Viete, čo trápi dozrievajúce RAJČIAKY? 8 najčastejších letných problémov
5. 8. 2022, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: Shutterstock
Rajčiaky sú teplomilné rastliny, napriek tomu im výkyvy počasia ani príliš vysoké teploty nesvedčia. Spôsobujú problémy hlavne na vyvíjajúcich sa kvetoch a neskôr i plodoch. V kombinácii so suchom sa situácia ešte o čosi zhorší.

Zelený golierik
Tvorí sa v hornej časti plodu, v mieste, kde nasadá na stopku. V skoršom štádiu má žlté sfarbenie, vtedy sa dá ešte zvrátiť počas pozberového dozrievania.
Riešenie: Obmedziť tvorbu plodov so zeleným prstencom okolo stopky môžete pri pestovaní v krytých priestoroch tak, že v čase najostrejšieho slnka rastliny zatienite.
Praskanie plodov
Rajčiaky väčšinou praskajú práve v čase dozrievania. Všetko závisí od striedania obdobia sucha s obdobím nadmerného množstva zrážok. K tvorbe prasklín môžete prispieť sami, a to nevyrovnaným závlahovým režimom.
Riešenie: Predchádzať praskaniu plodov možno hlavne pravidelným a rovnomerným zavlažovaním.
Nepekné deformácie
Takéto zmeny sa napríklad vyskytujú pri nadmernej násade kvetov. Vplyv na to má nevhodné osvetlenie, teplota či slabý pohyb vzduchu.
Riešenie: V skleníku sa oplatí vetrať. Už veľakrát spomínané trasenie rastlinami na lepšie opelenie pomáha týmto deformáciám predchádzať. Pomôže aj hmyz, napríklad čmele nasadené v krytých priestoroch.
Padanie starších rastlín
Túto fyziologickú poruchu spôsobuje striedanie teplôt, nadmerná vlhkosť alebo vyšší obsah solí v pôde. Aj prehnojenie dusíkom a málo svetla je ideálna kombinácia na narušenie zdravého rastu rajčiakov a ich odumretie.
Riešenie: Cievne zväzky starších rastlín postupne hnednú a stonky zahnívajú. Opäť je namieste vetranie, ale aj vyvážené prihnojovanie.
Drsný povrch plodov
Pri poklese teploty pod 12 °C rajčiaky zastavujú rast. Krátkodobé ochladenie sa na rodiacich rastlinách prejaví zdrsnením pokožky plodov. V tom prípade však ide len o chybičku krásy, ktorá nemá vplyv na ďalšiu rodivosť.
Riešenie: Prevencia takéhoto poškodenia spočíva hlavne v správnom načasovaní výsadby priesad, a to až po pominutí rizika neskorých jarných mrazov.
Nedostatok živín
Prehnojenie dusíkom a draslíkom sa často prejaví nedostatkom horčíka prístupného pre rastlinu. Zmeny sú viditeľné na listoch, ktorých žilky zostávajú zelené, no zvyšok žltne.
Riešenie: Preventívne myslite na zásoby horčíka už pri základnom hnojení. Ak je jeho nedostatok akútny v čase rastu, siahnite po listovej výžive.
Zvinovanie listov
Najčastejšie ide o reakciu rastlín na nevhodné poveternostné podmienky, hlavne na vysoké teploty a suchý vzduch. Túto poruchu však môže vyvolať aj nadmerné odstránenie listov zo spodnej časti rastliny či predčasné vylomenie.
Riešenie: Pri pestovaní v krytých priestoroch treba udržiavať optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu pravidelným vetraním a citlivo pristupovať k odlisťovaniu rastlín.
Vodnaté škvrny
Na ešte nevyfarbených plodoch možno niekedy pozorovať vodnaté škvrny, na priereze vidieť hnedosivé fľaky. Vznikajú v dôsledku kolísajúceho vodného režimu v pôde a následne v rastline.
Riešenie: Pravidelne vetrajte kryté priestory a dostatočne, ale rovnomerne zavlažujte.