7 zaujímavostí o ZELENINE a OVOCÍ, ktoré by mal poznať každý!
8. 8. 2022, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: Shutterstock
Zelenina a ovocie sú najmä počas sezóny pevnou súčasťou každého jedálnička. Niekedy sú zahalené rúškom tajomstva a ukrývajú v sebe veľa zaujímavostí, o ktorých ste možno nevedeli.


Zdroj: Shutterstock
Zelenina či ovocie?
Zelenina alebo ovocie?
Určiť podľa chuti, či si pochutnávate na obľúbenej zelenine alebo ovocí, nemusí byť vždy jednoznačné. Vôbec neplatí, že ovocie je charakteristické sladučkou chuťou. Napríklad, taký melón, dyňa červená, ale i rebarbora, prislúchajú v skutočnosti do rodiny zeleniny. Naproti tomu, paradajky a uhorky patria medzi ovocie, aj keď súčasťou sladkých dezertov môžu byť len v tom najhoršom sne.
Zdroj: Shutterstock
Ružičkový kel
Najviac nenávidený
Podľa výsledkov mnohých ankiet, víťazom v kategórií najneobľúbenejšia zelenina sa každoročne stáva ružičkový kel. Čo je samozrejme veľká škoda, nakoľko vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov patrí medzi najzdravšiu zeleninu vôbec. Ktovie, možno by stačilo trochu snahy a experimentovania v kuchyni, aby sa v nepopulárnom rebríčku „prepadol“ o pár priečok nižšie.
Zdroj: shutterstock
Vyfarbite si zdravie nafialovo
Čím tmavšie, tým lepšie
Ak si môžete vybrať, siahnite radšej po tmavších druhoch ovocia a zeleniny. Tmavočervené, bordové a fialovo sfarbené plody sú bohaté na antokyány, teda zlúčeniny, ktoré patria medzi flavonoidy so silným antioxidačným pôsobením na náš organizmus. Podľa viacerých výskumov chránia bunky tela pred voľnými radikálmi, spomaľujú starnutie, prispievajú k zdravému srdcu a prevencii kardiovaskulárnych chorôb.
Zdroj: Shutterstock
Využite tohtoročné leto na zamrazenie čohokoľvek. V zime potom nebudete musieť kupovať ovocie a zeleninu bohvie odkiaľ a hlavne budete mať k dispozícii plody s oveľa väčším obsahom živín.
Mrazte
Ak si chcete aj počas zimy vychutnať prirodzenú chuť dopestovaného ovocia a zeleniny, mrazenie je ideálny spôsob konzervovania úrody. Pri správnom postupe si potraviny zachovajú vysoký obsah vitamínov a minerálov. Podľa viacerých štúdií sa v nich aj po roku mrazenia nachádza asi 80 percent pôvodného obsahu vitamínov a minerálov, čo je v porovnaní s ostatnými metódami konzervovania skvelé číslo.
Ako správne mraziť sa dočítate v augustovom vydaní časopisu Záhradkár.

Zdroj: Shutterstock
Šalát, rovnako ako aj ďalšia listová zelenina, má vysoký obsah horčíka a draslíka, čo sú skvelí pomocníci v boji s nespavostí. Stačí si nakrájať pár listov a posypať ich s čili a máte ľahkú neskorú večeru, ktorá vás zbaví hladu.
Nie je šalát ako šalát
Ak si radí pochutnáte na ľadovom šaláte, musíme vás sklamať. Nepatrí ani zďaleka medzi najvýživnejšie. 100 gramov tohto druhu šalátu obsahuje jeden gram bielkovín a vlákniny, sedem percent dennej odporúčanej dávky kyseliny listovej a 20 percent dennej odporúčanej dávky vitamínu K. Vitamín K je dôležitý pre zdravie kostí a srdca. Naproti tomu rímsky šalát je omnoho lepšia voľba. V 100 gramoch sa nachádza jeden gram bielkovín a dva gramy vlákniny. Obsahuje 34 percent dennej odporúčanej dávky kyseliny listovej, 48 percent dennej odporúčanej dávky vitamínu A a 85 percent dennej odporúčanej dávky vitamínu K. Obsiahnuté antioxidanty chránia pred srdcovými problémami a zápalmi. A preto je naším víťazom.
Zdroj: Shutterstock
Kalorické orechy
Orechy sú pre zdravie človeka veľmi dôležité. Majú však vysoký obsah tukov, ktoré sú zdrojom najmä nenasýtených mastných kyselín. Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí, a to najmä, ak sa snažíte schudnúť. Niektoré z rôznych druhov orechov majú oveľa viac kalórií ako iné. Napríklad len tri para orechy majú 99 kalórií, zatiaľ čo na dosiahnutie približne rovnakého čísla treba zjesť osem vlašských orechov či desať pekanových. Takmer rovnaké množstvo kalórií nájdete v 15 mandliach, 25 pistáciách alebo 90 píniových orieškoch.
Zdroj: Shutterstock
Bazalkou proti plynom
Listy a semená bazalky môžu robiť zázraky pri črevných problémoch akými sú nadúvanie, plynatosť a kŕče. Dôvodom je fakt, že pomáha dobrým baktériám v črevách a znižuje množstvo škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú problémy.
Zdroj: magazin.pluska.sk