Aj ZVIERATÁ potrebujú zazimovať: Na čo sa zamerať, aby ZIMU zvládli v ZDRAVÍ
12. 11. 2024, 8:00

Zdroj: shutterstock
Hoci v našich podmienkach sa s príchodom treskúcej zimy nepočíta, chladné mesiace by ste však nemali ani podceňovať. Ak sa chcete na jar tešiť zo zdravého hospodárstva, mali by ste všetky domáce zvieratá, bez výnimky, dôkladne pripraviť na prečkanie nečasu.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
V zimných mesiacoch trpia zvieratá predovšetkým vlhkom. Ak ráno otvoríte chliev, maštaľ či stajňu a uvidíte vyzrážanú vlhkosť na dvierkach, okne alebo stenách, je to zle. K optimálnym podmienkam sa dopracujete hrubou vrstvou suchej podstielky a pravidelným vetraním. Určite im obývaný priestor nijakým spôsobom umelo nevykurujte! Väčšina z nich uprednostní radšej suchý mráz než vlhké teplo. Ako postupovať pri „zimovaní“ hospodárskych zvierat vám poradí pani Markéta Gabrielová zo spoločnosti Slepičář.cz.
Odolná vodná hydina
Či už na dvore chováte husi, kačice alebo mulardy (husokačky), ide o hydinu, ktorá je veľmi dobre vybavená pre vonkajší pobyt aj v zime. Hoci sú husi aj kačice otužilé, majú isté potreby, ktoré chovatelia nesmú prehliadať. Na rozdiel od sliepok, ktoré bez problémov znesú chlad približne -5 °C, je na tom vodná hydina podstatne lepšie. Kačkám a husiam neprekážajú ani teploty okolo -12 °C. Niekedy sa však môžu objaviť rovnako ako u sliepok omrzliny, ktoré by neskôr mohli viesť k amputácii alebo strate končatiny.
Zdroj: shutterstock
Husi v zime nutne nepotrebujú plávať ani sa kúpať. Keď budú mať túžbu sa niekde vykúpať, samy si vonku sadnú do snehu. Kozy aj ovce sú najšťastnejšie a najzdravšie pri celoročnom pobyte vonku. Nízke teploty znášajú dobre a chlievy či jednoduché prístrešky im nie je nutné zatepľovať.
Nesmie zamrznúť
Hoci je ťažké v zime udržať čerstvú vodu v kvapalnom stave, husi, ale aj kačky to vyžadujú, pretože majú problémy s prehĺtaním bez vody. Nosné dierky sa môžu spojiť s krmivom, ak ich nemôžu počas kŕmenia dôkladne opláchnuť. Hoci je teda kŕmny žľab plný, nemôžu sa bezpečne kŕmiť, pokým nemajú čerstvú a nezamrznutú vodu. Zvážte preto nákup vyhrievaných podložiek pod misky a nádoby s vodou. Husi si pomocou nej upravujú tiež perie, aby zostalo nepremokavé.
Zdroj: shutterstock
Ak sa obávate zamrznutej vody vo vedre, pridajte na dno približne 3 cm slamy a až potom nalejte vodu. Slama pomáha minimalizovať tvorbu ľadu, takže voda vydrží dlhší čas v kvapalnom stave, aj keď bude mráz. S množstvom nezamrznutej vody a krmiva bude mať vodná hydina pokojnú zimu.
Nočné opatrenia
Na noc hydine podávajte vysoko tučné, kalorické potraviny, ako je kukurica alebo arašidy. Nepohrdnú ani teplými zemiakmi zmiešanými so pšenicou. Uistite sa, že sú husníky dobre vetrané, pretože hydina pri dýchaní vydáva značnú vlhkosť, ktorá môže viesť k omrzlinám. Otvory by mali byť vysoko nad úrovňou podlahy. Vodu v noci nepotrebujú, len čo by sa v nej hrali a rozliata by zamrzla. Na podlahu nachystajte hrubšiu vrstvu podstielky. Menšiu vrstvu slamy môžete použiť aj pozdĺž vnútorných stien. Kačice ani husi nepotrebujú v noci žiadne svetlo, ktoré by vydávalo teplo. Čím bude príbytok menší, tým lepšie si budú telesné teplo vytvárať samy. Počítajte približne s jednou kačicou (husou) na 1 m².
