Reklama

7 problémov, ktoré ohrozujú úrodu ZEMIAKOV! Dávajte si pozor na tieto príznaky

Zemiaky

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pre záhradkára nie je nič horšie, ako keď sa po celosezónnej namáhavej práci musí zmieriť so znehodnotenou, chorobami alebo škodcami napadnutou úrodou.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pred uskladnením si pozorne prezrite všetky ZEMIAKY

    Pleseň – fytoftóra

    Kedy škodí: Pri častých a výdatných dažďoch, vysokej vzdušnej vlhkosti a použití nezdravého sadiva – huba dokáže prezimovať v poškodených hľuzách. Po napadnutí rastlín je postup choroby veľmi rýchly.

    Zdroj: Juraj Matlák

    Pri vyššej vlhkosti hľuzy hnijú už v pôde alebo počas skladovania, kde môže infekcia nakaziť aj dosiaľ zdravé zemiaky.

    Preventívne opatrenia: Základ ochrany je zdravé sadivo. Zemiaky pestujte vo voľnejšom spone hlavne na vlhkejších stanovištiach. Uprednostnite vzdušné a slnečné hriadky, bez tieňa budov alebo vyšších plodín, zavlažujte podmokom.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ochránia, zvýšia úrodu i zlepšia chuť! 9 Rastlín, ktoré môžete pestovať so zemiakmi

      Obyčajná chrastavistosť

      Kedy škodí: Spôsobujú ju baktérie rodu Streptomyces. Vyskytuje sa hlavne na suchších a ľahších pôdach, ktoré majú väčšie zásoby vápnika alebo boli zemiaky hnojené priamo čerstvým maštaľným hnojom. 

      Preventívne opatrenia: Pôdu príliš nevápnite a nehnojte čerstvým maštaľným hnojom. Chorobu obmedzíte použitím fyziologicky kyslých hnojív, zeleným hnojením a listovou výživou – horčík, mangán. Vo veľmi suchých rokoch výdatne zavlažujte hlavne v čase intenzívneho rastu hľúz podmokom.

      Vločkovitosť hľúz

      Kedy škodí: Viac poškodzované sú porasty pestované na ťažkých a vlhkých pôdach alebo tam, kde pred výsadbou nebol v pôde dostatočne rozložený organický materiál. Riziko sú aj hostiteľské rastliny – mrkva, fazuľa, hlúboviny.

      Preventívne opatrenia: Dodržiavanie osevného postupu a používanie zdravého sadiva. Hnojenie dobre vyzretým maštaľným hnojom už na jeseň, včasné likvidovanie buriny a predkličovanie zemiakov, aby ste urýchlili ich vzchádzanie.

      Rakovina

      Kedy škodí: Zdroj infekcie môže byť pôda infikovaná hubou, ktorá sa prenáša na znečistenom pracovnom náradí alebo strojmi, prípadne aj infikované sadivo zemiakov.

      Preventívne opatrenia: Základ je výsadba certifikovaného sadiva rezistentných odrôd zemiakov. Pomocou nich je tiež možné pôdu ozdraviť, avšak v takom prípade nesmie byť úroda použitá ako sadivo na budúce pestovanie.

      Suchá hniloba

      Kedy škodí: Pôvodcami sú huby rodu Alternaria či Fusarium. Do hľúz prenikajú z pôdy cez mechanické poškodenia, čo vznikli počas zberu. Buďte preto opatrní a dôslední, pred uskladnením poškodené hľuzy vytrieďte.

      Preventívne opatrenia: Prevenciou je skladovanie zdravých zemiakov bez prímesí pôdy, choroba má totiž vlastnosť šíriť sa v skladoch od hľuzy k hľuze. Počas skladovania udržiavajte teplotu pod 6 °C, vysádzajte len zdravé hľuzy.

      Zelenanie

      Škodlivosť: Príčina zelenania šupky a dužiny je svetlo. Hľuzy počas pestovania vyčnievali nad povrch pôdy alebo boli dlhodobo skladované v svetelne nevyhovujúcich podmienkach. Nazelenané zemiaky obsahujú viac glykoalkaloidov, napríklad solanínu, preto sú nevhodné na konzum, ale aj skrmovanie.

      Striebristosť

      Škodlivosť: Spôsobuje huba Helminthosporium solani. Choroba nepreniká do dužiny, preto nemá veľký hospodársky význam.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS