Reklama

5 dôvodov, prečo je záhradkárčenie najlepšou terapiou na depresiu

Pestovanie zeleniny

Zdroj: Shutterstock

Reklama

To, že záhradkárčenie pomáha psychike, je už dávno overený fakt. Viete ale, prečo je navyše aj najlepšou terapiou na depresiu?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Zaujímavosti zo sveta rastlín, o ktorých ste vôbec netušili!

    Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) je depresia druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti. Navyše predstavuje najväčšiu ekonomickú záťaž spojenú s ochorením v celosvetovom meradle. Najnovšie štatistiky hovoria dokonca o tom, že na Slovensku týmto ochorením trpí až 300-tisíc ľudí, no nie každý sa z depresie lieči. 

    Depresiou trpia ľudia bez ohľadu na vek, pohlavie, sociálne prostredie či etnickú príslušnosť. Odborníci odporúčajú ako doplnok k liečbe venovať sa svojim koníčkom. A práve záhradkárčenie je jednou z najobľúbenejších aktivít ľudí trpiacich depresiou. A ono to fakt pomáha!

    1. Dostane vás to von

    Ľudia trpiaci depresiou dokážu preležať zavretí doma celé dni. Je to jediné, čo sú schopní zvládnuť. Ale ak začnú so  záhradkárčením, stane sa niečo zvláštne - istým spôsobom ich to prinúti vyjsť von. Ale zároveň sa budú cítiť rovnako príjemne ako v posteli či zavretí doma. Pretože v ich záhrade ich nebude nikto rušiť, nikto otravovať. Môžu sa sústrediť na starostlivosť o rastliny, na vitamín D zo slnka, na všetky zvuky prírody od šumu listov, cez bzukot včiel až po spev vtákov. A to sú veci, ktoré liečia dušu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TEASER: Niektoré divné rady do záhrady naozaj fungujú!

      2. Budete spokojnejší

      Pocit zadosťučinenia, ktorý pestovanie plodín či rastlín poskytuje, je na nezaplatenie. A tento pocit je možný v každej fáze záhradkárčenia - od výberu odrôd či druhov, cez prípravu pôdy, sadenie, starostlivosť až po zber úrody. Navyše pocit, že ste si vlastnými rukami vypestovali niečo, čo je zdravé, čerstvé a navyše vaše, je na nezaplatenie!

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Ťažká depresia ničila Dominiku ako rakovina. Čím všetkým si prešla?

        3. Šťastie na dosah

        Je známe, že vďaka fyzickému pohybu sa z tela vyplavujú endorfíny - hormóny šťastia. Práve tieto hormóny ľudia trpiaci depresiami potrebujú ako soľ. Práca v záhrade je nielen o psychickom oddychu, ale aj o fyzickej námahe. Akákoľvek forma cvičenia, vrátane práce v záhrade, rozprúdi vašu krv, zvyšuje telesnú teplotu a to spôsobuje uvoľňovanie endorfínov. A ako bonus - možno sa aj spevníte či schudnete.

        Zdroj: Shutterstock

        Najlepšie je sušiť ju v tieni a nezabudnite, že pri manipulácii s ňou treba použiť rukavice.

        4. Zvýšte si sebaúctu

        Mnoho ľudí trpiacich depresiami má problém so sebaúctou či sebavedomím. Opakujú si stále dokola negatívne myšlienky, ktoré tvoria ďalšie negatívne myšlienky. Začarovaný kruh, ktorý je potrebné niekde preťať. Vďaka záhradkárčeniu budete mať pocit, že vaša užitočnosť je ozajstná, že vašou prácou ste dokázali pretvoriť semienka na plodiny. A vo vás drieme aj kreatívna duša, nebojte sa ju vypustiť. Záhrada môže byť vašou oázou, v ktorej si môžete všetko svojpomocne vyrobiť - od priestoru na sedenie, cez maľované črepníky až po bylinkovú špirálu. Keď sa na svoje diela budete pozerať, vaše negatívne myšlienky nebudú mať šancu.

        Zdroj: Shutterstock

        Small girl with senior grandfather gardening in the greenhouse.

        5. Potvrdené aj vedecky

        Neurotransmitery serotonín a dopamín majú veľký vplyv na náladu a na to, ako sa človek cíti. Štúdie naznačujú, že Mycobacterium vaccae - druh pôdnych baktérií, dokážu zvyšovať hladinu serotonínu. Keď sa teda budete hrabať v pôde, doslova vás to bude robiť vďaka vystaveniu týmto mikroorganizmom šťastnejšími. Pri dopamíne je to veľmi podobné, pretože sa objavila súvislosť medzi vyššou hladinou dopamínu a zberom úrody zo záhrady.