričom celý vývin trvá 30 až 60 dní.
6 K rýchlemu zvýšeniu počtu lienok dochádza vtedy, keď dôjde k premnoženiu vošiek na rastlinách.
7 Kukly lienky sa podobajú larvám pásavky. Odlišujú sa však tým, že nemajú nohy, sú prichytené na liste a nepohybujú sa. Preto pozor, aby ste si ich nepomýlili a neničili ste svojich pomocníkov!
8 Nachádzajú sa na rastlinách, stromoch, kríkoch. lienky zimujú pod kameňmi alebo v budovách. Zobúdzajú sa v prvých teplých jarných dňoch.
9 Kvetmi ich síce do záhrady nenalákate, ale ak im necháte v zime pod krovím troche opadaného lístia, vytvoríte im dokonalé zimovisko. Podobne poslúži aj vytvorený úkryt. Ak zimu prežijú dobre, budete mať už na jar spojencov v boji proti voškám.
10 Po čase, keď lienky nemajú čo žrať, odchádzajú na miesta s výskytom vošiek, sťahujú sa za potravou, napríklad aj do susedovej záhrady.
Čítajte tiež:
EKOtip: Lienka ako bioochrana
Lienky na biologickú ochranu sa kupujú a dovážajú až z Nemecka. „Výrobca“ zasiela v balení približne 150 kusov oranžových vajíčok. Do záhonov ich rozmiestňujte od polovice mája, keď denná teplota neklesne pod 15 °C. V klimatizovaných skleníkoch ich nasadzujte celoročne. Vajíčka umiestnite v záhrade alebo na terase, na miestach chránených pred vetrom. Druh rastliny nie je dôležitý. Zvoľte im správne miesto s množstvom potravy – vošiek. Večer alebo ráno hneď po doručení vajíčok ich umiestnite na kúsok fólie, ktorú štipcom pripevníte do stredu rastliny tak, aby listy zatieňovali vajíčka. Z vajíčok sa po 4 až 5 dňoch pri teplote 15 až 20 °C vyliahnu larvy, ktoré po 2 až 3 týždňoch likvidujú najviac vošiek. Potom sa na jeden týždeň zakuklia, vytvoria okrúhle kukly, z ktorých sa vyliahnu dospelé chrobáky, ktoré tiež žerú vošky, ale už menej. Ak vošky neustúpili, po 3 týždňoch môžete aplikáciu lienok znovu zopakovať. Ako u všetkých bioprípravkov, zmeny nie sú viditeľné ihneď, ale až po nejakom čase. Po aplikácii lienok môžete rastliny znovu striekať chémiou, ale nie insekticídmi, tie môžete použiť až po 6 týždňoch.