Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Používate škoricu? Vyhýbajte sa tej, ktorá obsahuje toxíny! Zdroj: Canva
Fenikel
Kedysi ho v kláštoroch používali na žalúdočné problémy a Hildegarda z Bingenu ho odporúčala na podporu trávenia. Semená feniklu uvoľňujú kŕče a významne pôsobia proti nadúvaniu. Rovnako napomáhajú činnosti žalúdka a fenikel je vhodný aj pri črevných kolikách.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Čaj z imela. Jeho hlavným liečivým účinkom je regulácia krvného tlaku
Medovka
Mierni kŕčové bolesti, upravuje funkciu čriev, uvoľňuje plynatosť.
Zdroj: Shutterstock
Rovnako pôsobí rumanček aj pri hnačkách.
Rumanček
Využíva sa pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, kolikách a problémoch s funkciou čriev.
Zdroj: Shutterstock
Rasca
Staré liekopisy o nej hovorili, že dokáže uvoľňovať vetry a posilňovať trávenie. V skutočnosti je to tak, rasca je jedná z najsilnejších bylín pre podporu trávenia. Blahodárne pôsobí na žalúdok, funkciu čriev, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav. Pomáha aj pri nadúvaním, pocite preplnenosti či kŕčom. Proti plynatosti je vhodný rascový čaj.
Zdroj: Shutterstock
Rebríček
Už v stredoveku sa používal pri ťažkostiach s trávením. Je vhodný pri gastritíde, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav. Je vhodný ako čaj aj ako súčasť čajových zmesí.
Zdroj: Shutterstock
Aníz
Bedrovník anízový, známy skôr ako aníz, má veľmi podobné účinky ako fenikel, kôpor a rasca. Je vhodný na tráviace problémy, účinne uvoľňuje kŕče, podporuje vylučovanie slín, tvorbu žalúdočných štiav a zmierňuje nadúvanie.
Zdroj: Shutterstock
Šalvia
Univerzálna bylinka zo Stredomoria. Pomáha pri ochoreniach žalúdka a problémoch celého tráviaceho traktu vrátane čriev.
Zdroj: Shutterstock
Saturejka
Bylinka, ktorá sa používa vo veľkom v kuchyni. Je však vhodná aj pri žalúdočných a črevných ťažkostiach. Stimuluje činnosť čriev, uvoľňuje plynatosť. Pomáha aj pri hnačkách a vracaní.
Zdroj: Shutterstock
Kôpor
Už v minulosti sa používal pri žalúdočných a tráviacich problémoch. Zlepšuje trávenie, tonizuje sliznicu žalúdka, pomáha pri plynatosti a je vhodný aj pri žalúdočných kolikách.
Rozmarín
Odporúča sa pri problémoch tráviaceho traktu. Okrem toho, že ľudia veria v magickú a ochrannú silu rozmarínu, podporuje tvorbu tráviacich fermentov.