Reklama

Aj vás trápia slizniaky? Dosť! Vyskúšajte tieto rady a skoncujte s nimi raz a navždy

Slizniaky dokážu pojesť niekedy väčšiu časť úrody. Vďaka týmto krokom, si budete môcť oddýchnuť od ich hubenia.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Deliť so slizniakmi o svoju úrodu nie je bohviečo. Zvlášť, keď ste sám proti celej armáde. Vďaka týmto trikom sa ich konečne zbavíte.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Poriadok musí byť

    Základom každej domácnosti by mal byť poriadok. Inak by tomu nemalo byť ani na Vašej záhrade. Rajom pre slizniaky sú práve veľké kopy suchej trávy, buriny či lístia. Samozrejme, tieto už staré hŕby záhrady možno využiť aj ako lapače pre týchto slimákov. Budú účinné iba vtedy, keď sa zavčas rána zoberiete do záhrady a začnete ich zbierať. Ak to nestihnete, zalezú do svojich skrýš a večer Vám budú pojedať úrodu. Pokiaľ už máte doma takú kopu lístia či buriny, najideálnejším spôsobom je zaliať kopu vriacou vodou. Ak by ste sa rozhodli pre solenie, bolo by to zdĺhavé a obzvlášť nehumánne. Takéto kopy držte čo najďalej od zeleniny a okrasných rastlín.

    Zdroj: shutterstock

    Najčastejšie sa v záhradách vyskytuje slizniak veľký (vpravo) a slizniačik poľný. Vajíčka znášajú do dier v pôde, pod kamene, dosky, vo fóliovníkoch a v skleníkoch pri stenách.

    Dokonca rastliny nepolievajte zbytočne v ich okolí. To by sa stalo rajom pre slizniaky. Vhodný čas na polievanie si naplánujte hneď ráno, aby sa stihla pôda do večera usušiť.

    Rada nad zlato

    Účinné sú aj výluhy. Ten si jednoducho môžete spraviť aj Vy doma. Budete na to potrebovať iba 1 kg rajčiakových zálistkov, ktoré dáme do 10 litrov vody kvasiť. Potom budeme pôdu zalievať v pomere 1:1. Alebo môžete skúsiť výluh z begónií. Stačí Vám k tomu 500 g stoniek a listov z begónií, ktoré ponoríme na jeden deň do 10 litrov dažďovej vody. Potom roztok použijeme len raz za 10 dní.

    Zdroj: Shutterstock

    Vzhľadom na bezpečnosť užitia je nutné škrupiny pomlieť na čo najjemnejšiu konzistenciu prášku.

    Ďalšou účinnou radou sú škrupiny z vajec alebo samotný tymian. Tie jednoducho rozsypeme v okolí rastlín. Účinné sú aj kávová usadenina, piliny či popol. Nevýhodou je, že keď prídu dažde, svoje nástielky musíte opäť obnoviť. Za vyskúšanie stojí aj ich kombinácia spolu s pascami.

    Nápomocné budú zvieratá, ale i ovocie či kvety

    Okrem domácich prípravkov a rád sú účinné a vedia byť nápomocné aj zvieratá. Prirodzenými nepriateľmi slizniakov sú napr. ježe, užovky, žaby, niektoré druhy vtákov alebo jašterice. Dajú sa využiť aj prípravky s parazitickou hlisticou. Tá slizniaka vyhľadá, vojde do neho a usmrtí ho.

    Zdroj: shutterstock

    Vôňa grapefruitu, pomaranča alebo melóna je doslova magickým lákadlom pre slizkých záškodníkov. Šupky rozmiestnite po záhrade a nechajte ich tam na noc. Nepozvaným hosťom tak zachutia, že tam ostanú až do rána. Vtedy však už do záhrady vstúpite vy, pozbierate ich a zlikvidujete.

    Máme aj pochutiny, ktoré sú veľkým lákadlom pre slizniakov. Sú to napr. kúsky jabĺk, grepy, kôru z melóna, pivo alebo cukrová voda. Výrazná vôňa je tiež dobrým odpudzovač. Medzi také rastliny patrí tymian, oregano, šalvia či levanduľa. Z kvetov dobre poslúžia aj muškáty, pivonky, astry, santoliny, trebuľky a mnoho iných. Zeleninu nielen ochránia, ale Vám ju aj skrášlia.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS