Reklama

15 neuveriteľných FAKTOV o zelenine a ovocí, ktorým ani nebudete veriť

Paradajky

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Príroda je mnohokrát taká neuveriteľná, že človek jej občas prestáva rozumieť. Tieto veci vás o zelenine a ovocí fakt prekvapia!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Týchto 9 zaujímavostí ste o brusniciach nevedeli ale stoja za to!

    1. Paradajky sú botanicky ovocie

    Aj keď to znie divne, je to tak. Paradajky sú v skutočnosti bobule a ide o bežné dužinaté ovocie bez kôstky s mnohými semenami. 

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    ružičkový kel

    2. Ak neznášate kel, možno to máte v génoch

    Mnoho prieskumov hovorí, že ružičkový kel patrí medzi najnenávidenjšie druhy zeleniny. Nedávne štúdie však hovoria, že nechuť ku kelu a celkovo ku kapuste máme pravdepodobne zakódovanú vo svojej DNA. Pre takmer polovicu svetovej populácie sa zdá byť kel až príliš horký. Práve pre túto časť ľudstva je ružičkový kel tak odporný, že si nevedia predstaviť zjesť. ho.

    Zdroj: Shutterstock

    Okrem tradovaného potenciálu železa pre našu krv je špenát bohatý aj na horčík a riboflavín.

    3. Vďaka špenátu sa z vás silák nestane

    Pamätáte si na rozprávku Pepek námorník? Chlapík, ktorý po konzumácii špenátu nabral obrovské svaly a neskutočnú silu. Pravda je ale taká, že ide len o omyl z roku 1870, kedy nemecký chemik Erich von Wolf uviedol v zápise, že 100 gramov špenátu obsahuje 35 miligramov železa. Je pravda, že železo pomáha svalom aj vitalite, ale v skutočnosti sa v tomto množstve nachádza iba 3,5 miligramu železa. 

    Zdroj: Shutterstock

    cibuľa

    4. Cibuľa a zápalky majú spoločného viac než ste si mysleli

    Viete, prečo pri krájaní cibule plačete? Je to preto, že v jej bunkách sa nachádzajú prchavé zlúčeniny síry, ktoré dráždia našu sliznicu. Tieto látky sú v cibuli ako prirodzená ochrana proti škodcom. 

    Zdroj: Shutterstock

    Ružičkový kel

    5. Najmenej obľúbená zelenina je najzdravšia

    Ružičkový kel, postrach mnohých detí. Napriek tomu ide o jednu z najvýživnejších druhov zeleniny vôbec. Je plný vitamínov, minerálov, nemá skoro žiadne kalórie, tuk ani cholesterol.

    Zdroj: shutterstock

    Brokolica

    6. Brokolica má viac proteínu ako stejk

    Okrem množstva iných prospešných látok obsahuje brokolica aj značnú dávku proteínov – až 29 % zo svojej čistej hmotnosti, ak neberieme do úvahy vodu. To je viac než v stejku v prípade, že by ste brokolicu jedli usušenú.

    Zdroj: Shutterstock

    Jablká sa oplatí jesť denne.

    7. Jablko vám dodá viac energie než káva

    Ale skúste si dať na raňajky každý deň aspoň jedno jablko a pocítite zmenu k lepšiemu. Vďaka vysokému obsahu uhľohydrátov, vitamínov a minerálov sú jablká výživovou bombou, ktorá vám pomôže zostať plný energie celý deň.

    Zdroj: Shutterstock

    Ovocie

    8. Nikdy nekombinujte grapefruity s liekmi

    V kombinácii s niektorými druhmi liekov môže mať grapefruit katastrofálne následky. V niektorých prípadoch až končiacimi smrťou! Nežiaduce účinky spôsobuje interagovanie flavonoidov a enzýmov. Dokonca sa zistilo, že aj grapefruit či šťava skonzumovaná tri dni pred podaním liekov, môže mať stále istú interakciu. Výskumníci identifikovali viac než 85 liekov, medzi ne patria napríklad antiepileptiká, lieky na zníženie cholesterolu, antidepresíva, lieky na úpravu srdcového rytmu, lieky proti alergickým reakciám.

