15 záhradných prác, na ktoré by ste nemali zabudnúť počas AUGUSTA
4. 8. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: Shutterstock
Leto sa nenávratnou rýchlosťou prehuplo do druhej polovice, no popri oddychu a dovolenkách by ste nemali zabudnúť ani na hromadu práce, ktorá vás čaká v záhrade.

Ovocná záhrada
Zdroj: Shutterstock
Po zbere odstráňte vyrodené výhonky. Zrežte ich tesne pri zemi. Keďže takto porast presvetlíte, nové výhonky budú mať dostatok priestoru aj svetla. Ak bude mladých výhonkov priveľa, nechajte na štvorcovom metri päť až osem.
Zdroj: Shutterstock
V auguste doprajte krom ríbezlí čiernych doplnkovú závlahu. V tomto čase sa tvoria základy budúcich kvetov.
Zdroj: profimedia.sk
Chráňte stromy proti chrastavitosti, múčnatke, začiatkom mesiaca aj proti obaľovačovi jablčnému. Sledujte signalizačné správy vydávané Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym.
Zdroj: Shutterstock
Stromy s bohatou úrodou, hlavne krehké slivkoviny, podopierajte, aby sa im nezlomili konáre. V auguste môžete rezať všetky kôstkoviny. Aj rany po reze hrubších konárov sa rýchlo zahoja, keďže nevzniká glejotok.
Zdroj: Shutterstock
Skoré odrody jabloní a hrušiek oberajte priebežne, keďže plody väčšinou nedozrievajú naraz. Nezabudnite na chutné broskyne, marhule, slivky a ringloty.
Zeleninová záhrada
Zdroj: Shutterstock
Kaleráby vyžadujú na rast mierne vlhkú pôdu. Ak vyschne, pri najbližšom daždi buľvy neúmerne zväčšia objem a popraskajú. Záhon s kalerábmi by ste mali v závislosti od počasia každé 3 až 4 dni dobre zaliať.
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/120189883795258769/
Z uhoriek, rajčiakov aj paprík odstraňujte usychajúce spodné listy. Rajčiakom vylamujte zálistky. Kolíkovým rajčiakom odrežte rastový vrchol a ponechajte najviac päť súkvetí, aby všetky plody stihli dozrieť.
Zdroj: Jana Jarabincová
V auguste sa často zvyšuje tlak škodcov, hlavne vošiek, skočiek, mlynárikov kapustových, pásaviek zemiakových a slizniakov.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pravidelne vylamujte kvety jednoročnej bazalky, aby listy nezhorkli a aj naďalej vyrastali mladé výhonky.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pravidelne, každý druhý až tretí deň zberajte uhorky nakladačky, aby plody neprerástli. Nezabudnite ani na rajčiaky a papriky. Plody baklažánu oberte ešte pred úplným vyvinutím.
Okrasná záhrada
Zdroj: Shutterstock
Je ideálny čas získať nové rastliny oleandra z vrcholových odrezkov, ktoré úspešne zakorenia v pohári s vodou. Rozmnožiť odrezkami môžete i klinček, fuksiu, verbenu, muškát, levanduľu či šalviu.
Zdroj: Shutterstock
Slnečné a teplé leto je ideálne na to, aby ste sa zásobili semenami aksamietnice, nechtíka, mesačnice ročnej, černušky, kapucínky. Zberajte ich hneď po zaschnutí plodov či súkvetí, ale len zo zdravých rastlín.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Čas na vysádzania vždyzelených drevín nastáva už koncom leta. Rastliny musia ešte pred zamrznutím pôdy dobre zakoreniť, aby počas zimy nevyschli.
Zdroj: Shutterstock
Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili tvorbu nových púčikov. Podľa potreby zalievajte nielen rastliny pestované v nádobách, ale aj na záhonoch.
Zdroj: H-H/Mak Media Agency
Pripravte sa na výrobu sušených kytíc. S týmto cieľom môžete zberať nielen letničky, ale aj mnohé trvalky, ako je napríklad rebríček, okrasný bodliak, levanduľa. Klasika do sušených kytíc je slamiha, limonka, suchokvet, piesočník.