Zdroj: shutterstock
Príprava na jarné rozmnožovanie
Vysoké teploty ovplyvňujú zdravie, znášku aj plodnosť vodnej hydiny. Vonkajšia teplota nad 27 °C je pre ňu takmer kritická, takže keď príde ochladenie, ľadový vietor a mráz, nijako jej to neprekáža. Napriek tomu je dobré husník na zimu trochu zatepliť. Na hrubšiu podstielku môžete použiť menšie odrezky dreva, veľké piliny, slamu alebo aj drvenú kôru. Husi začínajú hniezdiť skoro na jar, niekedy dokonca počas zimy a mráz by mohol vajíčka znehodnotiť. Od januára do februára udržujte vo vnútorných priestoroch teplotu nad nulou.
Denné podmienky
Mrazivé teploty znesú aj cez deň, ale vietor skutočne nemajú v láske. Keď počas dňa zasvieti slnko, nechajte ich vo výbehu, aby načerpali trochu tepla a mohli sa prebehnúť. Ak ich uvidíte, ako postávajú na jednej nohe alebo prešľapujú z jednej nohy na druhú, je pravdepodobné, že sú ich nohy podchladené. Drevené dosky, slama, lavička, ale aj nízky peň sú ideálne materiály, ktoré im stačí rozmiestniť do výbehu. Na trávu či iné zelené rastliny v prípade snehovej pokrývky hydina narazí len zriedka. No taká zelenina v podobe kapusty, kelu či uhoriek im určite príde vhod. Niektorí chovatelia dávajú sušené seno alebo listy od mrkvy či kalerábu. Okrem toho by mali mať počas dňa prístup ku granulám pre vodnú hydinu. Môžete ich namočiť napríklad do kefíru. Nepohrdnú ani ovsenými vločkami a pšeničným alebo kukuričným šrotom.
Zdroj: shutterstock
Nespochybniteľným zdrojom výživy pre husi je ihličie. Ako krmivo ho môžete pripraviť z akéhokoľvek ihličnatého stromu. Musíte si však uvedomiť, že zberať by ste ho mali od novembra do marca, keď sú ihlice mäkké a obsahujú minimálne množstvo trieslovín. Pred kŕmením by mali byť pomleté. Rovnako im môžete dopriať kapustu, mrkvu či zemiaky.
Citlivé prepelice
Prepelice, ktoré sa chovajú v domácom prostredí, produkujú vajcia od jari do neskorej jesene. V prípade, že kŕdeľ nezmenšujete ani na zimu, budete musieť prepeličkám chladné počasie spríjemniť. Ak nemáte možnosť vnútorného chovu, bude nutné do klietok alebo voliér umiestniť balíky sena alebo slamy, ktoré zaistia dostatočnú izoláciu. Pri vonkajšom chove je nutné voliéru umiestniť na chránenú stranu. Východnú ani západnú teda radšej nevoľte.
Zdroj: shutterstock
Počas zimy sa dajú prepelice výborne chovať aj v králikárni, ktorá je dosť vysoko nad zemou, a mráz tak nemá absolútne šancu prepelice dostihnúť. Na podlahu môžete umiestniť hobliny alebo piliny.
Na zem im dajte hobliny alebo aj piliny, tie ich budú počas chladnejšej noci hriať a nehrozia žiadne zdravotné problémy. Vo vnútornej voliére sa bude okrem teploty lepšie udržiavať svetlo, ktoré je pre ne veľmi dôležité, zvlášť, ak nechcete ani v zime prísť o pravidelný prísun vajíčok. Bohužiaľ, tak ako všetko, aj vnútorný chov má nevýhodu, a tou je zápach. Jediným možným riešením je častá výmena podstielky a dezinfekcia podlahy.