    Zdroj: Shutterstock

    Grapefruit je výborný pre cukrovkárov pre obsah naringenínu. Táto látka krotí hladinu cukru v krvi.

    9. Pribrať z ovocia a zeleniny je takmer nemožné

    Všetky druhy ovocia a zeleniny majú veľmi nízky obsah kalórií. V kombinácii približne dvoch kíl ovocia a zeleniny je priemerne iba 300 kalórií. To je dôvod prečo odborníci v oblasti výživy a lekári odporúčajú ich konzumáciu. Dokážu osviežiť, zasýtiť a pritom neobsahujú žiadny tuk, olej či iné nezdravé látky.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    V šupke je najviac vitamínov

    10. Šupky aj stopky ovocia sú zdravšie než dužina

    Nielen ovocia, ale aj zeleniny. Vonkajšie strany plodov sú plnšie výživných látok, vitamínov aj minerálov. Nemusíte hneď začať konzumovať stopky z jabĺk ale nájdite si spôsoby prípravy, ako zúžitkujete aj tie.

    Zdroj: Shutterstock

    Fialová je zdravá!

    11. Fialová zelenina chráni váš mozog viac než zelenina inej farby

    Fialová zelenina obsahuje antokyány. Prvé štúdie aznačujú, že tento flavanoid má veľké množstvo výhod pre naše zdravie. Napríklad je prevenciu srdcovo-cievnych chorôb, niektorých druhov rakoviny,  no najzaujímavejšou je chrániť mozog pred starnutím.

    Zdroj: Shutterstock

    Nič ako bejby mrkva neexistuje

    12. Bejby mrkva nie je v skutočnosti bejby

    Milujete malé mrkvičky, ktoré sa predávajú zavárané, mrazené a občas aj surové? V skutočnosti nejde o malé odrody mrkvy ale o orezané mrkvy priemyselnými strojmi. Pôvodne išlo o premenu nekvalitnej mrkvy so škvrnami na konzumovateľné kusy. Deti si ju však tak obľúbili, že sa začala vyrábať vo veľkom. Hobliny z nej tvoria len 0,84 percent odpadu a je možné ich použiť aj na ďalšie spracovanie, napríklad do omáčok, šalátov či na prípravu mrkvových koláčov. 

    Zdroj: shutterstock, foto jedál je ilustračné

    Rebarbora môže byť toxická - hlavne jej listy a keď je surová.

    13. Ovocie a zelenina majú aj odvrátenú stranu

    Solanín, toxický glykoalkaloid, môže spôsobiť aj u ľudí otravu. Nachádza sa v bežných druhoch zeleniny, napríklad v surových zemiakoch, v listoch a stonkách rajčiakov, baklažánu či papriky. Ďalšou nebezpečnou látkou je kyselina šťavelová, tú nájdete napríklad v listoch rebarbory, mangolde a v menšom množstve aj v špenáte či špargli.

    Zdroj: Shutterstock

    Uhorky vám vylepšia nielen trávenie, ale aj texty!

    14. Uhorku môžete použiť ako gumu

    Napísali ste niečo ceruzkou, ale nemáte po ruke gumu? Tak to skúste so šupkou z uhorky. Vygumuje vám napísaný text presne ako obyčajná guma. 

    Zdroj: Shutterstock

    Špargľa stráca chuť krátko po odrezaní.

    15. Špargľa stráca chuť už pár hodín po zbere

    Zo všetkých druhov zeleniny je práve špargľa tou, ktorá stráca chuť najrýchlejšie po zbere. Najlepšie je preto jesť ju v deň, kedy si ju kúpite alebo zrežete. Ak ju už musíte skladovať, tak ideálne v chladničke v navlhčenej servítke.