Reklama

Aby bol rez ovocných drevín kvalitný, je nutné predvídať reakciu stromu na tento zásah

cute caucasian woman gardener pruning apple tree branches with pruning shears standing on stepladder in rubber boots, concept winter spring tree pruning and winter garden care

Zdroj: Natalia Lebedinskaia

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Veľkou výhodou zimného rezu je, že ovocné stromy sú počas vegetačného pokoja neolistené, a tak lepšie môžete posúdiť celkový stav koruny a zistiť, ktoré konáre treba odstrániť.

Najvhodnejšie obdobie na rez je v predjarí, teda od februára do marca, keď nehrozia silné mrazy a teplota už neklesne pod -10 °C. Na túto činnosť si vyberte dni bez mrazu, ideálne, ak sa teplota pohybuje v rozmedzí 2 až 5 °C. Počas silných mrazov sa konáre ľahko lámu, čím riskujete zbytočné poranenia a infikovanie rezných rán. Naopak, pri vyšších teplotách stromy značne oslabíte. Tradične sa v zime upravujú jadroviny, teda jablone, hrušky, mišpule či duly. Rez treba ukončiť na začiatku pučania, lebo v stromoch opäť začína aktívne prúdiť miazga.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rez jadrovín: Nie vždy sa tvarovanie mladého stromčeka podarí a je potrebné urobiť opravu

    Dôsledky absencie rezu

    Zanedbaný zimný rez spôsobí, že stromy sa rýchlo zahustia, čo sa prejaví nielen na ich vitalite, ale aj slabej úrode. Hustá neosvetlená koruna má navyše priaznivejšie podmienky na výskyt chorôb a škodcov, plody v jej vnútri zle dozrievajú. Okrem toho zasychá rodivý obrast, konáre sa neúmerne predlžujú, ich spodné časti vnútri koruny začnú vyholovať a rodivosť stromu sa postupne presunie len na obvod koruny.

    Presvetľovací rez

    Hlavným cieľom zimného rezu je tvarovanie štruktúry a presvetlenie koruny, čo podporí nielen rast rodivých výhonkov a listov, ale aj vývin chutných, zdravých a dobre vyfarbených plodov správnej veľkosti. Hustá koruna navyšeposkytuje vhodné podmienky na výskyt chorôb a škodcov. Najskôr odstráňte všetky mechanicky poškodené, chorobami a škodcami napadnuté výhonky. Potom odrežte príliš zahusťujúce, do stredu koruny rastúce a križujúce sa konáre. Následne odrežte nežiaduce vlky, teda tenké výhonky rastúce kolmo nahor. Nezabúdajte na odstraňovanie výmladkov z podpníkov. Aby sa väčšie konáre pod ťarchou väčšej váhy nezlomili, režte ich na dvakrát. Najskôr odpíľte konár asi 10 cm od kmeňa a až potom režte na konárový krúžok tesne pri kmeni. Ranu, samozrejme, ošetrite stromovým balzamom.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Odstráňte zvyšný kýpeť rezom na konárový krúžok.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.