Zdroj: shutterstock
Ak ich chcete chovať aj v zime, je nutné urobiť pár opatrení. Pri dlhodobom snežení sa odporúča ponad klietky natiahnuť fóliu, aby sa sneh nikam nedostal. Prepelice nemajú rady prievan ani vietor.
Náročné králiky
Napriek tomu, že zima ich chovu veľmi nenahráva, iste sa nájdu aj takí chovatelia, ktorí ich majú celoročne. Dôležité je uvedomiť si, že sú oveľa chúlostivejšie ako napríklad hydina. Ak je králik vystavený príliš dlho extrémnemu chladu a vlhku, môže ľahko ochorieť alebo aj uhynúť. Vo voľnej prírode žijú pod zemou v norách. Králikárne im však neposkytnú rovnakú úroveň izolácie a ochrany. Počas zimy by ste ich mali zdvihnúť vyššie nad zem. Použiť na to môžete drevené hranoly alebo dlažbu, či tehly. Ak to charakter stavby dovoľuje, premiestnite ju do vetranej garáže alebo kôlne. Pravidelne kontrolujte podstielku, ak je vlhká, ihneď ju zlikvidujte a nahraďte novým senom či slamou. Pri veľmi nízkych teplotách sa králiky totiž inštinktívne do podstielky schovávajú a mohli by prechladnúť.
Zdroj: shutterstock
V zime je najzásadnejšie poskytnúť ušatým miláčikom hlavne teplo, dostatok vody a tiež kvalitné krmivo. Pravidelne kontrolujte podstielku, ak je vlhká, ihneď ju zlikvidujte a nahraďte novým senom či slamou.
Izolácia králikárne
Králikáreň možno zatepliť pomocou vrstvy polystyrénu a preglejkou. Lacnejším variantom je kombinovanie materiálov, ako sú krabice, slama, seno a lepenka. Vyberte takú krabicu, ktorá bude o niečo menšia, než je vnútro. Vložte ju celú do priestoru a medzi vonkajšou stranou krabice a vnútornými stenami nechajte približne 3 cm medzeru. Samozrejme, dvere, misku a jasle na seno je nutné nechať prístupné. Celú medzeru vyplňte slamou, prípadne môžete použiť aj noviny alebo kombináciu materiálov. Nezabudnite vyplniť medzeru aj medzi hornou časťou krabice a strechou a tiež oba boky králikárne.
Zdroj: shutterstock
Skontrolujte, či je strecha v dobrom stave či nie je nikde žiadna diera a je 100-percentne vodotesná. Všetky drevené diely by mali byť suché a nemali by vykazovať žiadne známky plesne. Uistite sa, že zadné strany a boky sú natreté alebo nalakované tak, aby boli chránené proti vetru, dažďu a snehu.
Upravené stravovanie
V zime je najzásadnejšie poskytnúť ušatým miláčikom hlavne teplo, dostatok vody a tiež kvalitné krmivo. Sledujte ich váhu. Dávajte pozor, aby ste ich príliš neprekrmovali. Stačí im skutočne len toľko krmiva, koľko dokážu zjesť počas dňa. Najväčšie potešenie budú mať z ohrýzania krátkych vetvičiek z ovocných stromčekov, ale nepohrdnú ani tými zo smrekov. Konáriky im dávajte holé bez ihličia a listov. Dobrou voľbou je tiež jačmeň, proso, ovos a seno. Zrno je dobré podávať vždy ráno, aby bolo k dispozícii celý deň. Večer prikrmujte starým suchým chlebom alebo ovocím a zeleninou. Čerstvé plody nesmú premrznúť, dávajte ich preto častejšie v menšom množstve. Krmivo rozptyľujte po celej králikárni, aby ste ich povzbudili do hľadania potravy a do pohybu.
Zdroj: shutterstock
V zime kŕmte králiky kvalitným senom, prípadne doplnkovými zmesami. Podávajte tiež ovos, jačmeň, mrkvu, kŕmnu repu prípadne kukuricu. Ich strava by mala byť bohatá na vlákniny.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.