Reklama

Aj vám rastie GOJI, ale úroda nikde? Poradíme, ako mať tento rok bohatú úrodu

Plody kustovnice čínskej môžete poznať aj pod názvom goji.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Goji v našich záhradách patrí medzi tie menej známe ovocné druhy. Goji možno niektorí poznajú aj pod názvom Kustovica čínska. Do Európy prišla z Tibetu. Na Slovensku má vhodné, ba priam až ideálne, podmienky pre svoj rast. Povieme si, ako ju pestovať, aby ste z nej mali bohatú úrodu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:24
Remaining Time 0:24
Loaded: 30.45%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Účinný domáci POSTREK na VOŠKY: Pripravte si ho podľa nášho návodu!

    Dôležitý je rez

    Rastliny začnú rodiť už v druhom roku po výsadbe. Avšak kvalitnú úrodu dosiahnu až v treťom roku. Jedným zo základných opatrení sú rezy. Pokiaľ by Vám goji nerodilo, môže to byť spôsobené nesprávnym rezom. A pritom ide o veľmi jednoduchú záležitosť. Ten však musíte robiť každý rok a to v dostatočnom predstihu - do konca júna. Pokiaľ by ste sa na to „vykašľali", vedzte, že môžete očakávať nulovú úrodu a pokiaľ by sa nejakým zázrakom niečo urodilo, tak plody budú drobnučké.

    Anketa

    Jedávate GOJI?

    • Áno96%
    • Nie3%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Ako na správny rez?

    Zásadou je dodržať pár základných krokov. Pri budovaní rodiacej korunky treba odstrániť všetky výhonky do dvoch tretín kra, ktoré obrastajú kmeň. Na to, aby sme mali pevný kmeň, potrebuje niekoľko nosných, vztýčených a pevných výhonkov v prvom roku k sebe zviazaných a upevnených ku kolíku. Robí sa to preto, lebo goji si takýto prirodzený kmeň netvorí. Vďaka tejto korunke sa do rastliny dostane omnoho lepšie slnečné žiarenie, ktoré podporí rast plodov. Tie sa vám odvďačia svojou chuťou, ale i veľkosťou.

    Zdroj: Shutterstock

    Nakoľko kustovnica kmienik prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť týmto spôsobom.

    Nasledujúcim krokom je skrátiť všetky zostávajúce korienky o tretinu až polovicu ich pôvodnej veľkosti. Krátenie týchto korienkov sa robí preto, aby sa podporilo ich sekundárne rozkonárenie. Ak to nespravíte, korienky budú pokračovať v predlžovaní. Takto môžu dosiahnuť aj niekoľko metrov. Drvivá väčšina kvetov by opadla a tie, ktoré by prežili, tak by mali vyformované malé plody. Nastal by efekt, že rastlina by dala všetku svoju energiu do rastu korienkov a nie do rastu plodov. V tomto blížiacom sa letnom období sa odstraňujú suché konáre.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako hnojivo pre rastliny je dôležitým faktorom k tomu, aby ste mali bohatú úrodu.

    Živiny sú dôležité

    Keď spravíte rez, treba ho prihnojiť základným hnojivom. To musíte zapracovať do pôdy motykou, ale len veľmi plytko. Vhodné sú hnojivá ako sú Osmocote, Cererit, NPK, Plantacote či Nutricote. Na úplný záver je vhodné kry prihnojiť zálievkou dusíkatým hnojivom, vďaka nemu podporíte goji v raste. Nemusíte nič kupovať, pokojne postačí i močovina. Tento proces opakujte raz do týždňa a to až do konca augusta, kedy začnú plody dozrievať. Aj keď možno vyzerá celý proces rezu veľmi zložito a komplikovane, v skutočnosti ide o veľmi jednoduchý postup.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS