Reklama

7 krokov k zazimovaniu kosačky, vďaka ktorým poslúži dlhšie a na jar naštartuje na prvý brnk

Viete, ako docielite dlhšiu životnosť každého stroja či prístroja? V prvom rade pravidelnou údržbou. Preto nezanedbávajte ani prehliadku svojej kosačky po skončení sezóny. Tú si môžete urobiť aj sami, bez pomoci odborníka, pričom vôbec nezáleží, či ide o elektrickú, alebo motorovú kosačku. Základné princípy údržby totiž platia pre oba typy rovnako.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Aby vám slúžila čo najdlhšie, je dobré, ak jej venujete čas pred tým, ako ju po skončení sezóny zatlačíte do garáže. Po poslednej kosbe obetujte chvíľu času a jarný štart bude zaručene bezproblémový.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Naučte sa nastielať zeleninové hriadky pokosenou TRÁVOU
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    1. Prvým krokom je dôkladné očistenie od zvyškov trávy. Pozornosť venujte spodnej časti, ktorú očistite plastovou alebo drevenou škrabkou. Môžete ju očistiť aj vodou z hadice. Dávajte pozor, aby ste nestriekali silný prúd vody na ložiská. Od zvyškov trávy očistite aj motor a priestor okolo neho – môžete použiť aj kompresor na vyfúknutie nečistôt. Vrchnú časť a skelet utrite od prachu a vysušte od prípadnej vody po umývaní.

    2. Priemerne zručný človek si vie na zimu poradiť aj so základnou údržbou motorovej časti. Pri kosení v prašnom prostredí je vhodné pri zimnej údržbe vymeniť vzduchový filter. Skontrolujte hladinu oleja v motore a podľa potreby zvážte jeho výmenu. Pri výmene sa riaďte inštrukciami výrobcu – interval býva podľa odpracovaných motohodín, minimálne však raz za sezónu. Ak kosačku uskladňujete na suchom a teplom mieste, môžete olej vymeniť už pred zazimovaním. Ak nemáte takéto priestory, vymeňte ho až pred jarnou sezónou. Skontrolujte sviečku a v prípade potreby ju takisto nahraďte novou. Ak si pri týchto úkonoch neveríte alebo je kosačka v záruke, zverte jej údržbu odbornému servisu.

    3. Ak zostal v nádrži benzín, na zimu ho tam určite nenechávajte! Je dobré ho vypustiť alebo nechať kosačku po poslednej kosbe bežať, kým sa nespotrebuje. Prípadne použite špeciálne aditívum, ktoré zabráni zvetraniu benzínu

    Zdroj: Shutterstock

    Ak zimujete kosačku na suchom a teplom mieste, môžete vymeniť olej ešte pred zimou.

    4. Pri rotačnej kosačke venujte pozornosť nožom. Je dobré ich nabrúsiť tak, aby boli pripravené na jarný štart. Ak je nôž poškodený, treba ho vymeniť za nový. Po nabrúsení ho môžete jemne natrieť tenkým olejovým filmom, aby cez zimu neskorodoval a nepoškodil sa.

    5. Ak máte vretenovú kosačku, postup pri údržbe motorovej časti je vo všeobecnosti rovnaký ako pri rotačnej. Údržbu vretena zverte špecializovanej firme, ktorá ho nabrúsi a nastaví. Nabrúsenie vretena je určite činnosť, ktorú doma neurobíte, pretože sa na to používa špeciálny stroj. Tento úkon urobte na jeseň, aby vás jar nezastihla nepripravených

    6. Ako posledné namažte lanká a trecie miesta na kosačke, aby sa nič nezadŕhalo a všetko išlo ľahko. Pri mazaní buďte však opatrní, aby ste maziva nepoužili príliš veľa, pretože vytekajúci olej alebo mazadlo trávniku na jar určite neprospeje.

    7. Ak vlastníte kosačku s elektrickým štartérom, na zimu baterku vyberte a raz za čas ju dobite, aby nedošlo k jej úplnému vybitiu a poškodeniu. Kosačku je dobré uskladniť na mieste, kde nie je vlhko a teploty neklesajú pod bod mrazu.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS