Reklama

5 bežných zvykov, ktoré NIČIA vašu záhradu: OKAMŽITE s nimi skoncujte!

Všetkého veľa škodí!

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Nadmernou starostlivosťou si môžu záhradkári poškodiť svoje vzácne priestory, čo môže mať za následok šírenie chorôb, spálenie rastlín či hromadenie toxínov. Existuje niekoľko pravidelných chýb, ktorých sa ľudia nevedomky dopúšťajú. Skoncujte s nimi!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    DIY: Vysaďte si florárium so SUKULENTMI: Moderný doplnok každého interiéru
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    1. Prílišné zavlažovanie

    Zdroj: Archív

    So zavlažovaním opatrne.

    Hoci je nevyhnutné udržiavať záhradu hydratovanú, je možné ju aj preliat. To môže viesť k zlému zdravotnému stavu rastlín a hubovým chorobám. Je dôležité dodržiavať plán zalievania prispôsobený potrebám konkrétnej rastliny, ale treba brať do úvahy aj poveternostné podmienky a podľa nich plán meniť. Napríklad, ak bol silný lejak, nezalievajte jeden alebo dva dni. Všetko však záleží od toho, koľko vody ktoré rastliny potrebujú.

    2. Nadmerné hnojenie

    Zdroj: shutterstock

    Častým hnojením rastline skôr uškodíte, ako pomôžete.

    Podobne ako pri nadmernom zalievaní, aj v tomto prípade si záhradkári môžu myslieť, že sa o svoje rastliny starajú, keď ich stále prihnojujú. Opak je však pravdou - môže im to uškodiť. Chemické hnojivá môžu kríky spáliť a pri nadmernom používaní viesť k zakrpatenému rastu a zmene farby listov. Pridávanie väčšieho množstva živín, než rastlina dokáže absorbovať, môže viesť k hromadeniu toxínov, ktoré môžu spôsobiť škody.

    3. Časté upratovanie

    Zdroj: shutterstock

    Nechajte na pôde aspoň pár listov, odvďačí sa vám.

    Hoci upravená záhrada môže byť príjemná na pohľad, nie vždy je to dobré pre zdravie vašej pôdy. Upratovanie všetkého opadaného lístia a iných organických látok oberá vašu záhradu o voľne dostupné živiny. Nechajte ich trochu na trávniku alebo v kvetinových záhonoch, aby sa živiny pri ich rozpade vstrebávali.

    4. Kosenie trávnika nakrátko

    Zdroj: shutterstock

    Platí základné pravidlo, že steblá sa vždy skracujú maximálne o jednu tretinu listovej plochy.

    Čerstvo pokosený trávnik síce vyzerá úžasne, avšak musíte si dať pozor, aby ste ho nekosili veľmi nakrátko príliš často. Tráva využíva slnko a vodu na výrobu energie a zásobovanie sa živinami, ktoré potrebuje na správny rast.

    5. Príliš skoré prerezávanie

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Strihajte ideálne koncom zimy alebo začiatkom jari.

    Najlepší čas na zastrihávanie závisí od každej konkrétnej rastliny, ale ideálne je robiť to koncom zimy alebo začiatkom jari, keď rastlina spí. Tí, ktorí so záhradkárčením začínajú, môžu rastliny prerezávať príliš skoro, čo môže spôsobiť ich oslabenie a väčšiu náchylnosť na choroby.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.